Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

UEFA má revolučný nápad, chce vytvoriť Ligu národov

(Autor: ilustračné - tasr/ap)
SITA|10. okt 2013 o 09:30

Slovensko by podľa aktuálneho renkingu nasadili do 3. skupiny a súperilo by napríklad s Českom, Rakúskom či Rumunskom.

ZÜRICH. Európska futbalová únia rozmýšľa nad založením novej Ligy národov, ktorá by mala nahradiť doterajšie prípravné medzištátne stretnutia. Informoval o tom portál sport.pl.

Európske reprezentácie plánujú zástupcovia UEFA rozdeliť do piatich kvalitatívnych úrovní, v ktorých by mali jednotlivé krajiny súperiť podľa vzoru ligových súťaží.

V prvej skupine by sa nachádzali Španieli, Nemci, Taliani či Holanďania.

Najslabší účastník z vyššej skupiny by zostupoval do nižšej a opačne - najlepší z nižšej skupiny by postúpil smerom hore. Na víťaza by čakala vysoká finančná odmena.

Idea UEFA, ktorá sa po prvýkrát objavila na kongrese v Chorvátsku pred troma týždňami, počíta v prvých dvoch skupinách s osemčlenným zastúpením, tretia a štvrtá skupina by zahrnula 16 tímov, v poslednej piatej by účinkovalo 6 reprezentácií.

Slovensko by podľa aktuálneho renkingu nasadili do 3. skupiny a súperilo by napríklad s Českom, Maďarskom, Rakúskom či Rumunskom.

Kritické hlasy už teraz poukazujú na to, či by nový projekt nezačal vytvárať priepasť medzi silnými a slabými, proti čomu smerovali viaceré doterajšie kroky prezidenta UEFA Michela Platiniho.

Navrhované rozdelenie skupín podľa aktuálneho renkingu UEFA:

1. skupina: Španielsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko, Holandsko, Chorvátsko, Portugalsko, Grécko

2. skupina: Švajčiarsko, Rusko, Anglicko, Bosna a Hercegovina, Švédsko, Dánsko, Francúzsko, Ukrajina

3. skupina: Čierna Hora, Slovinsko, Maďarsko, Rumunsko, Česko, Nórsko, Srbsko, Albánsko, Rakúsko, Turecko, Wales, Island, Arménsko, Fínsko, Írsko, SLOVENSKO

4. skupina: Škótsko, Bulharsko, Poľsko, Izrael, Macedónsko, Bielorusko, Severné Írsko, Estónsko, Gruzínsko, Azerbajdžan, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Moldavsko, Kazachstan, Cyprus

5. skupina: Malta, Lichtenštajnsko, Faerské ostrovy, Andorra, San Maríno, Gibraltár

Súvisiace články