Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

UEFA určila kvalifikačný formát MS 2022 aj zmeny v ženskej Lige majstrov

Ilustračné foto (Autor: TASR/AP)
SITA|5. dec 2019 o 10:10

Chce vniesť viac svetla do rozhodnutí VAR.

NYON. Na stredajšom zasadnutí výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA) sa delegáti zaoberali niekoľkými dôležitými záležitosťami, týkajúcimi sa najbližších rokov.

UEFA schválila postupový kľúč v európskej časti kvalifikácie o svetový šampionát 2022 v Katare.

Definitívne ho však ešte musí "posvätiť" Medzinárodná futbalová federácia (FIFA).

Trinásť miest

Európu bude vrcholnom podujatí na Blízkom východe zastupovať 13 reprezentačných tímov. Na "mundial" postúpia priamo víťazi desiatich kvalifikačných skupín.

Ďalšie trio európskych účastníkov vzíde z baráže, ktorá sa bude hrať rovnakým spôsobom ako play-off o budúcoročné majstrovstvá Európy.

V baráži sa predstaví desať mužstiev z druhých miest v jednotlivých kvalifikačných skupinách, na potrebný tucet ich doplnia dva najlepšie zvyšné tímy z budúcoročnej edície Ligy národov.

Jej skupinovú časť vyžrebujú 3. marca 2020 počas kongresu UEFA v holandskom Amsterdame.

Skupiny v ženskej Lige majstrov

UEFA na stredajšom zasadnutí exekutívy rozhodla aj o zmene formátu ženskej Ligy majstrov.

Od sezóny 2021/2022 bude mať skupinovú fázu za účasti 16 tímov z minimálne desiatich krajín. V súčasnosti sa táto súťaž hrá vyraďovacím spôsobom v turnajovom formáte s 32 družstvami.

Jasnejšie smernice pre VAR

Strešný orgán futbalu na "starom kontinente" taktiež požiadal výbor zaoberajúci sa pravidlami futbalu o jasnejšie usmernenie týkajúce sa používania systému videoasistenta rozhodcu (VAR) pri ofsajdových situáciách a hraní rukou.

Podľa prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina táto technológia musí zostať súčasťou európskeho futbalu, ale momentálne "nie je ani zďaleka dostatočne čitateľná".

"Potrebujeme si vyjasniť niektoré otázky. Musíme tak učiniť čo najrýchlejšie a čo najmenej invazívne," poznamenal 52-ročný rodák zo slovinskej Ľubľany.

UEFA plánuje návrh na úpravu pravidiel predložiť Rade medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) do 29. februára 2020.

Problémy s ofsajdmi

Vtedy sa v Severnom Írsku uskutoční výročné zasadnutie tohto orgánu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ktorý má vo svojej kompetencii zmeny futbalových pravidiel.

"Bránková technológia funguje perfektne, ale čo sa týka ofsajdov, takto to ďalej nepôjde. Stále si myslím, že futbal potrebuje aj štipku neurčitosti. Zodpovednosť za verdikty by mali mať rozhodcovia a nie ľudia zatvorení v búdke 500 kilometrov od miesta konania zápasu," podotkol Čeferin.

Mlčanie o žiadosti WADA k Rusku

Prezident UEFA zároveň odmietol komentovať, či by mohla byť nejakým spôsobom ohrozená organizácia zápasov ME 2020 aj finále Ligy majstrov 2021 na štadióne v ruskom Petrohrade.

Ako je známe, výbor pre kontrolu dodržiavania predpisov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) pred niekoľkými dňami odporučil výkonnému výboru tejto organizácie, aby Rusku pre masívny dopingový škandál zakázal organizovať v najbližších štyroch rokov významné športové podujatia.

Keďže UEFA na rozdiel od FIFA nie je signatárom Svetového antidopingového kódexu, blížiace sa rozhodnutie výkonného výboru WADA (9. decembra v Lausanne, pozn.) ohľadne Ruska by nemalo mať vplyv na spomenuté futbalové podujatia na európskom kontinente, nakoľko UEFA nie je technicky viazaná žiadnym stanoviskom WADA.

"Ako právnik a prezident UEFA nemôžem komentovať niečo, o čom sa ešte nerozhodlo," poznamenal Čeferin.

Súvisiace články