Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Angličania, Škóti a Severní Íri zrušili hlavičkovanie na tréningoch detí

Paul Pogba. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. feb 2020 o 14:03

Zmeny sa netýkajú zápasov.

LONDÝN. Futbalové asociácie v Anglicku, Škótsku a Severnom Írsku zakázali v pondelok s okamžitou platnosťou hlavičkovanie na tréningoch detí v najmladších kategóriách.

K opatreniu pristúpili na základe štúdie pod vedením Glasgowskej univerzity, podľa ktorej hrozí bývalým futbalistom 3,5-násobne vyššie riziko úmrtie na neurodegeneratívne ochorenie.

Deti zo základných škôl nebudú na tréningoch hlavičkovať vôbec, v kategóriách od 12 do 16 rokov bude táto herná činnosť obmedzená.

Zmeny sa však netýkajú zápasov.

"Štúdia nepoukazuje na priame prepojenie medzi hlavičkovaním a neurodegeneratívnym hrozbami u futbalistov, ale chceme eliminovať akékoľvek riziká," vysvetlila v stanovisku anglická FA.

Nové smernice vznikli v súlade s lekárskou komisiou Európskej futbalovej únie (UEFA), ktorá ich pripravuje pre celú Európu.

"Je to len pokračovanie našej snahy odstrániť prebytočné hlavičkovanie z mládežníckeho futbalu. Podľa našich zistení je táto herná činnosť v stretnutiach len ojedinelá, pomôžeme trénerom a učiteľom, aby ju potlačili aj v tréningoch," povedal výkonný riaditeľ FA Mark Bullingham pre agentúru AFP.

V USA zakázali hlavičkovanie u detí do 10 rokov, obmedzené pravidlá platia pre deti vo veku 11 až 13 rokov.

Súvisiace články