ANALÝZA: Laineho nový kontrakt je jednoducho vynikajúci

Oh My Hockey|5. aug 2021 o 16:51

Iste si spomeniete na jeden z najväčších trejdov posledného roka. Patrik Laine bol vymenený z Winnipegu do Columbusu za nespokojenca Pierre-Luca Duboisa. Okrem Laineho vtedy Blue Jackets získali i Jacka Roslovica, Winnipeg zas 3. kolo draftu 2022.

Trejd vtedy otriasol NHL. Niekdajšia dvojka draftu bola vymenená za trojku draftu toho istého roka (2016). Megavýmena prišla po žiadosti Duboisa opustiť "modrokabátnikov". Príčinou boli aj napäté vzťahy s Johnom Tortorellom, ktorý ho neváhal posadiť na dlhší čas na striedačku, keď sa mu nepáčili jeho výkony.

Ani s fínskym útočníkom si nevybudoval najvrúcnejší vzťah. Sám Laine sa po sezóne posťažoval, že z neho kontroverzný tréner chcel urobiť hráča, ktorým nie je. Budoval uňho two-way hru, chcel, aby viac bránil.

Laineho štatistiky utrpeli.

Vtedy 22-ročný mladík prišiel do Columbusu po jedinom zápase v drese Jets v sezóne 2020/21. V tom zaknihoval dva góly a asistenciu - slušný štart. Rok predtým sa priblížil k priemeru bod na zápas viac ako kedykoľvek predtým. Dokonca mal prvýkrát viac asistencií než gólov.

U "stíhačiek" vykazoval Fín zlepšovanie výkonov. Stával sa zodpovednejším, viac mu záležalo na obrane ("viac" na jeho pomery, tzn. nebol to zodpovedný hráč v defenzíve, ale bolo vidieť pokrok). Stával sa univerzálnejším, ale vo voľnom móde, bez nátlaku, s jasne stanovenou rolou strelca.

Potom do jeho životnej knihy pribudla kapitola Columbus Blue Jackets. A veci sa začali kaziť.

Jedným z dôvodom bol aj tréner Tortorella, milovaný i nenávidený. Laineho plynulý prerod v aspoň trochu zodpovednejšieho a univerzálnejšieho hráča bol preč, akonáhle začal kormidelník lavičky "tlačiť na pílu". Čia to bola chyba?

Nie každý hráč je rovnako rýchlo prispôsobivý, čoho je Laine absolútnym dôkazom. Celý proces "prestavby" Laineho bol akoby na škodu - aspoň v minulom ročníku. Fínsky ostrostrelec pozbieral v 45 dueloch biednych 21 bodov a len desiatku gólov. Pre doplnenie, jeho kariérnym maximom je 44 presných zásahov (v 82 zápasoch).

Obranná hra Laineho bola vždy bieda, no vyvažoval to stále lepšou a všestrannejšou ofenzívou, čo prispievalo k celkovému obrazu jeho hry a k jeho vnímaniu hokeja ako celku. Vo Winnipegu už to nebol Laine stojaci na útočnej modrej pýtajúci si prihrávku zakaždým, keď ktokoľvek z jeho spoluhráčov urobil pohyb dopredu.

No v Columbuse rýchlo klesol. Žiaľ, jeho posledná sezóna podkopala dobrý dojem z ročníka 2019/20. Napríklad v dôležitej štatistike corsi klesol oproti predchádzajúcej sezóne z 55,6 CF% na 47,7 CF%. V rámci hry piatich proti piatim dokonca z 47,1 CF% na 41,7 CF%. Musí preto začať odznova.

Najlepšie, čo mohol dostať

Jarmo Kekäläinen o všetkom dobre vie. Generálny manažér Columbusu je Laineho krajan. Pozná ho i mimo ľadu, vie, aký v ňom drieme potenciál a myslím si, že dobre tuší, ktoré faktory stáli za jeho neúspechom.

Laine od vedenia klubu dostal kvalifikačnú ponuku na kontrakt s dĺžkou jeden rok a platom 7,5 mil. dolárov. A - úplne múdro - ju akceptoval.

Vyhovuje jemu, vyhovuje tímu. Obojstranná výhra.

