Kanaďan vyrovnal rekord ZPH, nič to však preňho neznamená

Kanadský bežec na lyžiach Brian Mckeever so svojim navádzačom. (Autor: TASR/AP)
TASR, SITA|12. mar 2022 o 10:10 (aktualizované 12. mar 2022 o 14:00)

Celkovo je líderkou Nórka Ragnhild Myklebustová.

PEKING. Kanadský reprezentant v behu na lyžiach Brian McKeever získal na zimných paralympijských hrách už svoju 16. zlatú medailu a vyrovnal tak rekord Nemca Gerda Schönfeldera.

Ten bol doteraz sám na čele historickej tabuľky mužov s najvyšším počtom paralympijských titulov v ich zimnej edícii.

Štyridsaťdvaročný zrakovo znevýhodnený McKeever v sobotu triumfoval v pretekoch na strednej vzdialenosti (12,5 km), v tomto týždni už na pekinských hrách vyhral aj preteky v šprinte a na dlhej vzdialenosti (20 km).

"Tento rekordný zápis pre mňa nič neznamená. Vždy som sa chcel lyžovaním baviť a rekordy sú len súčasťou toho všetkého. Nikdy som sa nezameral výlučne na ich prekonávanie," uviedol McKeever, cituje ho portál ORF.

Debutoval na ZPH 2002 v americkom Salt Lake City. Spolu nazbieral 20 cenných kovov (16-2-2), ďalší môže ešte pridať v nedeľnej štafete. Schönfelder štartoval na hrách od Albertville 1992 po Vancouver 2010.

McKeever je v Pekingu na šiestej paralympiáde, ale siedmy štart o štyri roky v Cortine d'Ampezzo už nepridá: "Som už starý a šedivý. Ráno sa budím s bolesťami a tiež v bolestiach si večer líham do postele. Je načase skončiť."

Najúspešnejšou športkovkyňou na ZPH všetkých čias je nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Myklebustová. Na piatich zimných paralympiádach od roku 1988 do 2002 vybojovala spolu 27 medailí, z toho 22 zlatých.

Všetky informácie o paralympiáde 2022