RIGA. „Potreboval by som tu niekoho ako si ty, aby mi pomohol s tými mladíkmi. Sú blázniví,“ prosil pri videorozhovore tridsaťosemročný asistent kapitána Žiga Pavlin.
„Myslím, že svoju prácu som už odviedol a ty to musíš dokončiť,“ reagoval jeho bývalý spoluhráč Aleš Kranjc.
Slovinský útočník Kranjc trpí nevyliečiteľnou chorobou ALS. Boj s ňou prehral napríklad futbalista Marián Čišovský alebo nedávno aj švédska hokejová legenda Börje Salming.
Štyridsaťjedenročný Kranjc začal pociťovať príznaky pred dvoma rokmi, keď hral v nemeckej tretej hokejovej lige. Kariéru ukončil skôr, ako plánoval.
„Choroba Alešovi nielenže ukončila kariéru, ale znemožnila mu tráviť čas vonku s našimi dvoma deťmi. Keď píšem tieto riadky, tečú mi slzy po tvári,“ uviedla na sociálnych sieťach manželka Andreja.
Posledné dva roky žila v neistote. „Všetko sa obrátilo hore nohami. Dúfala som, že to nie je pravda a doktori nevedia, čo hovoria. Bohužiaľ. Žiadne riešenie neexistuje. Ostali sme sami.“
Bojujú spoločne
Slovinskí tím na majstrovstvách sveta vo Fínsku a Lotyšsku však bojuje za svojho bývalého reprezentačného kolegu.
„Slovinci musia držať pri sebe. Majú malú hokejovú základňu. Všetci sa dobre poznajú a sú blízki kamaráti. Je to jedna veľká rodina a preto ochorenie Kranjca prežívajú,“ uviedol v štúdiu ČT Sport bývalý hokejista Martin Hosták.
Kranjcov dres s číslom 28 je vyvesený aj v kabíne slovinskej reprezentácie v Rige. Aj napriek tomu, že už nemá reprezentačný vek, v mužstve má množstvo kamarátov a bývalých spoluhráčov. Množstve z nich pomohol ako mentor, keď ich uviedol na správnu hokejovú cestu.
„Hokejový život je život v kolektíve a s priateľmi, s ktorými prežívate super chvíle, keď vyhrávate i ťažké chvíle, keď prehrávate. Každá zmienka o nejakej chorobe dáva tím viac dohromady. Je to kolektívny život na cestách i v kabíne. Snažia sa mu pomôcť najviac, ako sa dá,“ doplnil Milan Antoš.
Rýchla pomoc
Slovinci sú malý, ale húževnatý hokejový národ.
"Krajina má len dvesto profesionálnych hráčov a v súčasnosti len šesť fungujúcich zimných štadiónov. Silná generácia už zostarla, aj Anže Kopitar, najväčšia slovinská hokejová ikona, bude mať už 36 rokov," vysvetľuje Siniša Uroševič, športový reportér denníka Delo.
Slovinsko má v Rige najstarší tím na šampionáte, vekový priemer hráčov je takmer tridsať rokov. Väčšina hráčov sa s Kranjcom pozná osobne.
„Je to náš druh, náš kamarát. Prežili sme spolu mnoho súbojov. Pred rokom sme sa dozvedeli o tom, že trpí chorobou ALS. Veľmi nás to zasiahlo a spočiatku sme tomu nemohli uveriť. Bol to tichý líder v našej kabíne.
Nevravel toho veľa, ale keď niečo povedal, tak to veľa znamenalo. Každý k nemu vzhliadal. Na ľade bol najprísnejší a najtvrdší chlap. Nikto sa s ním nechcel zapliesť,“ povedal Pavlin v reportáži pre ČT Sport.
Manželka ani spoluhráči sa nevzdali. Zistili, že v USA je špecializovaná klinika, ktorá sa zaoberá experimentálnou liečbou ALS. Je to však drahá záležitosť s neistým výsledkom.
„Myslím, že je šanca, že sa bude cítiť lepšie. Zbierame peniaze na cestu do USA, kde by mohol podstúpiť liečbu. Chceli by sme, aby mu pomohlo čo najviac ľudí. Je to krutá choroba, ktorá má rýchly nástup. Musíme mu pomôcť čo najskôr,“ pokračoval Pavlin.
Nádej pre Aleša
Manželka Andreja založila charitatívnu zbierku, v ktorej sa doposiaľ vyzbieralo necelých 37 000 eur. Na liečbu je potrebných až 650 000 eur.
Najviac prispel najúspešnejší slovinský hokejista Anže Kopitar so sumou 11 000 eur.
„Aleš je skvelý chlap a ikona nášho hokeja. Pomôžte mu,“ burcoval víťaz Stanleyho pohára na Twitteri.
Slovinská reprezentácia venovala účastníkovi siedmich svetových šampionátov a dvoch olympijských hier kompletnú tržbu z predaja vstupeniek na prípravnom zápase proti Taliansku.
Pridali sa i České Budějovice, kde bývalý obranca strávil kompletný ročník 2011/2012. Klub venoval výťažok z aukcie dresov z uplynulej sezóny, približne 8 500 eur.
„Budeme neskonale vďační za každý príspevok. Veríme, že tým môžeme dať Alešovi nádej,“ povedala Kranjcová, ktorá aj s manželom žije v Nemecku, kde sa usadili.
„Podporujeme ťa odtiaľto a prehryzieme sa tým spoločne kamarát,“ odkázal Pavlin spoluhráčovi.
Prekonal Haláka
Aleš Kranjc sa narodil v Jeseniciach, kde hokejovo vyrastal. Počas kariéry vyskúšal súťaže v Rakúsku, Maďarsku, Česku a Nemecku. Jednu sezónu si odkrútil v Rusku a Švédsku.
Obranca bol stabilný účastník národného tímu na majstrovstvách sveta alebo na šampionátoch nižšej divízie. Na zimných olympijských hrách sa predstavil v Soči 2014 a v Pyongčangu 2018.
Slovenskí priaznivci si ho môžu pamätať, ako na domácom šampionáte v Bratislave prekonal Jaroslava Haláka. Slovensko vtedy vyhralo 3:1 a bola to jedna z dvoch výhier na domácom podujatí.
Slovinci v tom roku zostúpili z elitnej kategórie.