ANALÝZA: Jaroslav Halák je "kosatkou". Vancouver získal skvelého gólmana za lacný peniaz

Oh My Hockey|4. aug 2021 o 11:04

Už keď sa Dan Vladař začal prejavovať ako možný budúci brankár do NHL, bola budúcnosť Jaroslava Haláka v klube Boston Bruins ohrozená. Má svoje roky a "medveďom" rastie ešte jeden špičkový gólman. Jeremy Swayman. Toto meno dalo definitívnu bodku za pôsobením Jara Haláka u Bruins.

Kedysi organizácia plná slovenských mien je po odchode Haláka a Lantošiho v podstate bez nich. Petra Cehlárika rátať nemusíme, ten si už dres Bruins pravdepodobne nikdy neoblečie.

Iste si niektorí fanúšikovia položili otázku: Musel prísť odchod Jaroslava Haláka na trh s voľnými hráčmi?

Odpoveď: Musel.

Už v play-off bol brankárskou trojkou. Chytal Tuukka Rask a chrbát mu kryl Jeremy Swayman. Ten do NHL vstúpil vo veľkom štýle, na konci základnej časti sa stal víťazným talizmanom "medveďov" a kouč Bruce Cassidy sa mu odmenil tým, že ho v hierarchii posunul vyššie.

36-ročného Slováka navyše v Bostone "nahradil" čerstvo podpísaný Linus Ullmark, ale o jeho podpise neskôr...

Nechávať si veterána už bolo nelogické. V sezóne 2019/20 získal spoločne s Fínom Raskom William Jennings Trophy, tvorili jednu z najlepších dvojíc ligy. No ak chcete v NHL zostať úspešní, nesmiete vyčkávať a prepásnuť príležitosť, akú mali Bruins. Každé puto raz musí byť prerušené, skôr či neskôr. Možno to vyznie zle, ale nechať Haláka odísť bolo povinnosťou generálneho manažéra Dona Sweeneyho.

A tak došlo na špekulácie. Niektoré Haláka posielali na dôchodok, iné späť na Slovensko. Bratislavský rodák však počas rokov v Bostone dokazoval, že rola 1B brankára je naňho ako ušitá a i v hokejovo pokročilom veku dokáže podávať stabilné výkony a v prípade potreby nahradiť svojho kolegu.

Halák nemá povesť špičkového brankára NHL, no zo všemožných diskusií si všímam, že ho vnímajú ako najlepšiu dvojku poslednej dekády.

Dokazujú to Halákove štatistiky. V Bostone pôsobil tri roky a ak vezmeme do úvahy brankárov, ktorí za tie tri sezóny odchytali aspoň 82 zápasov, čo znamená jednu celú základnú časť, Halák patrí do prvej desiatky v percentuálnej úspešnosti zásahov (91,8%). Keď hovoríme o počte inkasovaných gólov na zápas, je dokonca piaty (2,4). Viac núl ako on (10) vychytalo len šesť brankárov, no ak hovoríme o frekvencií čistých kont, slovenský brankár odchytal v priemere jeden shutout za deväť duelov, v čom bol lepší ako on iba Marc-André Fleury. Tretí bol i v počte asistencií (6).

Zápasov pritom odchytal iba 90, čo mu stačilo až na 36. priečku...

Halák nemá povesť špičkového brankára NHL, no zo všemožných diskusií si všímam, že ho vnímajú ako najlepšiu dvojku poslednej dekády.

Výhra pre obe strany

Čo teda Jaro prinesie Vancouveru?

Najprv si povedzme čosi o jeho novom kontrakte. Meno jeho nového zamestnávateľa presiaklo na verejnosť hodiny pred podpisom a hoci to nebolo so stopercentnou istotou, tušilo sa, že vymení východné pobrežie severoamerického kontinentu za západné.

Stalo sa. Halák sa vo Vancouveri možno dlho nezdrží, ale na myšlienky o tom, čo bude v sezóne 2022/23, je ešte skoro. Faktom zostáva, že čerstvý kontrakt potrvá rok, počas ktorého si Halák určite zarobí 1,5 mil. dolárov - 750 tisíc v rámci platu a rovnaké číslo vďaka podpisovému bonusu.

Zo stropu ukrajuje 1,5 mil. dolárov, no vďaka výkonnostným bonusom môže dostať až rovné 3 milióny. Ak odchytá aspoň 10 zápasov, Canucks mu vyplatia ďalších 1 250 000 dolárov. Keď si počas sezóny udrží aspoň 90,5-percentnú úspešnosť zákrokov, dostane ďalších 250 tisíc.

Zmluva je to vynikajúca. Halák síce zarobí menej ako vlani, no nie oveľa. A dohodol sa na tzv. "team-friendly" podmienkach. Nie nadarmo sme tomuto kontraktu v podcaste, ktorý vyjde už onedlho, udelili známku 1.

Platovo zaťaží strop nový prírastok do rodiny "kosatiek" len miliónom a pol, čo je kľúčové, keďže nové zmluvy stále nemajú hviezdni Elias Pettersson ani Quinn Hughes. Rovnako je na tom RFA obranca Olli Juolevi a Jason Dickinson sa prihlásil na arbitrážne konanie. Pod stropom zostáva manažmentu 14 064 341 dolárov.

Zdroj: CapFriendly
Zdroj: CapFriendly

Vancouveru po nevydarenom experimente s už vykúpeným Bradenom Holtbym chýbal jeden brankár na úrovni NHL. Získali ho za lacný peniaz. Samozrejme, museli preto aj niečo obetovať - a tak ku kontraktu Halákovi pribalili aj úplnú klauzulu o nevymeniteľnosti.

Voľbu skúseného gólmana s 539 duelmi v NHL netreba špeciálne vysvetľovať. Canucks sa spoliehajú na Thatchera Demka ako svoju terajšiu i budúcu jednotku. Američan má stále iba 25 a v NHL na konte 72 zápasov. K takýmto gólmanom si kluby obvykle zháňajú tzv. mentora.

Thatcher Demko. Zdroj obrázku: NHL.com
Thatcher Demko. Zdroj obrázku: NHL.com

Jaroslav Halák spĺňa všetky predpoklady na to byť ním. A navyše ho nemusia preplácať kvôli menu, ako to urobili s Bradenom Holtbym.

Canucks mu navyše dali veľkú šancu zarobiť si tri milióny, pričom si ich nemusia pripočítavať do stropu. Ak bude Halák zdravý, desať zápasov isto stihne. Pod úspešnosť 90,5% šiel prvý aj posledný raz v sezóne 2012/13. Príčinou sklzu pod toto číslo sa však v ročníku 2021/22 môže stať deravá obrana Vancouveru.

Uzavrel by som to tvrdením, že je kontrakt ušitý tak, aby bol maximálne spokojný ako hráč, tak klub a mne osobne sa veľmi páči.

V podcaste som Halákovej zmluve neváhal udeliť jednotku pre vyššie spomenuté dôvody. Toto Jimovi Benningovi vyšlo. Demko si uzurpuje stále viac a viac času v bráne Canucks a hoci Halák už je za svojím zenitom, 25-30 zápasov za sezónu by mal zvládnuť a ešte k tomu Demkovi v mnohom poradiť.

Podpis Haláka je výhrou pre klub i preňho samého.

Nachádzate sa tu: