ŽENEVA. Juhoafrická atlétka Caster Semenyaová neuspela v spore proti Medzinárodnej asociácii atletických federácií (IAAF) na pôde Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne.
CAS skonštatoval, že pravidlo IAAF o zavedení limitov prirodzenej hladiny mužských hormónov v tele atlétok je síce diskriminujúce, ale je potrebné k zaisteniu spravodlivejších súťaží.
V praxi to znamená, že atlétky s vrodenou prirodzene vyššou hladinou mužských hormónov, ktoré sa venujú behom od 400 metrov po jednu míľu (1609,5 metra), nebudú môcť súťažiť dovtedy, kým si hormonálnou liečbou neznížia množstvo testosterónu v tele pod hranicu 5 nanomolov na liter krvi po dobu šiestich mesiacov bez prerušenia pred štartom.
Toto nové pravidlo sa bude uplatňovať v behoch na 400 metrov, 400 metrov prekážok, 800 metrov, 1000 metrov, 1500 metrov, na 1 míľu a vo viacbojoch, ktorých súčasťou je niektorá zo spomenutých disciplín.
Spor 28-ročnej dvojnásobnej olympijskej šampiónky na 800 metrov sa ťahal už poriadne dlho. Semenyaová trpí hyperandrogenémiou, čo znamená, že má v organizme prebytok mužských hormónov.
Podľa IAAF by ju mohli "preklasifikovať na muža", keďže hladina testosterónu v jej tele je príliš vysoká.
IAAF rozhodnutie o zavedení limitov odložila až do verdiktu CAS v prípade Semenyovej, teraz jej už nič nebráni v ich aplikácii, do platnosti vstúpia v stredu 8. mája 2019.
Vzťahovať sa nebude na tohtoročné MS v katarskej Dauhe. Pôvodne mali nové predpisy vstúpiť do platnosti už 1. novembra 2018.
"Niekedy je lepšie reagovať, že nijak reagovať nebudete," napísala Semenyaová na twitteri. Juhoafričanka má ešte jednu možnosť, je ňou obrániť sa do 30 dní na švajčiarsky civilný súd.
Právnici trojnásobnej svetovej šampiónky dlhodobo hovoria o diskriminácii svojej klientky a jej "genetického daru". IAAF zase argumentuje tým, že prísne predpisy sú potrebné na zabezpečenie férových podmienok.