Nóri ovládli aj piate preteky štafiet, nezastavili ich ani tri trestné okruhy

Johannes Thingnes Bö.
Johannes Thingnes Bö. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. mar 2024 o 22:25

Nórski biatlonisti nemali vo Svetovom pohári konkirenciu.

Svetový pohár v biatlone - Soldier Hollow (USA)

Štafeta mužov na 4x7,5 km:

1.

Nórsko

1:13:12,3 h (3+5)

2.

Taliansko

+ 26,5 s (0+8)

3.

Nemecko

+ 27,3 s (0+8)

SOLDIER HOLLOW. Nórski biatlonisti zvíťazili v piatkovej štafete na 4x7,5 km na podujatí 8. kola Svetového pohára v americkom Soldier Hollow.

Štvorica Sturla Holm Laegreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö, Vetle Sjaastad Christiansen mala v cieli náskok 26,5 sekundy pred Talianmi a 27,3 pred Nemcami.

Nórom tak patrilo prvenstvo vo všetkých piatich štafetách sezóny, ktoré sa počítali do Svetového pohára. Slováci nenastúpili.

Nóri dominovali v štafetách v rámci Svetového pohára, na majstrovstvách sveta im však vyfúkli zlato Švédi.

Očakávalo sa tak, že si severské reprezentácie dajú v dejisku ZOH 2000 odvetu, najmä ak obe nastúpili v identických zostavách.

Zloženie štafiet

  1. Nórsko - Sturla Holm Lägreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö, Vetle Sjaastad Christiansen
  2. Taliansko - Patrick Braunhofer, Tommaso Giacomel, Didier Bionaz, Lukas Hofer
  3. Nemecko - Justus Strelow, Johannes Kühn, Benedikt Doll, Philipp Nawrath

Za ideálneho slnečného počasia však už na prvej streľbe v ľahu zlyhal Viktor Brandt, absolvoval trestný okruh a Švédi opustili popredné pozície.

Prvý Nór na trati Sturla Holm Lägreid ho napodobnil na stojke, keď musel ísť až tri trestné kolá.

Po prvom úseku tak odovzdávali na prvom mieste Česi zásluhou Michala Krčmářa, no do desiatich sekúnd za ním bolo aj Nemecko, Taliansko, Ukrajina a Francúzsko.

Úvod druhého úseku patril Francúzom a Emilienovi Jacquelinovi, ktorý si po streľbe v ľahu vypracoval náskok 13 sekúnd pred súpermi, no aj v jeho podaní prišiel kolaps, keď po stojke musel ísť na dve trestné kolá.

Do čela sa tak vyhupli Taliani, Tommaso Giacomel mal na druhej odovzdávke náskok pol minúty pred štvoricou Ukrajina, Nemecko, Nórsko a USA.

Nóri mali na treťom úseku lídra SP Johannesa Thingnesa Böa a ten začal rýchlo likvidovať stratu na čelo.

Didier Bionaz síce strieľal dobre a držal Talianov na čele ešte aj po ležke na treťom úseku, no na posledný úsek už Bö vyslal Vetleho Sjaastada Christiansena s odstupom viac ako 35 sekúnd pred Američanmi, Nemcami a Talianmi.

Christiansen v ľahu vyčistil terč a držal si odstup pred súpermi, ktorí potrebovali náhradné náboje. Na poslednej položke sa vyhol zlyhaniu, ktoré predviedol na svetovom šampionáte, keď minul iba jeden terč, ktorý rýchlo opravil a mieril za prvenstvom.

O druhé miesto sa strhol súboj medzi Talianom Lukasom Hoferom a Nemcom Philippom Nawrathom, ktorí odišli zo strelnice spoločne.Američan Jake Brown zamieril do trestného okruhu a nepotešil domácich divákov pódiovým umiestnením.

Hofer sa snažil súperovi uniknúť už na trati, nepodarilo sa mu to, no v cieľovej rovinke mal viac síl.

Vo štvrtok večer o 23.00 SEČ sa v americkom stredisku išli rýchlostné preteky žien. V sobotu boli na programe štafety žien a šprinty mužov, v nedeľu obe stíhačky.

Konečné poradie štafiet vo Svetovom pohári

Po 5 z 5 pretekov:

1.

Nórsko

450 b

2.

Nemecko

330 b

3.

Taliansko

290 b

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Nóri ovládli aj piate preteky štafiet, nezastavili ich ani tri trestné okruhy