Volko vyhral v Eisenstadte dvojstovku, Gajanová tretia na 800 m v Söderhamne

Ján Volko pózuje pred výsledkovou tabuľou po behu na 200 m v Eisenstadte.
Ján Volko pózuje pred výsledkovou tabuľou po behu na 200 m v Eisenstadte. (Autor: ARCHÍV J. V.)
Gabriel Bogdányi, atletický novinár|26. júl 2022 o 22:12

V posledný deň kvalifikácie na ME v Mníchove bojovali o miestenky aj slovenskí atléti.

EISENSTADT, BRATISLAVA. Šprintérsky rekordér Ján Volko po utorkovom zlepšení sezónneho maxima na 100 m na 10,23 vyhral v rakúskom Eisenstadte na pretekoch s názvom „Last Call to Munich“ beh na 200 m časom 20,90 sekundy pred klubovým kolegom z Našej atletiky Filipom Federičom (21,86).

Volko tretí raz v sezóne pokoril 21-sekundovú hranicu.

Eisenstadský výkon by mu v kvalifikácii na augustové ME mal stačiť, aby v Mníchove štartoval aj na 200 m.

Za svoj stredajší výkon získal do rebríčka dovedna 1098 bodov (1083 za čas plus 15 za prvenstvo) a mal by si udržať postupovú 33. pozíciu.

Na ME sa na dvojstovke predstaví 36 šprintérov. Uzávierka kvalifikácie je 26. júla o polnoci.

Trojnásobný medailista z halových ME na štarte stredajšej dvojstovky.
Trojnásobný medailista z halových ME na štarte stredajšej dvojstovky. (Autor: ARCHÍV J. V.)

„Dnešný výkon nezodpovedá včerajšej kvalitnej stovke. Prejavila sa na mne únava, môjmu behu chýbala iskra. Žiaľ, v závere mi opäť došli sily, ale do ME ešte máme čas vylepšiť to,“ pripomenul zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbet Kresťanko.

Volkovi kouči – no najmä Naďa Bendová – sa však netešili iba zo solídnej dvojstovky halového exmajstra Európy na 60 m, ale aj z pekného finálového umiestenia trénerkinej dcérky Emy Bendovej na banskobystrickom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF).

V diaľke dievčat skončila 15-ročná Ema vo finále siedma výkonom 561 cm, iba 12 cm od bronzu.

Dcérka Volkovej trénerky Ema Bendová pred finále diaľky na EYOF v Banskej Bystrici. (Autor: ARCHÍV N. B.)

O ME bojovala do poslednej chvíle i Gabriela Gajanová. Na mítingu seriálu Folksam Grand Prix vo švédskom Söderhamne obsadila na 800 m 3. miesto časom 2:03,45 min za Švédkou Hermanssonovou (2:03,22) a Španielkou Marinou Martínezovou (2:03,43).

Za svojím sezónnym maximom z 2. júna v Montreuile zaostala len o 24 stotín.

„Som spokojnejšia s tým, ako som dnes bežala. Približne 150 metrov pred cieľom som išla dopredu, do cieľovej rovinky som vbiehala prvá, ale v závere ma, žiaľ, dve súperky predbehli. Mrzí ma to, chcela som zvíťaziť. Bojovala som – urobila som pre to všetko,“ skonštatovala Gajanová, ktorej v kvalifikačnom rebríčku na ME patrí 39. miesto, avšak v Mníchove by malo štartovať len 32 osemstovkárok.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Volko vyhral v Eisenstadte dvojstovku, Gajanová tretia na 800 m v Söderhamne