3.

Tiril Udnes Wengová

Nórsko

+ 0,87 s

LILLEHAMMER. Nór Johannes Hösflot Kläbo a Švédka Maja Dahlqvistová triumfovali v piatkovom šprinte voľnou technikou na Svetovom pohári v behu na lyžiach v nórskom Lillehammeri.

Dvadsaťsedemročná Dahlqvistová zopakovala triumf z novembrovej šprintérskej ouvertúry SP vo fínskej Ruke. Potvrdila tak post líderky v šprinte a o sedem bodov sa dostala aj na čelo celkového hodnotenia seriálu pred krajanku Fridu Karlssonovú.

Dvadsaťpäťročný trojnásobný olympijský víťaz Kläbo získal už 41. individuálny triumf v SP a rovnako je priebežný líder seriálu. Víťaz zo šprintu klasickou technikou v Ruke Rus Alexander Terenťjev nepostúpil zo štvrťfinále.

V ženskom finále predviedla víťazka suverénny výkon, v záverečnom stúpaní sa dostala do vedenia, ktoré už nepustila. Druhá finišovala Jessica Digginsová z USA so stratou 0,35 s, tretia skončila Nórka Tiril Udness Wengová (+0,86).

"Začiatok som nemala najsilnejší, musela som si hľadať miesto. Ale cítila som sa dobre. Záver bol veľmi ťažký, ale mám radosť, že som ho zvládla," povedala víťazka do kamier Eurosportu v prvej reakcii.

Kläbo, dvojnásobný celkový víťaz SP (2018, 2019), bežal vo finále výborne pozične. V závere v stúpaní išiel do vedenia, udržal si ho aj v poslednej zákrute a suverénne dosiahol prvý triumf v sezóne.

Na druhom mieste finišoval Kläbov krajan Thomas Helland Larsen (+0,58), tretí skončil Francúz Richard Jouve (+0,78). Kläbo sa dostal aj do čela celkového poradia SP, na ktorom nahradil Rusa Alexandra Boľšunova. Ten v piatok skončil v semifinále.

"Trate sú tu pekné a výborne pripravené, teším sa z víťazstva," uviedol majiteľ žltého dresu pre lídra SP.

Slovenskí reprezentanti v Nórsku neštartovali.

Celkové poradia

Muži:

poradie SP v šprinte (po 2 z 13 pretekov): 1. Kläbo 205 bodov, 2. Alexander Terenťjev (Rus.) 141, 3. Jouve 125

celkové poradie v SP (po 4 z 32 pretekov): 1. Kläbo 234, 2. Alexander Boľšunov (Rus.) 215, 3. Erik Valnes (Nór.) 160

Ženy:

poradie SP v šprinte (2/13): 1. Dahlqvistová 227, 2. Johanna Hagströmová (Švéd.) 118, 3. Digginsová 113

celkové poradie v SP (4/32): 1. Dahlqvistová 227, 2. Frida Karlssonová (Švéd.) 220, 3. Therese Johaugová (Nór.) 180

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Dahlqvistová sa stala líderkou Svetového pohára, medzi mužmi vyhral Kläbo