Najprv sa na zmluvu pozrime z perspektívy Patrika. Rodák z Tampere nemohol očakávať dlhodobý megakontrakt, aký v jeho veku podpisujú hviezdy. Bohužiaľ, posledná sezóna mu to nedovolila. Navyše bol obmedzene voľným hráčom, nemohol len tak odísť na trh a čakať na najlepšiu ponuku.

Áno, najlepším variantom smerom do budúcnosti by bola dlhoročná zmluva naložená miliónmi. Lenže tú nemohol čakať. A tak tu máme druhý najlepší variant. Preňho konkrétne je to presne zmluva, ktorú zinkasoval.

Jeden rok, 7,5 mil. dolárov. Predstavte si, že Laine v budúcej sezóne exploduje. Stačilo by, ak by prekonal svoje gólové maximum a nastrieľal 45 gólov. Ihneď by sa stal najväčšou útočnou hviezdou mužstva a myslím si, že by naňho čakal slušný dlhodobý kontrakt.

Patrik jednoducho dostane veľa peňazí a šancu zabezpečiť si podobný plat aj na dlhé roky dopredu. Kto by takú nechcel po spackanej sezóne? Zvlášť, keď dobre vieme, že Laine aktuálne nemá hodnotu 7,5 mil. dolárov, ako v našom hodnotiacom podcaste spomenul Kuba Hromada.

Keď sa oplatí preplatiť hráča

Columbus Blue Jackets sú v situácii, keď môžu rozhadzovať. Osud tomuto klubu často nepraje a vlani skončili na neslávnom poslednom mieste svojej divízie. Navyše hrali najhorší hokej pod Tortorellom, čo sme dokázali v trénerskej analýze.

Svoj podiel mal na tom i Laine, rovnako, ako zlá hra tímu mala podiel na Laineho výkonoch. Ten na tom očividne nebol psychicky najlepšie, o čom svedčí napríklad fakt, že ho Tortorella raz posadil na celú tretinu, lebo sa správal neslušne k jednému členovi trénerského štábu.

Nebolo to však poslednýkrát. Neskôr mu „Torts“ v jednom zo zápasov v tretej tretine dal opäť pocítiť svoju taktiku a nechal ho odohrať len niečo cez dve minúty. Laine pritom skóroval a asistoval. „Myslel som si, že som hral dobre, ale asi som si myslel zle,“ povedal po zápase viditeľne skleslý útočník. S koučovým rozhodnutím bol viditeľne nespokojný.

Ale spojenie Tortorella-Columbus je už minulosťou. Blue Jackets majú nového hlavného trénera, Brada Larsena. Nový štart pre tím, nová taktika, nové myslenie. A nový štart aj pre Laineho.

Patrik bude mať výborné podmienky. Kde inde by sa chcel ukázať ako ťahúň, ak nie v Columbuse, tíme bez veľkých útočných hviezd?

Kekäläinen sa nachádza v situácii, keď mu preplatiť Laineho na rok nerobilo najmenší problém. Blue Jackets majú pod stropom stále 11,2 mil. dolárov, zmluvu nemá už len Andrew Peeke. Vedel, že Laine s platom musí byť spokojný, navyše mu dal dôvod zostať, a to nového kouča.

Možno sa zobudí, možno nie. Za 7,5 milióna to stojí.

Blue Jackets týmto kontraktom neprerobia na nijakých bonusoch, nemusia ho preplácať, nemusia oňho súperiť s bohatými klubmi. 7,5 milióna v hrubom. Bodka. A dávame ti rok.

Po Jakubovi Voráčkovi bude Patrik Laine najlepšie zarábajúcim hráčom klubu v budúcej sezóne. Dostáva k sebe hráča, ktorý v posledných sezónach zbieral vždy viac ako pol asistencie na zápas. Ďalšia motivácia zabezpečená, Patrik bude mať výborné podmienky. Kde inde by sa chcel ukázať ako ťahúň, ak nie v Columbuse, tíme bez veľkých útočných hviezd?

Laineho zmluva je príkladom win-win kontraktu. Obidve strany dostali, čo chceli. Columbus má strelca, v ktorom drieme veľký potenciál, no i ťažká povaha, za úplne minimálny risk. Laine zas veľa peňazí a omnoho lepšie podmienky na to, aby si v NHL vybudoval povesť hviezdy.

Nachádzate sa tu: