Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Ten, čo urobil toto rozhodnutie, si neuvedomuje, čo vykonal, reagujú hráči z NHL

Medzi kritikmi je aj brankár Carey Price. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|4. apr 2017 o 10:56

Hráči pôsobiaci v NHL sú z rozhodnutia profiligy sklamaní.

NEW YORK. Hokejisti zo zámorskej NHL netajili sklamanie z pondelkového verdiktu vedenia ligy, ktoré sa rozhodlo definitívne nepustiť hráčov na zimné olympijské hry 2018 do Pjongčangu.

"Narobí to oveľa väčšie škody v našom športe, než si ľudia myslia. Nech už vydal toto rozhodnutie ktokoľvek, neuvedomuje si, čo vykonal," reagoval obranca Ottawy Erik Karlsson.

Najlepší spôsob, ako zruinovať hokej

"Sme sklamaní, že NHL nebude participovať na budúcoročnom olympijskom turnaji. Premárnili sme možnosť urobiť hokeju reklamu na najvyššej úrovni," napísal na twitteri Karlssonov krajan a brankár New Yorku Rangers Henrik Lundqvist.

"Predovšetkým je to však obrovské rozčarovanie pre hráčov, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť na tomto výnimočnom športovom podujatí," dodal.

Bývalý útočník NHL Brandon Prust nasmeroval svoju kritiku priamo na ligového komisára Garyho Bettmana. "Najlepší spôsob, ako sa dá zruinovať hokej, Gary," odkázal šéfovi súťaže.

"Je to pre nás veľké sklamanie. Zasiahne to najmä mladých hráčov, ktorí dosiaľ nemali možnosť štartovať na olympiáde," pridal reakciu brankár Montrealu Carey Price, ktorý mal významný podiel na zlatom kanadskom úspechu v Soči 2014.

Rozčarovanie netajil ani tréner Toronta Mike Babcock, ktorý doviedol kanadskú reprezentáciu k olympijským titulom v rokoch 2010 i 2014:

"Poviem iba toľko - som sklamaný."

Chceli aj zisky z weobv či sociálnych sietí

Vedenie NHL vo svojom stanovisku uviedlo, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) neponúkli žiadnu dostatočnú kompenzáciu za to, že profiliga na viac ako dva týždne preruší súťaž.

Majitelia klubov boli už počas uplynulých olympijských hokejových turnajov nespokojní, že sa základná časť na dlhší čas zastaví a sami z toho nemajú profit.

Aj keď sa IIHF podujala uhradiť výdavky na cestovanie či poistky hráčov, vlastníci klubov zostali neoblomní a požadovali viac vrátane televíznych práv zo ZOH, ziskov z webových stránok a sociálnych sietí.

Ďalší dialóg sa medzi stranami nepodarilo nadviazať a tak vedenie NHL vydalo verdikt, že hráčov do Kórejskej republiky nepustí a že považuje túto zaležitosť za uzavretú.

Chcú rokovať už o Pekingu

"Hráči sú extrémne sklamaní a jednotne nesúhlasia s krátkozrakým rozhodnutím NHL," uviedla vo svojom stanovisku hráčska asociácia NHLPA.

Chýbal akýkoľvek rešpekt voči ich názorom. Je to čisto rozhodnutie ligy, zostáva v tom sama.


Vyhlásenie hráčskej asociácie NHLPA

Profiligoví hráči štartovali od Nagana 1998 na piatich zimných olympijských hrách za sebou, v Pjongčangu budú ale chýbať. NHL sa chce teraz sústrediť na rokovania o účasti svojich hráčov na ZOH 2022 v Pekingu.

"Snahy predstaviteľov ligy viniť ostatných za túto situáciu sú rovnako nešťastné ako samotné rozhodnutie," sprostredkovala agentúra AP vyhlásenie NHLPA.

"Hokejisti hrajúci v NHL sú patrioti a neberú to na ľahkú váhu. Chýbal akýkoľvek rešpekt voči ich názorom. Je to čisto rozhodnutie ligy, zostáva v tom sama," dodáva sa vo vyhlásení.

Ďalšie reakcie:

Henrik Zetterberg (Švéd., útočník Detroitu, striebro na ZOH 2014): "Ešte som nemal možnosť prečítať si oficiálne stanovisko NHL, ale v podstate ma to neprekvapuje. Pravdepodobne od nás chcú to, čo doteraz."

Max Pacioretty (USA, útočník Montrealu, 4. miesto na ZOH 2014): "Som maximálne sklamaný. Chceli sme ísť do Pjongčangu. Bolo by to dobré pre NHL, vlastníkov, hráčov, pre každého. Uvidíme, čo sa ešte môže udiať, ale toto je naozaj extrémne skľučujúce."

Jack Eichel (USA, útočník Buffala): "Už ako malé dieťa som sa tešil, že budem môcť reprezentovať svoju krajinu. Teraz som sklamaný. NHL sa snaží expandovať nielen v Severnej Amerike, ale aj do celého sveta. Myslím si, že olympijský turnaj je správna cesta, ako to robiť. Hrať hokej na inom kontinente je aj príležitosť všimnúť si, ako nás tam vnímajú a či je táto hra pre nich naozaj vzrušujúca."

Auston Matthews (Kan,, útočník Toronta): "Je prirodzené, že chceme reprezentovať svoju krajinu. Mal som šťastie, že ten pocit som už v minulosti zažil a to na rôznych turnajoch. Samozrejme, rád by som v tom pokračoval."

"Zdeno Chára (SR, obranca Bostonu, účastník ZOH 2006, 2010 a 2014): "Každý hráč chce byť súčasťou olympiády. Je to jedna z najväčších scén, na akej môže športovec participovať a súťažiť na nej. Je to výnimočný pocit, keď si môžu zmerať sily najlepší športovci z celého sveta."

Alexander Ovečkin (Rus., útočník Washintonu, účastník ZOH 2006, 2010 a 2014): "Myslím si, že všetci hráči si uvedomujú, aké dôležité je reprezentovať svoju krajinu. Všetci chceme ísť do Pjongčangu."

Jevgenij Malkin (Rus., útočník Pittsburghu, účastník ZOH 2006, 2010 a 2014): "Je to veľmi ťažké rozhodnutie pre nás hráčov. Myslím si, že hokejisti zo všetkých svetových ligových súťaží by mali mať právo ukázať sa pred fanúšikmi na najväčšom a najprestížnejšom turnaji. Nádejam sa, že toto ešte nie je konečné rozhodnutie, Je ešte dostatok času na zmenu."

Súvisiace články