V druhej časti sa pozrieme na prvé úspechy v kariére boxera na začiatku dvadsiateho storočia.
GALVESTON. V Amerike je legendou, mýtom a veľkou kultúrno-historickou postavou, ktorá presiahla hranice športu.
Jack Johnson, prezývaný aj obor z Galvestonu, získal ako prvý černoch v histórii svetový titul ťažkej váhy boxu.
Legendárny americký boxer dokázal životným príbehom plným nástrah inšpirovať mnohých k nádeji, že môžu prerásť svoje sny a bojovať za hodnoty, ktoré považujú za správne.
Zápasil v časoch, kedy napriek zrušeniu otroctva platili v južanských štátoch USA viaceré nariadenia o rasovej segregácii. Ľudia sa bežne delili na „bielych“ a „farebných“, no on vytrval a dokázal niečo, čo nikto pred ním.
V mnohom vydláždil cestu pre velikánov boxu ako Muhammad Ali či Mike Tyson.
V prvej časti o legendárnom boxerovi sa dozviete: aké boli začiatky Johnsona, a tiež to, aké to bolo na prelome storočí boxovať v Spojených štátoch.
Túžbu Johnsona po boji o zjednotení titul ťažkej váhy svetového boxu bola neľahkým zápasom mimo ringu. Napríklad pre dlhodobého belošského šampióna, Američana Jamesa Jeffriesa, by bol zápas proti Johnsonovi v jednom ringu o prestížny opasok potupný.
Radšej ukončil profesionálnu kariéru ako neporazený, než aby titul musel hájiť proti černochovi.
Museli ho "podplatiť", aby prijal ponuku na zápas
Dlhodobá snaha Johnsona vrcholila ku koncu roku 1907, keď ho vďaka výhre nad niekdajším titulovým vyzývateľom Bobbym Fitzsimmonsom už ďalej nebolo možné ignorovať.
Myšlienku usporiadať prelomový a do veľkej miery kontroverzný súboj o zjednotený titul ťažkej divízie priniesol a napokon zrealizoval bohatý austrálsky promotér. Ale nebola to lacná záležitosť.
Šampiónovi Tommymu Burnsovi ponúkol neuveriteľných tridsať tisíc dolárov za zápas o zjednotenie titulov s Johnsonom, duel medzi bielym a čiernym kráľom svetového boxu.
V prepočte na dnešnú hodnotu doláru išlo o sumu blížiacu sa 900 tisícom, ktorá svojím spôsobom donútila Burnsa prijať ponuku na súboj. Prvý netradičný titulový súboj sa tak usporiadal v Austrálii v decembri 1908.
Veľkolepý stret dvoch ťažkotonážnikov sledovalo v publiku dvadsať tisíc divákov dúfajúcich v porážku Johnsona. Nestalo sa tak.
Opak bol pravdou. Johnson odboxoval jeden z najdominantnejších súbojov svojej kariéry.
Burns sa na podlahu potácal už v prvom kole, avšak Johnson sa rozhodol pre iný scenár. Tvrdé kombinácie, presné údery spoločne s vysokým tempom neskôr spôsobili, že šampión z Kanady sa v neskorších kolách pridržiaval Johnsona ako kliešť, akoby bojoval o holý život.
Johnson nakoniec zvíťazil v štrnástom kole a dokázal niečo, čo sa ešte aj dnes javí ako neuveriteľný úspech Afroameričanov v boji za zrovnoprávnenie.
Bolo to dlhých päťdesiat rokov predtým, než sa v šesťdesiatich rokoch v USA vystupňoval politický tlak na vládnych predstaviteľov.
Čo je najväčšia odmena v športe "bielych gentlemenov"? Dokázať, že ste najlepším a, že farba pleti nerozhoduje.
Johnson bol na vrchole síl a rázom verejnosť mohla vidieť, ako si užíva s tým spojené výhody zahrňujúce jazdu na automobile, nosenie drahých oblekov a vystupovanie na verejných podujatiach. Všetko to bolo veci výsostne spájané s belošskou smotánkou.
„Bolo to vtedy, keď sme nemali práva a neboli tu žiadne organizácie, aby nás chránili, bol len jeden čierny muž, ktorý zápasil sám za seba a porážal každého.“
„Bolo to okolo roku 1909, kedy bolo prísne zakázané, aby vzájomne zápasili bieli s čiernymi. Vtedy hovorili, že ak sa stane, že neger vyhrá, zabijú ho. Jack Johnson na to odvetil: Len to urobte a ten beloch, ktorý to spraví, dostane odo mňa po hube.
Keď Johnson zápasil v Amerike, všade prebiehali rasové nepokoje, zabíjali černochov. Bolo to vtedy, keď sme nemali práva a neboli tu žiadne organizácie, aby nás chránili, bol len jeden čierny muž, ktorý zápasil sám za seba a porážal každého,“ vzdala neskôr poklonu Johnsonovi ďalšia legenda svetového boxu, Muhammad Ali.
Tlak spoločnosti, ktorý opisoval Ali, každou ďalšou výhrou rástol, až dospel do bodu, keď spoločnosť požadovala niekoho, kto skutočne Johnsona zastaví a ako beloch prinavráti "zašlý lesk" boxu.
Pôvodný zápas storočia v boxe
Kvôli Johnsonovi sa do sveta boxu rozhodol vrátiť neporazený bývalý viacnásobný šampión James Jeffries. Bojovník sa pýšil bilanciou devätnástich výhier.
Išlo o muža, ktorý už viackrát súboj s Johnsonom odmietol, tentokrát však svoj názor zmenil. Noviny o dueli písali ako o zápase storočia.
Bol to pôvodný stret storočia, dávno predtým, než proti sebe nastúpil Muhammad Ali a Joe Frazier v roku 1968 v New Yorku.
Súboj ako taký polarizoval krajinu na dva tábory. Boli tu tí, ktorí si priali rýchly pád Johnsona a tí druhí, ktorým sa príbeh Johnsona páčil. Pred duelom dostal rodák z Galvestonu viacero vyhrážok smrťou.
Súboj sa konal 6. júla 1910 v meste Reno a predchádzala mu masívna pozornosť zo strany médií. V publiku sa nachádzal aj známy spisovateľ Jack London. Tisíce ľudí cestovali naprieč Amerikou, aby boli osobne prítomní pri okamihu, v ktorom dostane Johnson od Jeffriesa na frak.