Z krvavej bitky v klietke je fenomén. Čo Slovákom chýba, aby sa predali?

Krv, veľa bolesti, veľa prijatých úderov -aj o tom je MMA.
Krv, veľa bolesti, veľa prijatých úderov -aj o tom je MMA. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|8. feb 2017 o 07:11

Slovák Buchinger je v MMA svetová hviezda, ale nevie sa predať, tvrdí komentátor Ondřej Novotný.

Ide o najrýchlejšie sa rozvíjajúci šport na svete? O tom ako MMA funguje a ako tento šport pobláznil Jágra aj Vladimíra Weissa. Prečo na marketing míňa MMA viac peňazí ako futbalová Liga majstrov?

Ktorí Slováci patria medzi svetovú špičku? Koľko by mohli zinkasovať za zápas v najslávnejšej organizácii UFC?

Čo im chýba, aby zarábali milióny eur? Najlepší bojovník bol v Kanade populárnejší ako hokejista Crosby. Prečo? Aj to sa dozviete v tomto článku.

BRATISLAVA. Na prvý pohľad pôsobia brutálne, krvilačne, akoby nerešpektovali žiadne pravidlá. Prosto neľudsky.

Ešte pred dvadsiatimi rokmi boli súboje v klietke zakázané.

„Sú to kohútie zápasy s ľuďmi,“ tvrdil americký senátor John McCain.

Čo je MMA a jeho základné pravidlá:

Plnokontaktný bojový šport.

Využívajú sa techniky z rôznych bojových športov.

Boj prebieha v postoji a na zemi, a to v oktagone (osemstenná klietka) či v klasickom ringu.

Víťazstvo sa dá dosiahnuť K. O., vzdaním sa súpera, vážnym zranením súpera či rozhodnutím bodových rozhodcov.

Na dodržiavanie pravidiel dohliada ringový rozhodca.

Zápas je väčšinou rozdelený na tri päťminútové kolá, titulové zápasy bývajú vypísané na päť kôl.

Zápasí sa v niekoľkých hmotnostných kategóriách.

„Je to pohľad ľudí, ktorí chcú byť uzavretí pred svetom. Bojové športy sú v popularite druhé po futbale," hovorí pre SME Ondřej Novotný, televízny komentátor a spolumajiteľ (spoločne s Pavlom Nerudom) organizácie a reality šou Oktagon z prostredia MMA.

"V každej našej génovej bunke je obsiahnutý boj o život. Toto je moderný spôsob. Nikto nechce súpera zraniť, ale ukázať, že je lepší. Je to šport a zábava,“ pokračoval. „Je to továreň na príbehy, ktoré sú reálne, aj keď vyzerajú ako filmové."

Súboje v zmiešaných bojových umeniach MMA (Mixed Martial Arts) postupne zjednotili pravidlá.

Dnes je už zakázané kopanie súpera na zemi do hlavy, údery do slabín, pichanie do očí, hryzenie či ťahanie za vlasy. Inak je povolené všetko.

„Rán do hlavy nie je zďaleka toľko ako trebárs v boxe. A pozrite na futbalových obrancov, ktorí za život absolvujú tisíce hlavičiek. To vám v hlave tiež musí urobiť poriadny guláš," dodáva Novotný.

Zápasí sa v osemhrannej klietke (tzv. oktagon), ktorá slúži ako ochrana pre zápasníkov, aby z ringu nevypadli.

Aj v novej ére však následkom tvrdých úderov v klietke zomrelo niekoľko ľudí. „Popularita MMA nie je žiadnou obhajobou pre legálne zabíjanie," pustil sa ostro do tohto športu komentátor britského denníka The Guardian Johnny Watterson.

Keď vlani zomrel Portugalčan Joao Carvalho, za vinníka niektorí označovali rozhodcu, ktorý súboj údajne ukončil príliš neskoro.

Z krvavej bitky v klietke sa stal fenomén : fotogaléria

9.2.2017

Historický obchod

MMA sa už riadi podľa pravidiel americkej štátnej atletickej komisie, ktorá zabezpečuje reguláciu tohto športu vo svete.

Švédski novinári mi tvrdili, že pred tromi rokmi by nikdy nepovedali, že sa také niečo môže stať. To isté sa už deje v Poľsku. A verím, že niečo podobné je možné aj v Čechách či na Slovensku. Aj keď sme veľmi konzervatívne národy.


Ondřej Novotný pre SME

UFC - Ultimate Fighting Championship - je dnes podľa magazínu Forbes jednou z najhodnotnejších športových značiek sveta. Najpopulárnejšia organizácia v rámci MMA má pritom iba 24-ročnú históriu.

„Keď sme v roku 2000 kupovali UFC, tak mi právnik povedal, že som blázon. Vraj som nekúpil nič a minul za to dva milióny dolárov,“ smial sa po rokoch Lorenzo Fertitta, ktorý organizáciu získal spoločne so svojím bratom Frankom a kamarátom Danom Whitom.

Vlani predal UFC spoločnosti WME-IMG za štyri miliardy dolárov. Išlo o historicky najväčší obchod v športovom priemysle.

„MMA je suverénne najnáročnejší šport na svete. Príprava na zápas sa nedá porovnať s vrcholovým tenisom, futbalom, americkým futbalom. Ničím. Prečo?

Nachádzate sa tu:
Domov»MMA»Z krvavej bitky v klietke je fenomén. Čo Slovákom chýba, aby sa predali?