BERGEN. Americká zostava na majstrovstvách sveta v cyklistike kedysi vzbudzovala rešpekt, ale dnes to tak nie je.
Zatiaľ posledný z troch titulov majstra sveta pre USA vybojoval neskôr dopingom preslávený Lance Armstrong v roku 1993 v nórskom Osle.
Odvtedy Američania zatiaľ márne čakajú na medailu v pretekoch s hromadným štartom.
A je len malá pravdepodobnosť, že sa dočkajú práve teraz, keď sa svetový šampionát po 24 rokoch opäť presunul do Nórska, tentoraz do Bergenu.
Chýba im superhviezda
Jeden z najskúsenejších Američanov Brent Bookwalter (33) k tomu pre Cyclingnews povedal: "Vo WorldTour máme dnes pomerne málo jazdcov. V súčasnosti nemáme superhviezdu typu Petra Sagana alebo Grega van Avermaeta. Máme však viacero mladých talentovaných pretekárov s univerzálnymi schopnosťami."
Okrem Bookwaltera figurujú v americkej zostave pre preteky s hromadným štartom na 267,5 kilometra (24. 9.) aj jeho tímoví kolegovia z BMC Racing Joey Rosskopf a Tejay van Garderen, tiež Nate Brown, Alex Howes (Cannodale-Drapac) ako aj Kiel Reijnen (Trek-Segafredo).
Za ostatných 15 rokov je najlepším americkým výsledkom na MS ôsma priečka Chrisa Hornera z roku 2004 z talianskej Verony a 10. miesto Tylera Farrara z roku 2011 z dánskej Kodane.
Obaja už ukončili kariéru.
Malo by sa rozhodovať v šprinte
Predvlani na domácej ceste v Richmonde bol Alex Howes dvanásty a vlani v katarskej Dauhe klasifikovali Taylora Phinneyho na 42. pozícii.
Skúsený Bookwalter ponúkol aj svoju prognózu záveru majstrovských pretekov v Bergene.
"Z toho, čo som videl z profilu trate, bude tam pomerne veľa stúpania aj technických častí podobne ako to bolo v Richmonde. Myslím si však, že posledný kilometer nebude taký náročný ako pred dvoma rokmi," analyzoval.
"Nemyslím si teda, že niekto odíde ostatným tak ako Sagan pred dvoma rokmi, aj keď u neho si nikdy nemôžete byť istý. Na papieri to však vyzerá tak, že to bude v závere o šprinte menšej skupiny cyklistov," uviedol Bookwalter.
Takto triumfoval Sagan na MS 2015: