Peter Sagan získal opäť zelený dres.
Peter Sagan získal opäť zelený dres. (Autor: TASR/AP)
Jakub Habas|31. júl 2019 o 18:02

Sagan opäť ovládol bodovaciu súťaž.

Ku štvorici velikánov, ktorí vyhrali Tour de France päťkrát, sa mohol Chris Froome zapísať už tento rok. Tri týždne pred začiatkom pretekov sa však zranil.

Froomovi však rastie v tíme Ineos veľká konkurencia, keďže žltý dres získal Egan Bernal, ktorý si obliekol aj biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Podobne ako minulý rok, aj teraz ovládol Tour tím Ineos (predtým Sky). Zraneného Frooma nahradil talentovaný Kolumbíjčan Egan Bernal.

Skvelé preteky odjazdil aj jeho tímový kolega, minuloročný víťaz Geraint Thomas.

Dlho sa zdalo, že žltý dres získa po rokoch francúzsky cyklista. Julian Alaphilippe ho mal nepretržite od ôsmej etapy.

Organizátori však 19. etapu, ktorá mala pôvodne merať 126 kilometrov, pre nepriaznivé podmienky predčasne ukončili.

Napokon sa počítali výsledky z vrcholu stúpania Col de l'Iseran, ktorým ako prvý prešiel Egan Bernal.

Alaphilippe tak stratil jeden a pol minútový náskok pred Bernalom, pričom v celkovom poradí mal Kolumbíjčan náskok 48 sekúnd. V ďalšom priebehu svoju stratu navýšil.

Aj keď Peter Sagan bojoval o pódium v takmer polovici z 21 etáp, vystúpil na neho iba trikrát, najmenej od kedy štartuje na Tour.

Výnimkou je len rok 2017, keď ho z prestížnych pretekov vylúčili.

Napriek tomu boli preteky pre slovenského cyklistu úspešné. Okrem troch pódiových umiestnení skončil trikrát štvrtý, rovnako trikrát bol piaty.

Slovenský cyklista Peter Sagan na Tour de France opäť obhájil titul v bodovacej súťaži.

Na prvú priečku sa dostal už v tretej etape a až do konca pretekov svoj náskok udržiaval.

Rekordéra Erika Zabela odsunul na druhé miesto. Na sedem zelených dresov potreboval Sagan len osem štartov na Tour.

Na tohtoročnej Tour sa Peter Sagan do žltého dresu neobliekol ani raz, najbližšie bol k nemu slovenský cyklista v úvodnej etape, v ktorej finišoval veľmi tesne druhý.

Hneď od začiatku však potvrdzoval, že je hlavným favoritom na zisk zeleného dresu pre najlepšieho šprintéra. Počas 21 dní si ho obliekol 18-krát.

Najdlhšie mal Sagan zelený dres pri svojej tretej účasti na Tour v roku 2014.

Súťaž o bodkovaný dres ovládol od tretej etapy Tim Wellens. Zlom prišiel pred koncom Tour v 18. etape.

Wellens nezvládol prvú alpskú etapu, na prémiách získal iba desať bodov. Romain Bardet naopak z 92 bodov zobral 68. Francúz sa z jedenástej pozície dostal na prvú, kde sa udržal až do konca Tour.

Wellens nakoniec skončil vo vrchárskej súťaži tretí, predbehol ho celkový víťaz pretekov Egan Bernal.

Domov»Cyklistika»Tour de France»Sagana nik neohrozil. Pozrite si Tour de France 2019 v grafoch