Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Blatter: Nemecký a francúzsky prezident ovplyvnili voľby dejísk MS

Sepp Blatter musí neustále reagovať na rôzne obvinenia. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 5. júl 2015 o 10:26

Michael Wulff a Nicolas Sarkozy mali vyvíjať tlak na členov exekutívy FIFA, aby MS v rokoch 2018 a 2022 pridelili Rusku a Kataru.

BERLÍN. Šéf Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter tvrdí, že pred voľbami dejísk MS 2018 a 2022 vyvinuli prezidenti Francúzska a Nemecka na členov exekutívy FIFA politický tlak.

Nicolas Sarkozy a Christian Wulff žiadali, aby hlasovali v prospech Ruska a Kataru.

"Snažili sa ovplyvniť hlasovanie. To je dôvod, prečo sa budú majstrovstvá sveta konať v Katare. Tí, ktorí o tom rozhodli, by mali teraz niesť za to zodpovednosť," vyhlásil prezident FIFA.

Blattera už unavujú obvinenia na jeho osobu v súvislosti s pridelením šampionátov Rusku a Kataru. "Prečo by som mal niesť vinu za niečo, nad čím som nemal kontrolu?," pýta sa.

"Ak sa väčšina členov výkonného výboru priklonila k usporiadaniu majstrovstiev sveta v Katare, tak ja som to mohol iba akceptovať," povedal. Naznačil, že Nemecký futbalový zväz (DFB) obdržal odporúčanie zo strany Wulffa, aby z ekonomických dôvodov dal hlas Kataru.

Bývalý prezident DFB Theo Zwanziger vo svojej knihe napísal, že Wulff sa síce pýtal na šance Kataru vo voľbách, no odmietol, že by ovplyvnil hlasovanie.

ap10thingstosee_switzerland_soccer_fifa-_r3399_res.jpeg

Najskôr Blattera opätovne zvolili do funkcie, o pár dní neskôr odstúpil. FOTO - SITA/AP.

Sedemdesiatdeväťročný Blatter v májových voľbách opätovne dostal dôveru delegátov členských krajín FIFA. Už piatykrát ho zvolili za prezidenta strešnej futbalovej organizácie.

Druhého júna však v dôsledku rozsiahleho korupčného škandálu oznámil, že na funkciu abdikuje.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články