Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Ťažký žreb ich nepoložil

Ján Kolesár sa márne snaží zabrániť v streľbe Francúzovi Nikolovi Karabatičovi. Z premiérového stretnutia Slovákov na hádzanárskych ME 2006 v Bazileji. Francúzom podľahli vysoko 21:35. (Autor: TASR/AFP)
Rastislav Hríbik|Publikované 25. jún 2007 o 00:00

Slovákom v piatok v Oslo vyžrebovali do skupiny Dv Trondheime obhajcov titulu Francúzov, najúspešnejší tím histórie Švédsko a nevyspateľný Island, no naši aj tak potichu dúfajú, že tentoraz už poslední v skupine neskončia.

Slovákom v piatok v Oslo vyžrebovali do skupiny Dv Trondheime obhajcov titulu Francúzov, najúspešnejší tím histórie Švédsko a nevyspateľný Island, no naši aj tak potichu dúfajú, že tentorazuž poslední v skupine neskončia.

BRATISLAVA. Ani tréner Slovenska Zoltán Heister, ani prezident hádzanárskeho zväzu Pavol Derfényi po oznámení súperov našich na januárových ME 2008 v Nórsku beznádeji neprepadli. „Každý je zdolateľný,“ vyhlásil Heister. „Žreb mohol byť prijateľnejší, no niečo mi hovorí, že Slováci urobia dieru do sveta a postúpia zo skupiny,“ pridal Derfényi odvážne pre TASR.

Ktoré tri tímy sa z našej skupiny kvalifikujú do nadstavbovej fázy, sa dozvieme až o sedem mesiacov, no našich súperov vám v skratke predstavujeme už dnes.


Francúzsko

(Trondheim - 17. januára)

Znechutili nám premiéruObhajca titulu a tím, s ktorým Slováci ešte nikdy nezvíťazili. Práve Francúzi nám pred dvoma rokmi v Bazileji znechutili premiéru na ME.

V úvodnom zápase B-skupiny družstvo vedené Petrom Hatalčíkom rozstrieľali 35:21, keď už v polčase viedli o desať (19:9). Vo finále si Francúzi poradili aj so Španielmi (31:23) a k titulu majstrov sveta spred šiestich rokov a dvom bronzom (MS 2003 i 2005) pridali i premiérové prvenstvo na európskom šam­pionáte.

Medailu mali na dosah i vlani na MS v Nemecku, no po jednogólovej nezaslúženej prehre s Nemcami v semifinále už v boji o bronz s Dánskom nenašli dostatok psychických síl a prehrali 27:34.

Hviezda tímu: Nikola Karabatič

Rodák zo srbského Nišu (11. apríla 1984) je na ľavej spojke postrachom každej obrany. Španieli by o tom vedeli rozprávať.

Pred finále posledných ME vo Švajčiarsku v januári 2006 si robili veľkú chuť na zlato, no nerátali s Karabatičom. Najlepší strelec čerstvého nemeckého víťaza Ligy majstrov THW Kiel (89 gólov) im nasúkal 11 gólov a zlato vešali na krk Francúzom.

Na vlaňajšom svetovom šampionáte v Nemecku ho vyhlásili za najlepšiu ľavú spojku celého šampionátu.

Karabatič má šport v krvi. Otec Branko chytal za juhoslovanskú hádzanársku reprezentáciu. Keď ho zlákal do brány Štrasburg, presťahoval sa do Francúzska, kde žije dodnes. Brat Luka hrá tenis za francúzsky Montpellier.

Len matke Lale šport nevonia. Prepadla umeniu, maľuje obrazy.

Nikola vo francúzskej reprezentácii debutoval pred šiestimi rokmi - na MS 2001, kde Francúzi aj vďaka nemu získali zlaté medaily.


Island

(Trondheim - 19. januára)

Ôsmy tím sveta

Jediný gól posunul ôsmy tím vlaňajších majstrovstiev sveta na šampionát do Nórska. V dramatickom play off podľahli Islanďania v Niši Srbom o jediný gól (29:30), no o týždeň v prestrelke v Reykjavíku vyhrali o dva - 42:40.

Hráči z krajiny gejzírov sú nevyspytateľní - ak majú svoj deň, dokážu zdolať každého. Pre Slovákov to bude výnimočný zápas i preto, že s Islandom sa ešte nikdy nestretli.

Hviezda tímu: Olafur Stefansson

Pravé krídlo z Reykjavíku s pohotovou strelou hralo už na domácom svetovom šampionáte pred dvanástimi rokmi. Dnes už 33-ročný legionár španielskeho Ciudadu Real sa môže pochváliť nielen vyše 1100 gólmi a viac než 240 štartmi v národnom tíme, ale i titulom najlepšieho športovca krajiny v ro­koch 2002 a 2003.

Z Valuru Reykjavík, s ktorým sa stal islandským šampiónom už v roku 1994, prestúpil do HC Wuppertal a neskôr slávneho SC Magdeburg, odkiaľ ho pred dvoma rokmi zlákal španielsky veľkoklub Ciudad Real.

Aj on rád spomína na 24. január tohto roku, keď šiestimi gólmi na MS v Nemecku pripravil Francúzom vo Frankfurte prvú prehru na šampionáte (32:24).


Švédsko

(Trondheim - 20. januára)

Dva razy chýbali

Ani so Švédmi ešte Slováci nikdy nehrali. Generačná výmena ich stála účasť na posledných dvoch vrcholných podujatiach, no švédska hádzaná zostáva najúspešnejšou v histórii. Len hráči Tre Kronor dokázali získať štyrikrát titul majstra sveta i Európy. Väčšinu prvenstiev si privlastnili pod taktovku Bengta Johanssona, ktorý viedol tím šestnásť rokov (1988 - 2004).

Na posledné ME ich nepustili Poliaci. Po päťgólovej výhre v Linkopingu 33:28 to ešte s nimi vyzeralo dobre, no v Olsztyne prehrali 26:32 a do Švajčiarska leteli naši severní susedia.

Hviezda tímu: Robert Arrhenius

Ak z nanovoposkladaného tímu Ingemara Linnela niekoho vybrať, tak hádam strednú spojku španielskeho Aragónu. Arrheinus nastrieľal Rumunom v Constante v nedávnom play off 9 gólov a odštartoval návrat Švédov na výslnie.

Hoci severania o gól prehrali (33:34), v Karlskrone súperovi naložili 36:25 a ukončili čierne dni hádzanárskej veľmoci.

Arrhenius (nar. 14. mája 1979) patrí medzi tých skúsenejších, veď v reprezentácii sa už prehupol cez stovku štartov. Hral v Santanderi i nemeckom Nordhorne. So svojimi sto kilami a 195 cm je platný v útoku i v obrane.

Súvisiace články