Utorok, 11. mája, 2021Meniny má Blažena

Amatérsky šport u susedov? Futbal iba bez brankára, pokrčil plecami český minister

Sportnet|10. apr 2021 o 12:00

Ani uvoľnenie opatrení u susedov neprajú športu.

PRAHA, BRATISLAVA. V Českej republike by sa od pondelka 12. apríla opäť mohol čiastočne rozbehnúť amatérsky šport.

Vláda totiž schválila mimoriadne opatrenia, ktoré vo štvrtok zverejnil web tamojšieho ministerstva zdravotníctva. Stane sa tak deň po tom, ako sa ukončí núdzový stav.

Členovia športových klubov by teda mohli podľa opatrení trénovať vonku v skupinách po dvadsať ľudí a po desať v niektorých prípadoch aj vo vnútri.

Ani tieto opatrenia ale neprajú rozbehnutiu amatérskych súťaží.

Futbal jedine bez brankára

Nový český minister zdravotníctva Petr Arenberger na oficiálnej tlačovej konferencii potvrdil, že amatérski športovci budú môcť vďaka opatreniam opäť trénovať.

„Dvadsať ľudí si môže zahrať futbal, aj keď budú trošku ukrátení o brankára,“ žartoval už štvrtý minister zdravotníctva za posledný rok a mierne pokrčil plecami. 

Viaceré inštitúcie a epidemiológovia naďalej varujú, že stretnutie dvadsiatich ľudí vonku je priveľké riziko a uvoľnené opatrenia kritizujú. 

Rozbehnutie športových súťaží teda nie je v najbližšej dobe reálne.

Podľa ministra zdravotníctva rezort ďalej nepustí legislatíva. Po nedeľňajšom konci núdzového stavu totiž začne platiť tzv. pandemický zákon.

„Pandemický zákon nám neumožňuje zásadné obmedzovanie, čo sa týka zhromaždenia osôb. Keby sme povedali, že dovolíme len kontakt tenistov na kurte, tak nám to právnici okamžite rozorú a povedia, čo na tom ministerstve blbnú,“ cituje Blesk ministra Arenbergera.

Dovnútra sa zatiaľ nepôjde

Napriek čiastočnému otvoreniu interiérových športovísk je športovanie vo vnútri naďalej podľa výkladu zakázané. Skupiny amatérov, ktoré trénujú v exteriéri, nemôžu využiť ani šatne či sprchy.

„V interiérových priestoroch môžu športovať iba osoby v rámci výkonu zamestnania. To znamená, že ide len o profesionálnych športovcov. Amatéri teda nemôžu využívať tieto športoviská,“ upozorňuje Arenberger.

S podobným výkladom nesúhlasí napríklad Česká komora fitness (ČKF), ktorá poslala predžalobnú výzvu. Tvrdí, že nie je možné vydávať tak zásadné plošné obmedzenia a zakazovať činnosť jednotlivým športoviskám.

„Právnici nás do štrnástich dní, možno do troch týždňov spláchnu, že nemáme obmedzovať nič. Sme si toho vedomí,“ pokýval hlavou minister. 

„Ešte stále využívame to, že sú zatvorené reštaurácie. Chceme počkať na to, ako nám dva týždne zamávajú s epidemiologickou situáciou,“ cituje ho iDnes.cz

Dodal však, že hlavnou prioritou opatrení je zahájenie školskej dochádzky. 

„Oddialenie zahájenia športových činností vo vnútri nám aspoň trošku ponúkne možnosť posúdiť epidemiologickú situáciu.

V žiadnom prípade by sme nechceli vracať späť a nechať doma deti natrvalo, len preto, že sme otvorili interiérové športoviská,“ dodal podľa Blesku Arenberger.

Ani uvoľnené opatrenia ale nebudú platiť pre celú krajinu, naďalej prísne opatrenia sú na severe Čiech v oblasti Děčínska, kde sa objavili prípady brazílskej mutácie koronavírusu.

Súvisiace články