MS v hokeji do 20 rokov 2022: Fínsko porazilo Švédsko a ide do finále

Švédsko vs. Fínsko: ONLINE prenos zo semifinále MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Švédsko vs. Fínsko: ONLINE prenos zo semifinále MS v hokeji do 20 rokov 2022. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|19. aug 2022 o 18:00 (aktualizované 20. aug 2022 o 07:43)

Sledovali ste online prenos z MS v hokeji U20 2022: Kanada - Česko.

EDMONTON. Švédsko a Fínsko dnes hrali semifinále na MS v hokeji do 20 rokov 2022.

Fíni vyhrali futbalovým výsledkom 1:0 a postúpili do finále, kde si zmerajú sily s Kanadou.

Slovensko skončilo v základnej skupine posledné a na turnaji nepokračuje.

Švédsko skončilo v skupine B na druhom mieste s tromi víťazstvami a skóre 15:7, prehralo len s USA. V play-off tesne zdolalo outsidera z Lotyšska 2:1.

Fínsko finišovalo v skupine A taktiež druhé, zdolalo aj Slovensko, malo osem bodov a skóre 22:13, prehralo len s Kanadou. Vo vyraďovacej fáze zdolali Nemecko 5:2.

Hokej ste sledovali naživo ako online prenos.

ONLINE: Švédsko - Fínsko dnes na MS v hokeji do 20 rokov 2022 (live, hokej, dnes, sobota, výsledky)

Majstrovstvá sveta do 20 rokov Semifinále 2021/2022
20.08.2022 o 02:10
Švédsko
0:1
(0:0, 0:1, 0:0)
60' minúta
Ukončený
Fínsko
Prehľad
Góly a asistencie: 26. Puutio (Räty, Niemelä). Rozhodca: Bloski (CAN), Kowalski (CAN) – Špůr (CZE), Mackey (CAN).
Tento souboj dopadl nejtěsnějším možným výsledkem, ale nutno říct, že Finové byli o ten gól lepší a po zásluze postupují do finále proti Kanadě. Naopak Švédsko si zahraje o bronzové medaile s Českou republikou. První perioda byla velmi vyrovnaná, ale do té druhé měli daleko lepší nástup Finové. Pomohli si i jednou z přesilovek, kterou využil Kasper Puutio. Zlomový moment nastal na konci druhé třetiny, kdy Švédsko nevyužilo minutu a půl dlouhou přesilovku pět na tři. Ve třetí třetině si Finové hlídali své vedení a nakonec postup do finále opravdu vybojovali.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou!

