Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

V Osrblí sa bude šprintovať o olympiádu, prídu zvučné mená

Simon Fourcade (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 28. dec 2017 o 16:51

Na podujatí zo seriálu IBU Cup by mal súťažiť aj Simon Fourcade.

BANSKÁ BYSTRICA. Blízkosť ZOH v Pjongčangu sa prejaví aj na biatlonovom IBU Cupe v Osrblí 6. a 7. januára.

Organizátori už skompletizovali účasť a z nej vyplýva, že najväčšou osobnosťou 4. kola seriálu by mohol byť päťnásobný medailista na MS Francúz Simon Fourcade, starší brat najvýraznejšieho biatlonistu súčasnosti Martina.

V šprinte pôjde o nomináciu na ZOH

V Osrblí sa počas dvoch dní na IBU Cupe bude prvýkrát bežať a strieľať len šprint. Pri stanovení programu sa rešpektovala hlavne požiadavka účastníkov, aby mohli ešte v národných kvalifikáciách zabojovať o nomináciu na ZOH.

Dovedna sa prihlásila dvojstovka mužov a žien, spolu so sprievodom tento počet vystúpi až na 300.

"Naše podujatie je už tradičné, perfektne zabehnuté, so skúseným organizačný výborom," povedal Tomáš Fusko, prezident zväzu a člen OV.

"Výnimočné bude v tom, že je na sviatok Troch kráľov, tesne po Silvestri, čo trochu sťažuje logistiku a ubytovanie v tejto vyhľadávanej turistickej lokalite."

Sneh v zálohe

Ako skonštatoval Tomáš Fusko, počet účastníkov oproti vlaňajšku narástol, s čím súvisia februárové ZOH. Užiť by si mali perfektne upravené trate aj napriek tomu, že počasie momentálne nepraje.

"Vonku prší, je teplo, s tým sme aj rátali. Vyrobili sme dostatočné množstvo umelého snehu, zhruba 30-tisíc kubíkov. Niečo sme si uskladnili a tesne pred pretekmi ho na problémové miesta navezieme."

V akcii Kazár a Otčenáš

IBU Cup v Národnom biatlonovom centre využije aj dvojica slovenských reprezentantov z áčka Martin Otčenáš a Matej Kazár, aby sa v novom roku riadne rozbehla.

Program IBU Cupu:

sobota 6. januára: 10.00 šprint ženy, 13.00 šprint muži

nedeľa 7. januára: 10.00 šprint ženy, 13.00 šprint muži

"Vo Svetovom pohári som zatiaľ nebodoval, takže dôvod účasti spočíva v tom, že si chcem na tomto podujatí uvoľnene zapretekať," zdôvodnil účasť Matej Kazár.

"Do ZOH veľa času nezostáva, no podstatnú časť som si v tréningoch odrobil. Teraz už len niečo doladím v rýchlych tréningoch, v streleckej koncentrácii, aby mi terče padali. Osrblie je pre nás lákavé domácou atmosférou, budem tu mať veľa známych a fanúšikov, pre ktorých je IBU Cup, najvýznamnejšie podujatie u nás doma, veľkým lákadlom."

Zo slovenských biatlonistov si v Osrblí zapretekajú Kazár, Otčenáš, Baloga a Poliaková, Majdišová, V. Machyniaková.

Zo známejších mien zo zahraničia okrem Simona Fourcada by sa mali v Osrblí predstaviť Rusi Volkov, Malyško, po šiestich pretekoch momentálne najlepšia žena v seriáli Kaiševová, aj vedúci muž priebežného poradia IBU Cupu Nór Christiansen a jeho krajan Gjesbakk, Rakúšan D. Mesotitsch, či Talianka Sanfilippová.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.