Česi ukončili kvalifikáciu výhrou, Holanďania vydreli postup na MS

Futbalisti Česka. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. nov 2021 o 22:43 (aktualizované 17. nov 2021 o 00:17)

Postup tesne ušiel Turecku.

BRATISLAVA. Futbalisti Holandska skompletizovali desiatku priamych postupujúcich z európskej kvalifikácie na MS 2022 v Katare.

V utorňajšom záverečnom stretnutí G-skupiny zdolali v domácom prostredí Nórsko 2:0 a prvé miesto obsadili o dva body pred Tureckom, ktoré zvíťazilo v Čiernej Hore 2:1. Turci si zahrajú baráž, Nóri skončili na tretej priečke.

Oranjes rozhodli až v závere

Holanďania mali pred posledným kolom dvojbodový náskok pred dvojicou najbližších prenasledovateľov. V priamej konfrontácii s Nórmi im stačila remíza.

Turci ich v prípade rovnosti bodov mohli predstihnúť len v teoretickej rovine, keďže mali podstatne horšie skóre než hráči z krajiny tulipánov.

V Rotterdame, kde hosťom chýbal zranený kanonier Erling Haaland, zažehnali akékoľvek pochybnosti až v závere duelu Steven Bergwijn a Memphis Depay.

V Podgorici inkasovali Turci už vo 4. minúte a hoci výsledok otočili dvoma zásahmi, na prvenstvo mohli reálne pomýšľať jedine pri prehre Holandska.

Česi mali baráž istú

V hre bola aj barážová miestenka v D-skupine, kde malo Fínsko na druhom mieste dvojbodový náskok pred Ukrajinou.

Ten si neudržalo, v Helsinkách podľahlo úradujúcim majstrom sveta Francúzom 0:2, keď sa po zmene strán presadili Karim Benzema a Kylian Mbappé.

Ukrajinci uspeli v Bosne a Hercegovine 2:0 dvoma gólmi v druhom polčase. Francúzsko malo už pred týmto duelom priamy postup vo vrecku rovnako ako Belgicko v "éčku", kde sa rozhodovalo o druhej a tretej priečke.

Wales ani Česko sa však o play off nemuseli obávať, keďže účasť by im aj v prípade horšieho umiestenia neušla na základe postavenia medzi víťazmi skupín Ligy národov 2020/2021.

Česku na druhé miesto nestačilo domáce víťazstvo nad Estónskom 2:0, Wales si ho udržal remízou na vlastnom štadióne s Belgickom 1:1.

Na vedúci zásah hosťujúceho Kevina De Bruyneho odpovedal ešte v prvom polčase Kieffer Moore. Žreb play off je na programe v piatok 26. novembra.

Kvalifikácia MS vo futbale 2022 - 16. november:

D-skupina:

Fínsko - Francúzsko 0:2 (0:0)

Góly: 66. Benzema, 76. Mbappé

Bosna a Hercegovina - Ukrajina 0:2 (0:0)

Góly: 84. Bergwijn, 90+1. Depay

Domov»MS vo futbale 2022»Česi ukončili kvalifikáciu výhrou, Holanďania vydreli postup na MS