Venus Williamsová vyhrala ženské Masters v Dauha

TASR|9. nov 2008 o 18:04

Americká tenistka Venus Williamsová sa stala v katarskej Dauhe po prvý raz v kariére víťazkou šampionátu WTA Tour.

Dauhá. Americká tenistka Venus Williamsová sa stala v katarskej Dauhe po prvý raz v kariére víťazkou šampionátu WTA Tour (dotácia 4,55 milióna dolárov). Nasadená sedmička vo finále dvojhry zdolala Rusku Veru Zvonarevovú (8.) za 2:11 h v troch setoch 6:7 (5), 6:0, 6:2 a pripísala si na svoje konto celkovo 39. singlový titul na ženskom profesionálnom okruhu.

Päťnásobná wimbledonská šampiónka na tohtoročnom Masters ani raz neokúsila trpkosť prehry a z Dauhy si odnáša šek na 1,34 milióna dolárov (31,83 milióna Sk). Za celkové prvenstvo zinkasuje staršia zo sestier Williamsových prémiu 940.000 dolárov, ďalších 400.000 USD jej pribudne na konto za víťazstvo v červenej skupine.

Zvonarevová sa posunula na siedme miesto v rebríčku

Venus Williamsová vďaka zisku 750 bodov prezimuje v ženskom svetovom rebríčku na šiestej priečke, Zvonarevová sa posunie na siedme miesto, čo bude jej najvyššie umiestnenie v kariére. Ruske vyšiel úvod finálového stretnutia a po rýchlom brejku sa ujala vedenia 3:0. Rodáčka z Moskvy bola na dvorci aktívnejšou hráčkou, diktovala tempo jednotlivých výmen a robila minimum nevynútených chýb.

Zvonarevová si postupne vybudovala náskok 5:2 a v deviatom geme mala pri svojom podaní k dispozícii štyri setbaly. Venus Williamsová ich však odvrátila, vyrovnala na 5:5 a vynútila si tajbrejk. V skrátenej hre viedla Američanka už 5:1, no Zvonarevová potom získala šesť loptičiek za sebou a tajbrejk napokon získala vo svoj prospech. Pri piatom setbale za stavu 6:5 Ruske výrazne pomohla páska.

Od druhého setu zápas v réžii Williamsovej

Od začiatku druhého dejstva začala na dvorci kraľovať Venus Williamsová, ktorá naplno zužitkovala oveľa väčšie skúsenosti z náročných zápasov. Sedemnásobná grandslamová víťazka pridala na agresivite na podaní i na returne, bola oveľa trpezlivejšia pri dlhších výmenách od základnej čiary a za 29 minút uštedrila súperke "kanára". Zvonarevová stratila úderovú istotu, prestal ju poslúchať obojručný bekhend, ktorý bol v prvom sete jej veľkou zbraňou, čo bolo vodou na mlyn Venus Williamsovej.

V rozhodujúcom dejstve sa Američanka po rýchlom brejku ujala vedenia 2:0. Zvonarevová síce následne prerušila sériu ôsmich prehratých gemov v rade a znížila na 1:2, no vo štvrtej hre ju opäť nepodržal servis a Venus Williamsová už dotiahla zápas do úspešného konca. Za stavu 5:2 premenila Američanka hneď prvý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu so Zvonarevovou na 6:1.

Staršia zo sestier žiarila spokojnosťou

Venus Williamsová po skončení zápasu žiarila spokojnosťou. "Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo do zbierky úspechov pridať titul z Masters, ktorý mi doposiaľ chýbal. Vo finále to bol neľútostný boj o každú loptičku, obe sme chceli vyhrať. Tajbrejk som prehrala po nešťastnom "prasiatku", no takéto veci jednoducho patria k športu. Nedeprimovalo ma to, ba práve naopak, správne som sa vyhecovala a od druhého setu som začala predvádzať svoj najlepší tenis.

Táto sezóna bola pre mňa úspešná, no dúfam, že v roku 2009 to bude ešte lepšie. Ak budem zdravá, verím, že prídu ďalšie tituly a v rebríčku sa posuniem ešte vyššie," povedala Venus Williamsová bezprostredne po skončení zápasu do kamier televíznej stanice Eurosport. Zvonarevová bola po finálovej prehre sklamaná, s celkovým účinkovaním v Dauhe však vyslovila spokojnosť. "Vo finále to mohlo byť z mojej strany aj lepšie, po prvom sete išiel môj výkon nadol. Celkovo to však hodnotím pozitívne. Hrala som proti piatim hráčkam z Top ten a štyri zápasy som dokázala vyhrať, čo je veľmi dobré vysvedčenie. Už sa teším na novú sezónu," povedala Ruska.