Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Na hokejistu bol nadpriemerne inteligentný. V Helsinkách bol druhým Haškom

Ján Laco. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|25. máj 2020 o 17:20

Aký bol brankár Ján Laco?

BRATISLAVA. Keď je Laco v bráne, nikdy neprehráme. Tento slogan zľudovel po hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách 2012, kde Slováci získali striebro.

Aj vďaka skvelým výkonom brankára Jána Laca.

Hrdina strieborného šampionátu v Helsinkách definitívne ukončil v 38 rokoch svoju hokejovú kariéru.

Jeho príbeh je výnimočný.

Len rok pred spomínaným turnajom chytal za prvoligovú Detvu. Mal tridsať a zdalo sa, že jeho kariéra sa už výraznejšie nemá kam posunúť.

Ján Laco a jeho kariéra: fotogaléria

25.5.2020

Šancu dostal v Leve Poprad, ktorý vstúpil do prestížnej KHL. A dovtedy si málo známy brankár svojimi výkonmi vypýtal pozvánku na majstrovstvá sveta.

Svoje premiérové.

„V tej sezóne som často chodil do Popradu. Hoci bol Lev zväčša outsiderom, dostával málo gólov. Povedal som si, že toho brankára treba vyskúšať,“ priznal pre SME vtedajší reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek.

„Vždy som ho zaraďoval medzi najlepších slovenských brankárov. Nepoviem, že bol úplne na vrchole, lebo to by som zrejme iným krivdil,“ dodal obranca Dominik Graňák.

Bol neustále pod tlakom. A zvykol si naň

Ján Laco si v Leve Poprad až postupne vybudoval pozíciu brankárskej jednotky, ktorá na začiatku sezóny patrila Čechovi Tomášovi Dubovi.

Aj na svoj premiérový šampionát išiel skôr kryť chrbát Petrovi Hamerlíkovi. Ten na turnaji odchytal prvý zápas proti Kanade, v ktorom Slováci prehrali 2:3.

V druhom súboji proti domácemu Fínsku už dostal šancu Laco. Hoci slovenskí hokejisti prehrali 0:1, rodák z Liptovského Mikuláša predviedol výborný výkon.

„Odvtedy sme stavili na neho. V ďalšom zápase sme zdolali USA 4:2 a už nebol dôvod robiť zmenu. Vyhrali sme sedem zápasov za sebou, takže to bolo dobré rozhodnutie,“ tvrdí Vůjtek.

Pred turnajom ho v medzinárodnom hokeji poznal len málokto. Netradičné bolo, že na veľkom podujatí debutoval, až keď mal tridsaťjeden.

Ako je možné, že to zvládol?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články