Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Trezeguet, Pires či Del Pierro a Materazzi. Všetci pokračujú v Indii

Veľkou hviezdou novej futbalovej ligy v Indii bude aj Nicolas Anelka (druhý zľava). (Autor: SITA/AP)
Marek Kantorík|Publikované 9. okt 2014 o 13:15

Štartuje Indická Super League. Predstavia sa aj bývalé hviezdy svetového futbalu.

Indická Superliga (ISL)

  • Založenie: 21. októbra 2013
  • Počet tímov: 8 (Atlético de Kolkata, Čennai FC, Dillí Dynamos FC, FC Goa, FC Pune City, Kerala Blasters FC, Mumbaj City FC a NortgEast United FC)
  • Začiatok súťaže: 12. októbra 2014 (Atlético de Kolkata - Mumbai City FC)
  • Koniec súťaže: 20. decembra 2014 (finále)

BRATISLAVA. Indickej futbalovej reprezentácii patrí v rebríčku FIFA až 158. miesto. Miliardová krajina však má plán, ako spopularizovať futbal. Majú k tomu pomôcť svetové hviezdy ako Anelka, Pires, Silvestre, Trezeguet, Del Piero či Materazzi.

Druhý najľudnatejší štát sveta ja známy centrom filmového priemyslu v Bollywoode, zasneženými Himalájami alebo kriketom. Futbal tu bol dlhé roky nepopulárnym športom napriek tomu, že sa India zúčastnila na troch letných olympiádach.

Pôvodnú futbalovú súťaž v Indii založili v roku 1997. Trpela však amaterizmom a slabou infraštruktúrou. Indická futbalová federácia (AIFF) sa preto v roku 2007 rozhodla ligu zreformovať. Pod názvom I-League funguje súťaž dodnes.

Počiatky už v roku 2010

India posledné desaťročia stále viac bohatne a dôsledkom vplyvu celosvetovej globalizácie aj stále vyššia sledovanosť futbalu. Domáceho i zahraničného.

V roku 2010 sa to ešte nepodarilo. Tamojšia futbalová asociácia vtedy podpísala lukratívnu zmluvu s dvojicou veľkých firiem. Jedna z nich získala exkluzívne práva na vytvorenie novej futbalovej súťaže v krajine.

Pilotný projekt s názvom Premier Soccer League (PLS) a šiestimi mužstvami kopíroval úspešnú kriketovú Premier League.

Každé z mužstiev si mohlo vybrať aj jednu z veľkých hviezd, akými boli vtedy Robert Pirés, Fabio Cannavaro, Hernán Crespo alebo Robbie Fowler. Ostatných členov kádra doplnili menej známymi futbalistami.

Prvý ročník sa mal uskutočniť v štáte Západne Bengálsko od 24. marca 2012 do 6. mája 2012. Mesiac pred oficiálnym začiatkom súťaže však nastali problémy.

Indická futbalová federácia zamietla PLS účasť v prestupovom systéme Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA a štart sa odložil na neurčito. Celý projekt nakoniec v roku 2013 pre finančné problémy rozpustili.

Druhý pokus je úspešný

AIFF sa napriek prvému neúspechu rozhodla minulý rok schváliť ďalší projekt spoločnosti IMG. Tá tentoraz prišla s návrhom Indickej Super League (ISL).

Súťaž sa mala podľa prvotných informácií hrať od januára do marca tohto roku. V októbri 2013 sa však strany dohodli na odložení o rok.

Do projektu ISL sa zapojili aj legendárny hráč kriketu Sachin Tendulkar, bollywoodské filmové hviezdy či indickí milionári, ktorí priniesli do ligy veľké investície.

„Mojou hlavnou myšlienkou popri hraní kriketu bolo, aby v Indii vznikla nová výzva. Samozrejme, chcel som aj ukázať podporu športu v mojej krajine,“ cituje BBC slová Tendulkara.

„V Indii žije 1,2 miliardy ľudí a veľa z nich sa futbalu nevenuje. Kriket je stále najpopulárnejší. Chcem byť súčasťou futbalového dedičstva,“ dodal.

Súťaž láka bývalé svetové hviezdy i Čechov

Na súpiskách celkovo ôsmich klubov sa dá teraz nájsť hviezdy nedávnej minulosti, ktoré si chcú v závere kariéry vyskúšať exotiku.

Sú medzi nimi majstri sveta či Európy - Francúzi Nicolas Anelka, Robert Pires, Mikael Silvestre a David Trezeguet či Taliani Alessandro Del Pierro a Marco Materazzi.

„Je to pre mňa výzva. Nové príležitosti sú najlepšou časťou môjho života. To je dôvod, prečo som tu. Chcem rozumieť futbalu v iných krajinách, inej kultúre a iným spôsobom,“ povedal čoskoro 40-ročný Del Pierro pre Reuters.

V Indii sa predstavia aj Brazílčan Elano, Nemec Manuel Friedrich, Španieli Luis Garciá a Joan Capdevilla či Švéd Fredrik Ljungberg. V pozícii hlavného kouča bude účinkovať anglický brankár David James a Materazzi.

Prídu aj českí futbalisti

„Keď prišla ponuka, bol som z toho naozaj nadšený. Indický futbal je na vzostupe a toto je skvelá príležitosť pre mňa, aby som svojimi skúsenosťami z anglickej Premier League pomohol novej súťaži v Indii,“ povedal pre ibnlive.com Ljungberg.

V Indii bude pôsobiť aj česká enkláva. Medzi ôsmimi hráčmi, ktorých si tímy vybrali v augustovom drafte, sa nachádzajú aj obranca Tomáš Josi či brankár Marek Čech. Prvý hral v minulosti za Tatran Prešov, druhý chytal za Žilinu a Trnavu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články