Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Argentínska liga mení formát

TASR|26. júl 2011 o 13:44

Argentínska futbalová asociácia v pondelok oznámila, že od sezóny 2012/2013 plánuje pristúpiť k radikálnej zmene súťažného formátu.

BUENOS AIRES. Argentínska futbalová asociácia (AFA) v pondelok oznámila, že od sezóny 2012/2013 plánuje pristúpiť k radikálnej zmene súťažného formátu. V praxi by to znamenalo, že klubový gigant River Plate by mal výrazne uľahčený návrat medzi elitu.

AFA chce na budúci rok zjednotiť kluby z tamojších dvoch najvyšších súťaží do jednej, v ktorej by účinkovalo 20 tímov z prvej a 16 alebo 18 z druhej ligy. Jednotlivé mužstvá by sa následne rozdelili do regionálnych skupín.

Podľa hovorcu AFA Ernesta Cherquisa Bialu musí nový formát súťaže ešte schváliť výkonný výbor národnej asociácie, ktorý by mal vyniesť verdikt 18. októbra.

River Plate vypadol z najvyššej súťaže minulý mesiac vôbec prvýkrát v 110-ročnej histórii klubu. V budúcej sezóne si jeden z najslávnejších argentínskych klubov zahrá v divízii Nacional B, no v prípade, že "milionári" neskončia na posledných dvoch miestach tabuľky a zároveň sa prijme nový formát súťaže, vrátia sa priamo do prvej ligy.

Cherquis Bialo dodal, že už teraz je takmer isté, že v najbližšej sezóne nevypadne z najvyššej súťaže žiadny klub. Začiatkom 80-tych rokov sa v Argentíne prijalo pravidlo, že o zostupujúcom z prvej ligy rozhodujú bodové priemery z posledných troch sezón. River Plate v tomto prípade doplatilo predovšetkým na nevydarenú sezónu 2008/2009.

Najvyššia argentínska ligová súťaž je v súčasnosti rozdelená na dva turnaje - Aperturu (úvod) a Clausuru (záver), pričom obe majú svojich šampiónov.

Informovala agentúra Reuters.

Súvisiace články