65.

Mária Remeňová

Slovensko

+ 2:26,6 min (1)

OBERHOF. Nórska biatlonistka Marte Olsbuová Röiselandová vyhrala piatkové rýchlostné preteky na 7,5 km v rámci 5. kola Svetového pohára.

Upevnila si miesto na čele celkového poradia i šprintu. V nemeckom Oberhofe minula len jeden terč a do cieľa prišla v čase 23:30,1 minúty. O druhé miesto sa podelili Bieloruska Hanna Solová a Francúzka Julie Simonová.

Štvrtá finišovala Solovej krajanka Dinara Alimbekavová. Z trojice slovenských reprezentantiek sa umiestnila najvyššie Paulína Fialková na 27. priečke.

Súťažilo sa v ťažkých podmienkach

Po problémoch organizátorov v prvej polovici týždňa zavítali v piatok do nemeckého strediska už zimné podmienky a teplota klesla pod -3°C.

Na rozdiel od šprintu mužov ustalo pred ženskou súťažou husté sneženie i silný vietor, no na strelnici i tak panovali náročné podmienky.

Líderka celkového poradia Olsbuová Röiselandová vyštartovala ako tretia, no do cieľa prišla prvá. Na ležke síce netrafila jeden terč, stojku však vybielila bez problémov a aj v novom roku potvrdila rýchlu bežeckú formu. Hneď na úvod pretekov tak stanovila čas 23:30,1 min, ktorý už nikto neprekonal.

"Fúkalo, snežilo, dnes to boli dosť ťažké podmienky. Na strelnici sa to stále menilo, bolo treba počkať, kým sa vietor upokojí. Spravila som jednu chybu, ale som spokojná so svojím streleckým i bežeckým výkonom," povedala víťazka.

Solová už v závere nemala sily

Z jej súperiek sa dlho nedokázala žiadna priblížiť, aj vďaka horšej streľbe.

Najbližšie bola Solová, ktorá síce spravila dve chyby a po stojke strácala na líderku až 16,3 sekundy, no v poslednom kole sa v jednom momente priblížila dokonca na päť sekúnd. Záver však mala lepší Nórka.

Solovej výkon zopakovala presne na desatinu sekundy (+7,1) aj Simonová, i keď tá odbehla o trestné kolo menej. Tretie miesto sa však v Oberhofe neurčilo.

Paulína Fialková mala výborný štart, po čistej a rýchlej ležke mala šiesty najlepší medzičas a aj na stojku prišla s výborným siedmym časom. Dva nesklopené terče ju však pripravili o najlepší výsledok v sezóne.

Jej sestra Ivona minula na ležke jeden, na stojke dva terče a skončila na 41. mieste. Mala však veľkú smolu, pretože na Nórku Knottenovú, ktorá bodovala ako posledná, stratila len pol sekundy.

Tretia Slovenka Mária Remeňová obsadila s jednou chybou 65. priečku.