Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

V Pekingu bez hádzanej?

Igor Vori (v strede) sa prediera cez nemecké duo Klaus-Dieter Petersen (vľavo) a Volker Zerbe. Záber je z posledného olympijského finále hádzanárov v Aténach Chorvátsko – Nemecko (26:24). Ak MOV splní hrozby, je možné, že v Pekingu hádzanári bojovať o med (Autor: REUTERS)
Rastislav Hríbik|Publikované 29. nov 2007 o 23:00

Zmanipulovaný rozhodujúci zapas ázijskej kvalifikácie o postup na OH 2008 medzi Kuvajtom a favorizovanou Južnou Kóreou (28:20) môže hádzanú vymazať z programu pekinských Hier.

BRATISLAVA. Kým si neurobíte poriadok, na olympiáde nebudete – varuje Medzinárodný olympijský výbor (MOV) Medzinárodnú hádzanársku federáciu (IHF) na stránkach denníka Neue Zürcher Zeitung.

Od rozhodujúceho kvalifikačného súboja o postup na OH do Pekingu medzi Kuvajtom a favorizovanou Južnou Kóreou uplynuli už takmer tri mesiace a stále je predmetom sporov. Kórejčania sa nechcú zmieriť s podvodom, po akom sa Kuvajťania tešili z výhry 28:20 a postupu na olympijské hry.

Nič také škaredé nevidel

„Nič také škaredé a zahanbujúce som za celú svoju kariéru nevidel,“ povedal pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung nemecký rozhodca Frank Lemme, ktorý mal so svojím magdeburským kolegom Berndom Ullrichom spomínaný duel viesť. Do japonského Tojota City, kde sa kvalifikácia hrala, Nemci pricestovali, no pískať im nedovolili.

Zostali na tribúne, organizátori ich na poslednú chvíľu vystriedali za dvojicu Jordáncov. Tí Kórejčanov nepustili do ničoho. Pískali tak neférovo, že ruský delegát ich ešte počas zápasu varoval, no bezvýsledne.

Nestranní a inokedy pokojní japonskí fanúšikovia sa nezdržali a a zahádzali palubovku fľašami. Kórejská strana žiadala od vedenia Ázijskej federácie vysvetlenie úbohého výkonu jordánskych arbitrov. Sto hráčov na druhý deň ráno protestovalo pred kuvajtskou ambasádou v Soule.

Ako mŕtvy chrobák

Vedenie IHF sa však tvárilo ako mŕtvy chrobák a výsledok potvrdilo. Povráva sa, že egyptský šéf svetovej hádzanej Hassan Mustafa je blízkym priateľom kuvajtského šejka Ahmeda Al–Fahada Al–Sabaha, ktorý je na čele Ázijskej hádzanárskej federácie. Kuvajt vraj zohral kľúčovú úlohu pri obsadzovaní Mustafu do čela svetovej hádzanej. Možno sa teraz egyptskému funkcionárovi naskytla šanca dôveru splatiť. „Toto je výsledok. Kuvajtské petrodoláre ničia ázijskú hádzanú,“ zúril viceprezident kórejskej hádzanej Kim Jin–soo.

Nazlostení Kórejčania v spolupráci s Japonskom dokonca vážne uvažovali, že budúci ázijský šampionát rozdelia na dva turnaje. Jeden pre krajiny východnej a druhý stredozápadnej Ázie. Víťazi si to o titul majstra kontinentu rozdajú na neutrálnej pôde.

Navrhujú opakovať zápas

Generálny sekretár IHF Peter Mühlematter po neutíchajúcich protestoch pripustil, že sa zápas Kuvajt – Kórea v januári zopakuje. „Ešte to však defininitívne nie je,“ informoval nás slovenský člen exekutívy Európskej hádzanárskej federácie Jozef Ambruš.

„Isté je len to, že je z toho veľké haló. Na Západe sú toho plné noviny. Škandál tak trochu zatieňuje aj blížiaci sa svetový šampionát žien vo Francúzsku. Svetová federácia musí teraz, pokiaľ sa nemýlim, do 12. decembra predložiť MOV správu o celej udalosti. Hrozby o vylúčení však už aj iné federácie začínajú brať vážne,“ dodal Ambruš.

Aj taká hádzanárska veľmoc, akou je Nemecko, má strach. V krajine úradujúcich majstrov sveta a strieborných z poslednej olympiády v Aténach je hádzaná výnosný biznis. Neúčasť obľúbeného športu v Pekingu by mu mohla vážne ublížiť.

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.