Preteky mužov na 15 km klasickou technikou:

4.Martin Johnsrud SundbyNórsko+31,1
5.Andrej LarkovRusko+34,3
6.Maxim VylegžaninRusko+42,2
79.Ján KoristekSlovensko+4:10,7

RUKA. Nórka Therese Johaugová a Rus Alexander Bolšunov sa stali víťazmi nedeľňajších pretekov na 10, resp. 15 km klasickou technikou v rámci otváracieho víkendu novej sezóny Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskej Ruke pri Kuusame.

Tridsaťročná Johaugová vyhrala preteky na 10 km s obrovským náskokom 22,5 sekundy pred Švédkou Charlotte Kallovou, na treťom mieste skončila s mankom 32,8 sekundy ďalšia švédska reprezentantka Ebba Andersonová.

Víťazka sobotňajšieho šprintu, Ruska Julia Belorukovová obsadila piatu pozíciu so stratou 54,9 sekundy.

Nedarilo sa Slovenke Alene Procházkovej, ktorú klasifikovali v 70-člennom štartovom poli na 58. priečke. Za víťazkou zaostala o 3:39,5 min.

Olympijská víťazka z Vancouveru 2010 a sedemnásobná majsterka sveta Johaugová dosiahla 43. individuálne víťazstvo vo Svetovom pohári a prvé od sezóny 2015/2016.

Posledné dva ročníky nemohla súťažiť, pretože si odpykávala 18-mesačný zákaz činnosti pre porušenie antidopingových pravidiel.

Líderkou celkového poradia SP zostala Belorukovová so ziskom 145 bodov.

Aj mužské preteky mali jasného víťaza. Dvadsaťjedenročný Bolšunov, ktorý vyhral aj sobotňajší úvodný šprint, mal v cieli náskok 19,5 sekundy pred Nórom Emilom Iversenom.

Na treťom mieste zaostal o 21,2 sekundy Švéd Calle Halfvarsson. Slovenský reprezentant Ján Koristek obsadil v konkurencii 90 bežcov 79. pozíciu s mankom 4:10,7 min.

Štvornásobný medailista z tohtoročných ZOH v juhokórejskom Pjongčangu Bolšunov si pripísal štvrté individuálne prvenstvo na pretekoch SP a je lídrom celkového poradia s maximálnym ziskom 200 bodov.