10.

Maeregu Shegae Hayelomová

Etiópia

2:24:42 h

KOŠICE. Keňan Reuben Kerio zvíťazil na 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, keď dosiahol čas 2:07:18 hod. Za traťovým rekordom zaostal o 17 sekúnd.

Na druhom mieste finišoval Hiribo Shano z Etiópie s časom 2:07:48. Tretí bol v cieli Albert Kangogo za 2:07:52.

Podľa očakávania sa na čele usadila favorizovaná 8-členná skupinka afrických bežcov. Slovák Tibor Sahajda mal po polhodine manko 1:30 min.

Kerio atakoval traťový rekord

Elita mala na 15. kilometri čas 45:18 min a rýchle tempo jej vydržalo aj do obrátky. Na nej to vyzeralo na útok na traťový rekord, keďže medzičas najlepších 1:03:44 bol o 7 sekúnd lepší než v roku 2012, keď Keňan Lawrence Kimayio vyhral s časom 2:07:01.

Keňan Reuben Kiprop vyhral Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach 2021.
Keňan Reuben Kiprop vyhral Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach 2021. (Autor: TASR)

Na 30. kilometri bola v čele 5-členná skupinka. Tá sa postupne trhala, do úniku sa dostal Kerio. Tempo s ním najdlhšie držal Kangogo, ale Kerio už išiel od 35. kilometra sám.

Naďalej si držal vysoké tempo, ktorým atakoval traťový rekord a aj osobák. Napokon finišoval časom 2:07:18.

Na košický maratón sa po ročnej absencii vrátili elitní africkí bežci, ktorí v roku 2020 neštartovali pre pandemické obmedzenia.

Na štarte bolo viac než 7300 bežcov zo 45 krajín. Najviac z nich, takmer 3200, štarovalo v polmaratóne. Do hlavnej disciplíny sa prihlásilo viac než 1400 vytrvalcov.

Sahajda zdolal vlaňajšieho víťaza

Skvelý traťový rekord sa zrodil v ženskej časti pretekov. Víťazná Etiópčanka Ayuntu Kumela Tadesseová dosiahla čas 2:24:35 hod a približne o minútu a pol zlepšila ženské maximum na týchto pretekoch.

O to sa predvlani postarala jej krajanka Sichala Kumeshiová (2:26:01 hod).

Tadese Kumela Ayantuová (vzadu) na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) v Košiciach 2021. (Autor: TASR)

Rolu domáceho favorita medzi mužmi zvládol Tibor Sahajda, ktorý obsadil celkové siedme miesto a pridal do zbierky ďalší titul slovenského šampióna v maratóne. Za Keriom zaostal o 14:44 min.

Vlaňajší víťaz Marek Hladík finišoval ôsmy s mankom 15:26 na víťazného Keňana.

Sahajda: Bol to boj o život

Sahajda priznal, že sa v slnečnom počasí na košickej trati poriadne vytrápil.

"Bol to boj o život. Desiatka bola prepálená a už som vedel, že to bude trápenie. keďže viem, na čo mám. Keď sa človek necíti dobre v prvej polovici, je automaticky jasné, že druhá polovica bude horšia.

Pichalo ma v boku, vytrápil som sa... Chcel som vyhrať aspoň slovenský titul. Vydal som zo seba maximum, viac som nemohol," povedal 30-ročný bežec pri mikrofóne RTVS.

Tibor Sahajda na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) v Košiciach 2021.
Tibor Sahajda na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) v Košiciach 2021. (Autor: TASR)

Priznal, že v priebehu pretekov viackrát rozmýšľal, že odstúpi.

"Ani neviem, koľkokrát som to chcel vzdať. Taký je maratón, je to nevyspytateľná disciplína. Som však hrdý na to, ze som slovenská jednotka, a som rád, že hlava vydržala až do cieľa a nevzdal som sa pred domácim publikom," dodal Tibor Sahajda.

Pre najlepších v celkovom poradí pripravili organizátori zaujímavé finančné prémie. Kerio i Tadesseová dosiahli časy pod 2:10 hod, resp. 2:28 hod (ženy), a zinkasujú tak po 15-tisíc eur.

Tadesseová zároveň dostane aj bonus za traťový rekord 5000 eur.

Medzinárodný maratón mieru 2021 - ďalšie výsledky

Polmaratón:

Muži: 1. Attila Arány (Maď.) 1:10:08 h, 2. Martin Rusina (SR) 1:10:48, 3. Marek Lenčéš (SR) 1:11:06

Ženy: 1. Silvia Valová (SR) 1:21:35, 2. Katarína Došeková (SR) 1:22:08, 3. Zuzana Ďurčová (SR) 1:24:08

Minimaratón:

Muži: 1. Denis Fridmanský 10:47 min., 2. Peter Wlachovský 11:53, 3. Marek Lesník (všetci SR) 12:27

Ženy: 1. Viviána Popovičová 12:27, 2. Silvia Odelgová 14:32, 3. Margaréta Škovranová (všetky SR) 15:12

Inline:

Muži: 1. Lukáš Benedik (SR) 37:07 min., 2. Jan Jelínek (ČR) 37:07, 3. Daniel Šimko (SR) 37:12

Ženy: 1. Renáta Karabová (SR) 37:25, 2. Claudia Dohaničová (SR), 37:49, 3. Milada Šárossyová (SR) 46:16

Handbikeri:

Muži: 1. Jaroslaw Wilczynski (Poľ.) 30:32 min, 2. Daniel Kukla (SR) 30:40, 3. Miloš Hudec (SR) 30:42

1999: Róbert Štefko (SR)

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Za rekordom zaostal len o 17 sekúnd. Medzinárodný maratón mieru ovládol Keňan