6.

Ejgayehu Tayeová

Etiópia

30:12,45 min

EUGENE. Etiópska bežkyňa Letesenbet Gideyová triumfovala na atletických MS v Eugene v behu na 10.000 m. V špurte vedúcej štvorice predbehla v cieľovej rovinke druhú Hellen Obiriovú a tretiu ďalšiu Keňanku Margaret Chelimovú Kipkemboiovú.

Obhajkyňa titulu a úradujúca olympijská šampiónka Sifan Hassanová z Holandska skončila tesne pod stupňami víťazov.

Víťazný čas mal hodnotu 30:09,94 min a je zároveň svetovým výkonom roka.

Svetová rekordérka oplatila Hassanovej prehru z Dauhy 2019, kde skončila druhá a získala prvé zlato na významnom podujatí. Zároveň potvrdila post líderky svetových tabuliek.

Tridsaťdvaročná Obiriová pridala do zbierky štvrtý cenný kov zo svetových šampionátov, Chelimová vybojovala druhú medailu z MS.

Obe Keňanky však premiérovo vystúpia na pódium na najdlhšej disciplíne na dráhe, predchádzajúce úspechy prišli na kratších tratiach.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Svetová rekordérka Gideyová získala zlato, dosiahla svetový výkon roka