Bö vyrovnal historický rekord Björndalena, na MS získal už 20. zlato

Johannes Thingnes Bö na MS v biatlone 2024.
Fotogaléria (22)
Johannes Thingnes Bö na MS v biatlone 2024. (Autor: Tlačová agentúra SR/AP)
TASR|18. feb 2024 o 17:43

Druhý prekvapujúco finišoval lotyšský biatlonista.

NOVÉ MESTO NA MORAVE. Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval v hromadných pretekoch na MS v biatlone 2024 v Novom Meste na Morave.

Bolo to už jeho 20. zlato zo svetových šampionátov a vyrovnal tak historický rekord svojho krajana Oleho Einara Björndalena.

V nedeľu zvíťazil časom 34:50,2 minúty s jednou chybou na strelnici.

Druhý prekvapujúco finišoval Lotyš Andrejs Rastorgujevs, ktorý mal stratu 15,1 sekundy, tretí skončil Francúz Quentin Fillon Maillet (+ 33,0 s).

Fotogaléria: Hromadné preteky mužov na MS v biatlone 2024 v Novom Meste na Morave

Medailu má z každej disciplíny

Tridsaťročný Bö získal v Novom Meste na Morave medailu vo všetkých siedmych súťažiach, v ktorých štartoval.

Zlato si vybojoval v stíhačke, vytrvalostných pretekoch a masse, striebro v šprinte, štafete a "veľkom" mixe a bronz v mixe dvojíc. Sedem medailí bral aj vlani na MS v Oberhofe s ešte lepšou bilanciou 5-1-1.

Celkovo nazbieral na šampionátoch 20 zlatých, z toho desať individuálnych, 13 strieborných a päť bronzových kovov. Björndalen má bilanciu 20-14-11.

"Streľba s jedinou chybou na tomto štadióne a v tejto skvelej atmosfére je jeden z najlepších momentov mojej kariéry. Je to jeden z mojich najobľúbenejších štadiónov, je tu výborná atmosféra a množstvo ľudí, pri ktorých som sa cítil maličký. Je to splnený sen," povedal cieli víťaz.

Skresal 24-sekundové manko

Johannes Thingnes Bö nasadil hneď v úvode vysoké tempo a súperov dostal pod tlak. Na prvej ležke však minul tretí terč a zaradil sa do druhej skupiny, v ktorej išli aj jeho krajania Sturla Holm Laegreid a Vetle Sjaastad Christiansen, či Švéd Sebastian Samuelsson.

Bezchybní boli Fillon Maillet, Tarjei Bö, Nemci Justus Strelow a Benedikt Doll i Rastorgujevs. J. T. Böovi však vydržala úžasná bežecká forma až do konca šampionátu a pred druhou ležkou skresal 24-sekundové manko len na päť sekúnd.

Druhú položku zvládol bezchybne rovnako ako jeho súperi a išiel len s miernou stratou na vedúceho Fillona Maillet. Spolu s nimi sa držali Doll, Rastorgujevs a Tarjei Bö.

Rastorgujevs: Neveril som

Zlomová bola prvá streľba v stoji. Z kvinteta na čele totiž sklopili všetky terče len J. T. Bö a Rastorgujevs, ostatní museli na jedno trestné kolo.

Nórsky favorit vyrazil zo strelnice s náskokom päť sekúnd na Lotyša a v behu mu nedelil ďalších osem sekúnd. Fillon Maillet s Tarjeiom Böom strácali už polminúty.

Všetkých pätnásť terčov na troch položkách sklopil okrem Rastorgujevsa už iba Švajčiar Sebastian Stalder, no na najlepších nestačil v behu a išiel na šiestom mieste.

Johannes Thingnes Bö si rekordnú zlatú medailu nenechal vziať, druhú stojku vybielil a v závere si postrážil náskok pred Rastorgujevsom, ktorý taktiež žiaril spokojnosťou.

Tridsaťpäťročný Lotyš, ktorý sa na šampionát pripravoval na majstrovstvách Európy v Osrblí, totiž získal premiérovú medailu z MS. Bronz si pripísal Fillon Maillet, ktorý štvrtú streľbu zvládol, kým Tarjei Bö raz minul.

"Celú kariéru tvrdo driem a na jej konci sa mi podarilo získať medailu. Celé roky som na tom pracoval, je to fantastické. Neveril som, že sa to môže podariť," povedal Rastorgujevs.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Bö vyrovnal historický rekord Björndalena, na MS získal už 20. zlato