Utekajme, idú komisári. Juniori sa odhlásili zo súťaží, aby sa vyhli testom

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|5. jan 2021 o 17:49

Nie je to u nás nič nové, píšu Rusi.

BRATISLAVA. Keď sa z juniorských súťaží odhlásia desiatky pretekárov deň pred pretekmi, zrejme nejde o náhodu.

Biatlonová súťaž Iževská puška patrí medzi tradičné podujatia v rámci Ruského pohára.

Lenže pred súťažou sa zrazu odhlásilo 33 štartujúcich – 12 junioriek a 21 juniorov. Stalo sa tak po tom, čo sa na pretekoch ukázali antidopingoví komisári.

Všimol si to bývalý bežec na lyžiach Nikolaj Pankratov, ktorý to komentoval na sociálnej sieti. Na podozrivé okolnosti poukázal aj denník Sport Express.

Bežne sa vraj pred pretekmi odhlásia tak traja či štyria z prostých dôvodov, akými sú zranenia, prechladnutie či štart na inej súťaži.

V Iževsku malo pôvodne štartovať 157 biatlonistov.

Po príchode komisárov sa však odhlásila takmer štvrtina štartujúcich. Je zrejmé, že sa chceli vyhnúť neplánovanej kontrole.

Pred komisármi utekali aj atléti

Sport Express uvádza, že hromadné odhlasovanie pretekárov nie je na ruských podujatiach až takým výnimočným javom. Príkladov vraj bolo viacero aj v atletike.

Najznámejšia je historka z Irkutsku.

Keď sa na šampionáte Sibírskej federálnej série nečakane objavili antidopingoví komisári, tak sa narýchlo odhlásilo až 36 pretekárov.

A tento incident sa nijako neprešetril.

Terajší prípad už prešetruje Ruská antidopingová agentúra a Ruský zväz biatlonu. „Toto nenecháme bez povšimnutia,“ vyhlásil nový šéf ruského biatlonu Viktor Majgurov.

Podľa neho odstúpenie z pretekov ešte neznamená, že by športovec nemohol byť otestovaný. „Všetci športovci sú teraz k dispozícii na mimosúťažné testy,“ dodal.

Chýba lepšia kontrola

Sport Express uvádza, že práve na regionálnych šampionátoch a na juniorských podujatiach je používanie dopingu rozšírené, pretože na nich nie je dostatočná kontrola.

„Na regionálnych majstrovstvách zvyčajne nebývajú antidopingoví komisári. A pre niektorých športovcov je zaujímavé aj umiestnenie v prvej trojke alebo v prvej šestke. S istými výsledkami môžete získať aj titul zaslúžený majster športu,“ uvádza ruský denník, akú motiváciu majú mladí pretekári.

Nie každý vraj túži dostať sa na medzinárodné súťaže, kde sú prísne podmienky a testuje sa pravidelne.

Biatlon patrí v Rusku medzi najviac dopingom postihnuté športy. Od roku 2003 za porušenie antidopingových pravidiel potrestali 28 ruských biatlonistov.

Ruský šport bojuje s dopingom už niekoľko rokov.

Len nedávno potvrdil Športový arbitrážny súd pre krajinu zákaz štartu na olympijských hrách a šampionátoch pod vlastnou vlajkou a zákaz organizovať veľké podujatia v najbližších dvoch rokoch.

Prípad z biatlonu však podľa Sport Expressu dáva nádej, že sa situácia zmení k lepšiemu.

„Tento prípad je pre nás šanca dokázať, že doping je pre nás neprípustný. Ak dôjde k detailnému rozboru všetkých nejasností, je to krok správnym smerom,“ dodáva ruský denník.

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.
Nachádzate sa tu: