Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Český klubový futbal zažíva mizériu, ostala len Sparta

Josef Hušbauer zo Sparty (vpravo), blokuje ho Filip Helander z Malmö. Sparta po výhre 4:2 doma vonku prehrala 0:2 a z Ligy majstrov vypadla. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 9. aug 2014 o 07:14

Tri roky sme prispievali najviac my, snáď to tento rok za nás vezme Sparta, povedal plzeňský obranca David Limberský.

PRAHA. Krach českých futbalových klubov bude mať vplyv aj na ich pohárový koeficient. Vylepšiť ho môže už len Sparta, a tak útok na 12. priečku zaručujúcu priame miesto v základnej skupine Ligy majstrov vyzerá nereálne.

Dôležitejšie bude aspoň udržanie súčasných pozícií, píše idnes.cz.

V elitnej dvadsiatke sú len dve krajiny, ktoré v prvých troch predkolách európskych pohárov stratili už tri tímy. Izrael a Česko.

Kvalifikáciu Európskej ligy nezvládli Plzeň, Mladá Boleslav ani Liberec. Česko zatiaľ tento rok získalo len 1,75 bodu, takže lepšie sú na tom aj Kazachstan (3,375 bodu), Lichtenštajnsko (2,5) alebo Azerbajdžan (2,125).

Na celkovú dvanástu priečku, ktorá znamená priamy postup do základnej skupiny Ligy majstrov, to preto v tejto chvíli nevyzerá. Česko na ňu síce stráca len 1,2 bodu, ale Turecko má v hre ešte štyri tímy.

Sparta už je na všetko sama

V 4. predkole Európskej ligy narazí Sparta na holandský tím Zwolle. Koeficient môže zdvihnúť v prípadnej základnej skupine maximálne o ďalšie tri body. Ale to by musela všetky zápasy vyhrať.

"Tri roky sme prispievali najviac my, snáď to tento rok za nás vezme Sparta a nejaké body urobí. Nech je to v lige ako chce, tak v pohároch by sme všetci mali držať spolu, "zdôraznil plzeňský obranca David Limberský.

Skôr než pomýšľať na takmer nereálne 12. miesto by si Česko podľa redakcie idnes.cz malo strážiť chrbát. Dôležité je podľa nich udržať umiestnenie medzi najlepšími pätnástimi, čo zaručuje dve miesta v kvalifikácii Ligy majstrov.

Pätnáste je v súčasnosti Rumunsko, ktoré naposledy získalo body práve na úkor českého futbalu (jeho tímy vyradili Plzeň a Liberec). Jeho aktuálna strata je 3,201 bodu. Ešte o 1,22 bodu ďalej je šestnáste Rakúsko.

Päť dôvodov, prečo Plzeň vypadla z Európskej ligy:

Po troch rokoch, keď Plzeň dobývala futbalovú Európu, prišiel tento rok v pohároch skorý koniec. Redakcia idnes.cz našla dôvody, prečo sa to tak stalo:

1. mizerná defenzíva

Na prvom mieste môže byť ťažko niečo iné. Bránenie je pre Viktóriu tento rok jedna veľká ťažkosť. Prakticky každá sľubná akcia súpera končí gólom. Nie inak tomu bolo aj v odvete s Ploješťou. Petrolul mal v prvej polovici tri šance a viedol 3:1. "Urobili sme strašne veľa chýb. Už sme to riešili, ale budeme musieť znovu," má jasno aj tréner Uhrin.

2. brankár Kozáčik

Nie, že by slovenský gólman niesol za niektoré z piatich gólov od Ploješťti vinu. Lenže tiež nepredviedol žiadny nadštandardný výkon ako v predošlých pohárových bitkách. Vtedy býval famózny. Ale nutné je dodať, že obrana teraz Kozáčika nechala "na holičkách".

3. absencia strelca

Ak v rokoch 2011 a 2012 Plzeň strelecky ťahal Marek Bakoš a vlani ho zastúpil Stanislav Tecl, tento rok vyšli obaja naprázdno. O dva góly s Petrolul sa zaslúžili záložníci Kolář s Pilařom. Najlepší strelec minulej sezóny Tecl sedí väčšinou na lavičke, Wágner hosťuje v Boleslavi a Bakoš sa trafil zatiaľ len v lige s Příbramom.

4. kostra tímu zostarla

Základná zostava proti Petrolul bola dosť podobná tej, na ktorú vsadil Pavel Vrba už v prvej kvalifikácii o Ligu majstrov v roku 2011. Lenže nielen Horváth, ale teraz už aj Limberský, Procházka, Bakoš a Petržela sú tridsiatnici. Posledne dvaja menovaní majú za sebou navyše nepodarené angažmány v bundeslige. To im na forme tiež nepridalo.

5. sila súpera

Hocikto nemusí súhlasiť, ale pri minuloročnej ceste do základnej skupiny Ligy majstrov Viktoria na tak kvalitný tím nenarazila. "Je to jeden z najťažších súperov, ktorého sme stretli," varoval pred Rumunmi Pavel Horváth, rovnako hovoril aj brankár Kozáčik.

Je to tak. Podobnú silu mal naposledy Lokeren v play-off o Európsku ligu 2012. Navyše Čechom sa v pohároch na rumunskej tímy dlhodobo nedarí. To sa potvrdilo aj tento rok, kedy vypadol aj Liberec s Astrou Giorgiovi.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.