BRATISLAVA. Miluje výzvy, keď sa do niečoho pustí, už nepoľaví. Bez svojho odhodlania a zápalu, by sa Zdeno Chára nikdy nestal hokejistom. Na začiatku musel prekonať mnoho prekážok.
Po mimoriadne úspešnej hokejovej kariére je z neho pravý maratónec. Na prestížnom Londýnskom maratóne sa v nedeľu priblížil aj k svojmu maratónskemu rekordu. Neprekonal ho len tesne - o 40 sekúnd. V Londýne bežal za 3:11:04 h.
„Dva maratóny Majors v priebehu šiestich dní a v takýchto časoch je viac ako úchvatné,“ chválila Cháru ultramaratónkyňa Becca Pizziová, ktorá absolvovala väčšinu maratónov po Chárovom boku a bežala s ním aj v Londýne.
Marchand: Chára je zviera
V Londýne bežal víťaz Stanley Cupu bezmála o 20 minút rýchlejšie ako pred šiestimi dňami v Bostone. Trať maratónu v Bostone je však zvlnená a pod jeho čas sa podpísalo aj nečakane horúce počasie. Kým naopak v Londýne bolo výrazne chladnejšie.
Len pre ilustráciu v Londýne bežal Chára priemerným tempom 4:32 na kilometer. A 10 km dokázal zabehnúť v priemere za 46 minút. Štyrikrát po sebe.
Chárov spoluhráč a kapitán Bruins Brad Marchand pre Boston Globe reagoval, že ho vôbec neprekvapuje, že sa pustil s takým nasadením do maratónov.
„Vedeli sme, že sa pustí do niečoho veľmi náročného, čo si bude vyžadovať mnoho prípravy,“ reagoval Marchand.
„On je zviera. Výzvy miluje. S jeho nastavením a spôsobom ako sa pripravuje každý deň, si musel nájsť niečo v čom bude môcť pokračovať.
Ja mu to prajem, som rád, že je šťastný a užíva si to aj po hokejovej kariére. Hokeju obetoval veľmi veľa. Je skvelé, že má novú vášeň a užíva si ju.“
K unikátnej medaile mu chýbajú 3 maratóny
Na maratón a triatlony sa pripravuje približne rok a pol. Vzhľadom na jeho bežecké výkony sa zdá len otázkou času, kedy sa mu podarí prekonať na maratóne aj trojhodinovú hranicu.
Okrem toho v priebehu roka zabehol už tri maratóny Majors. Na skompletizovanie zbierky mu chýbajú už len tri.
Nie je vylúčené, že na jeseň svoju zbierku rozšíri o ďalší.
Berlínsky maratón sa behá koncom septembra. Chicagský zase v polovici októbra.
Iba v prípade Tokijského si bude musieť počkať minimálne jeden rok. Ten sa totiž behá v marci.
Bežci, ktorí skompletizujú svoju zbierku maratónov Majors, dostanú v cieli posledného výnimočnú medailu, ktorá im tento úspech pripomína.