Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

Manchester City vylúčili z pohárových súťaží, klub dostal aj obrovskú pokutu

Futbalisti Manchester City. (Autor: Rui Vieira TASR/AP)
TASR|14. feb 2020 o 19:52

Klub potrestali na dva roky.

NYON. Európska futbalová únia (UEFA) na najbližšie dve sezóny vylúčila Manchester City z európskych pohárových súťaží.

Úradujúci anglický majster pyká za vážne porušenie pravidiel finančnej fair play. Okrem toho klub dostal aj pokutu 30 miliónov eur.

Vedenie City sa voči verdiktu nezávislej komisie UEFA môže odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS) a ihneď po vynesení verdiktu vyhlásilo, že túto možnosť využije. Informovala agentúra AFP.

Citizens sa previnili tým, že v minulosti umelo navýšili hodnotu sponzorských zmlúv. Podozrenia vyvolali dokumenty Football Leaks, ktoré zverejnil nemecký magazín Der Spiegel.

Podľa nich predstavitelia City podvádzali niekoľko rokov, keď skrývali, že premrštené sponzorské kontrakty pochádzajú priamo od majiteľov klubu v Abú Zabí.

Vedenie šampióna Premier League sa už dávnejšie vyjadrilo, že celý proces zo strany UEFA považuje za nepriateľský a zaujatý.

Obvinenia z finančných nezrovnalostí označilo za nepravdivé. Trest od UEFA sa vzťahuje na sezóny 2020/2021 a 2021/2022, City nebude môcť účinkovať v Lige majstrov a ani v Európskej lige.

UEFA už v minulosti potrestala klub za porušenie finančnej fair play pokutou takmer 50 miliónov libier.

Vyhlásenie UEFA:

"Nezávislá komisia po posúdení všetkých dôkazných materiálov dospela k rozhodnutiu, že Manchester City sa dopustil vážnych porušení pravidiel finančnej fair play a licenčných predpisov nadsadením príjmov zo sponzorských zmlúv v účtovných knihách a ďalších dokumentoch, ktoré klub dodal UEFA v rokoch 2012 až 2016."

Stanovisko Manchester City:

"Je to prípad iniciovaný zo strany UEFA, boli sme obžalovaní zo strany UEFA a aj odsúdení zo strany UEFA. Teraz, keď sa skončil tento predpojatý proces, využijeme právo na nestranný posudok od CAS a v najrýchlejšom možnom čase sa voči rozhodnutiu odvoláme."

Súvisiace články