Streda, 14. apríla, 2021Meniny má Justina

Je vo všetkom skvelý, raz bude hviezda. Horanský chváli syna legendy

Filip Horanský. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)
Jana Sedláková|1. feb 2021 o 00:00

Tenista Filip Horanský prehral so Sebastianom Kordom vo finále turnaja.

BRATISLAVA. "Ak mu vydrží zdravie a nastavenie, určite bude vysoko," chváli v rozhovore pre Sportnet svojho dvadsaťročného súpera tenista Filip Horanský.

Slovák v nedeľu prehral vo finále turnaja ATP Challenger vo francúzskom Quimperi s Američanom Sebastianom Kordom hladko 1:6, 1:6.

Chýbala mi kvalita, priznáva

Korda síce reprezentuje USA, ale jeho rodina pochádza z Česka. Je synom legendárneho českého tenistu Petra Kordu. Ten vyhral Australian Open 1998 a bol svetovou dvojkou. 

Experti dávajú veľké šance na úspešnú kariéru aj synovi Sebastianovi. Podobne to vníma aj slovenský tenista.

"Má veľký potenciál a všetky aspekty na to, aby sa v budúcnosti dostal do svetovej špičky," hodnotí Horanský súpera.

"Výborne podáva, je skvelý na príjme, má istotu v medzihre a na svoju výšku sa skvele pohybuje," dodáva na margo 196 centimetrov vysokého Kordu.

Ten sa v pondelok dostane premiérovo v kariére do prvej svetovej stovky - bude na 88. mieste.

Horanský prežil vydarený turnaj, no vo finále hladko prehral. Na kurte strávil menej ako hodinu.

"Zišlo sa pre mňa viacero nepriaznivých faktorov. Po náročných zápasoch som cítil únavu. Všade som bol o krok pomalšie, chýbala mi aj rýchlosť na servise. To sa s takým kvalitným súperom ukáže," hodnotil.

"Nechýbalo mi odhodlanie, ale kvalita áno," dodal.

Zároveň však vyzdvihol aj výkon svojho súpera. "Korda hral fantasticky a bol jednoducho lepší," vravel.

Cítil sa dobre

Napriek finálovej prehre si polepší aj slovenský tenista. Posunie sa o 21 miest vyššie v rebríčku ATP a bude na 163. mieste.

Vo Francúzsku si počínal úspešne. V prvom kole vyradil niekdajšieho desiateho hráča sveta, dnes 74. na svete, domáceho Lucasa Pouilleho. 

"Vážim si túto výhru, ale nepreceňoval by som ju," hodnotil Horanský. "Dlhšie nehral, bol zranený," dodal.

Priznal, že proti Francúzom sa mu na ich domácich kurtoch darí.

"V minulosti som tu zdolal aj Tsongu," spomenul výhru z Bordeaux z roku 2019. Tsonga pritom bol kedysi svetová päťka a dokonca si zahral grandslamové finále na Australian Open.

"Turnajový týždeň bol dobrý, hralo sa mi tu skvele od prvého tréningu," povedal Horanský.

Po dlhšom čase dosiahol výrazný výsledok. To mu vlani po návrate na kurty po pauze spôsobenej koronavírusom nevychádzalo podľa predstáv.

"Minulý rok bol zvláštny z každej stránky. Tenis je šport, kde ak nevyhráte turnaj, prehrávate každý týždeň. Tento turnaj mi dodal sebavedomie," hodnotí Horanský.

Koronavírus ovplyvnil aj challengerové podujatia. Organizátori museli upraviť kalendár a aj na menších turnajoch platia prísne opatrenia.

"Rúška sú povinné všade okrem kurtu. Na kurt vás pustia iba s negatívnym testom," opisoval Horanský. Hráčov testujú vždy dvakrát do týždňa - v utorok a vo štvrtok.


Jana Sedláková Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Písala pre fanúšikovské stránky o tenise, ale prvé novinárske skúsenosti zbierala najmä v TASR. V Spornete sa venuje najmä tenisovým témam.

Súvisiace články