Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Prekvapiť budú chcieť aj slovenskí sánkari. Do Pjongčangu ich pôjde päť

Slováci Marek Solčanský a Karol Stuchlák sa prestavia aj v Pjongčangu. (Autor: TASR/AP)
SITA|21. dec 2017 o 13:25

Je veľmi pozitívne, že budeme mať zastúpenie vo všetkých disciplínach, doplnil Jozef Škvarek.

BRATISLAVA. Slovensko bude na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu reprezentovať pätica sánkarov.

Miestenky pre Jozefa Ninisa, Jakuba Šimoňáka, Katarínu Šimoňákovú, Mareka Solčanského s Karolom Stuchlákom potvrdila Medzinárodná sánkarská federácia (FIL).

Potvrdený menoslov

Kvalifikačné kritériá splnili dvaja zástupcovia v súťaži mužov - jednotlivcov Ninis a Šimoňák a v dvojiciach Solčanský so Stuchlákom.

Na základe voľnej karty bude mať premiéru pod piatimi kruhmi medzi ženami Šimoňáková.

"Tento menoslov je už potvrdený. FIL po rozdelení voľných kariet ho zaslala národným zväzom, aby sa vyjadrili, či využijú vybojované miestenky.

Je málo pravdepodobné, že by sa tak nestalo. Šimoňáková dostala voľnú kartu do súťaže družstiev, čo ju však oprávňuje štartovať aj v súťaži jednotlivkýň.

V dvojiciach sa ušli karty Ukrajine a Rumunsku. Žiaľ, tým pádom sa na ZOH nedostali Tomáš Vaverčák - Matej Zmij, ktorí skončili v kvalifikácii na prvej nepostupovej pozcii, k zisku miestenky im chýbalo päť bodov," informoval v piatok agentúru SITA predseda Slovenského zväzu sánkarov (SZS) Jozef Škvarek.

Na ZOH 2014 v ruskom Soči reprezentovali SR šiesti slovenskí sánkari, po jednom v súťažiach mužov, žien a dve dvojice.

Pätica reprezentantov

Teraz sa pod piatimi kruhmi predstaví o jedného reprezentanta menej početná sánkarská výprava. Účasť si zopakujú Ninis a Solčanský so Stuchlákom.

"Samozrejme, želali sme si, aby sa kvalifikovali všetci naši reprezentanti. Po ZOH 2014 sme prešli generačnou výmenou, ktorú sme zvládli celkom dobre.

Išli sme do sezóny s tým, že všetci vkladajú do toho viac úsilia a urobia maximum pre účasť na ZOH. Je veľmi pozitívne, že budeme mať zastúpenie vo všetkých disciplínach.


Jozef Škvarek, šéf SSZ

Po Soči nám skončili tri dvojice, hoci Solčanský so Stuchlákom sa potom vrátili do kolotoča pretekov. Navyše, aktívnu činnosť ukončila aj Gbúrová.

Prakticky nám zostal len Ninis a po návrate Solčanský so Stuchlákom. Ostatní sú mladí nádejní pretekári. Z tohto pohľadu je naše účinkovanie v olympijskej kvalifikácii úspechom.

Išli sme do sezóny s tým, že všetci vkladajú do toho viac úsilia a urobia maximum pre účasť na ZOH. Je veľmi pozitívne, že budeme mať zastúpenie vo všetkých disciplínach.

S piatimi reprezentantmi v Pjongčangu sme spokojní, hoci najspokojnejší by sme boli so siedmimi," pokračoval Škvarek, ktorého mrzí, že v olympijskom tobogane sa nepredstavia mladíci Vaverčák so Zmijom.

"Majú moje veľké sympatie. Ešte rok budú patriť do juniorskej kategórie, ale už sa dokázali presadiť aj medzi seniormi. Z tohto pohľadu som si veľmi prial, aby im to vyšlo.

Sú to veľkí bojovníci, ale napokon im to ušlo takpovediac o vlások. Sú prví pod čiarou a ich poslednou nádejou je, keby niektorá z dvojíc vypadla vinou zranenia," dodal šéf SSZ.

Súvisiace články