59:56
Emil Andrae vystřelil do nohy bránícího hráče. Je konec, Švédové už nemají čas!
59:30
Do útočné třetiny museli hokejisté v modrém znovu. Opět se teď bojuje u mantinelu.
59:13
Sedmačtyřicet vteřin před koncem si Švédsko dle očekávání bere oddechový čas.
59:13
Helge Grans velmi prudce vypálil po pobídce kapitána Emila Andraea. Útočníci okamžitě doráželi, ale Juha Jatkola přišel o masku.
58:42
Teď už to zkouší Švédsko v šesti. Dokáže využít svou powerplay?
58:22
Bojuje se u mantinelu v útočném pásmu Švédů. Jejich brankář se už pomalu ale jistě ohlíží na střídačku.
57:39
Finové si pomáhají jednoduchými vyhozeními. Dělají to chytře, a proto se zakázané uvolnění nepíská.
57:11
Kotouč vyskočil mimo hrací plochu. Blížíme se do úplného závěru třetí periody.
56:39
Theodor Niederbach projel celkem jednoduše do útočné třetiny, ale na nabídku spoluhráčů čekal marně. Finsko se opět dobře ubránilo.
55:54
Juha Jatkola musel zasahovat proti střele od modré čáry. I nadále zůstává finský brankář stoprocentní.
55:22
Finové drží černou gumu v útočném pásmu, což jim v tento čas naprosto vyhovuje.
54:44
Topi Niemelä pálil hned po vyhraném buly. Prostor mezi třemi tyčemi ale netrefil.
54:10
importantKalle Väisänen si parádně stáhl kotouč a rázem se objevil úplně sám na brankovišti. Jespera Wallstedta ale nepřelstil, takže rozhodnuto ještě není.
53:47
Oskar Magnusson projel do třetiny soupeře a mezi třemi hráči vypálil. Jeho rána byla sražená do ochranné sítě. Švédové mezitím reklamovali nedovolený zákrok, ale teď už rozhodčí vylučovat zřejmě nechtějí.
53:03
Do konce řádné hrací doby chybí už jen sedm minut. Švédsko nutně potřebuje najít protihru, aby mohlo ještě zabojovat o postup do finále MS.
52:26
Finové už téměř přestali napadat. Snaží se především co nejlépe bránit střední a obranné pásmo.
51:49
Vidíme mraky dohraných soubojů u mantinelu. Tento zápas musí obě mužstva pořádně bolet.
51:12
Roby Järventie je zřejmě nejlepším finským hráčem tohoto utkání. Opět se tlačil dopředu a díky své postavě přetlačil obránce, ale spoluhráči mu příliš nepomohli.
50:19
Rozhodčí teď musí uklidnit emoce před finským brankovištěm. Pokračovat budeme po komerční pauze.
49:38
Oskar Magnusson se na chvíli objevil sám před bránou, ale manévr nezvládl a navíc ztratil rovnováhu. Vzápětí vyrazili do kontru Finové a dokonce dost možná orazítkovali i tyč. Alespoň to tak znělo.
49:14
Emil Andrae se snažil o svůj další průnik, jenže jeho spoluhráč přejel do pásma rychleji. Pískán tak byl ofsajd.
48:43
Po komerční pauze se Švédové dostali do tlaku. Nyní to v obranném pásmu Finska pořádně hořelo.
48:04
importantNaopak po velké hrubce Švédů vyrážel Aatu Räty sám na gólmana. Hledal mezírku mezi betony, jenže Jesper Wallstedt svůj celek opravdu podržel.
47:49
Zbytečná finská ztráta kotouče, ale přečíslení soupeřova celku nevzniklo.
46:52
Střelec zatím jediného gólu utkání Kasper Puutio přidržel puk u své brány. Finové rozhodně nikam nespěchají.
46:14
William Wallinder dostal kotouč do tandemu, ale objevil se v tak velké rychlosti, že přihrát před bránu ani nemohl.
45:31
importantJedna z největších švédských šancí v tomto duelu. Před brankovištěm si puk úspěšně předali Oskar Olausson a Theodor Niederbach, ale Juha Jatkola se precizně stačil přemístit proti dvěma střelám.
44:33
Roby Järventie dostal přihrávku na levé křídlo. Okamžitě vystřelil a zároveň nemířil vůbec zle. Jesper Wallstedt ramenem poslal touš nad horní tyč.
44:03
Finsko je na začátku třetí periody aktivnějším týmem. Švédové budou mít co dělat, aby se brzy dostali do nějakého většího náporu.
43:16
Eemil Viro vypálil z voleje od modré čáry. Gólman Švédů toho mnoho neviděl, avšak zasahovat nakonec nemusel.
42:59
Joakim Kemell si na levé straně rychle zpracoval puk a následně vystřelil. Zamířil pár čísel nad břevno.
42:37
Oskar Magnusson neměl před sebou mnoho možností, a proto pouze nahodil na zadní mantinel.
41:53
Aleksi Heimosalmi vyslal nahození, které tečované nebylo. Jesper Wallstedt natáhl svou lapačku a bez komplikací zasáhl.
41:16
Finové se pokoušeli o založení další akce, což se jim zpočátku nepovedlo, ale nepřesnost Švédů znamená, že se Suomi usadili v jejich pásmu.
40:40
Roby Järventie se velmi pěkně proháčkoval po pravém křídle, ale zakončit už nestihl, neboť k němu dojel obránce.
40:01
Začala třetí třetina.
Začátek druhé periody chytli jednoznačně lépe Finové. I díky přesilovkám si vytvořili velký tlak, jednu z početních výhod navíc využil obránce Kasper Puutio dokonalým průnikem. Finsko mělo hru pod kontrolou, ale na konci třetiny předvedlo nedisciplinovanost. Dlouhá přesilovka Švédů pět na tři ale využita nebyla, takže blíže do finále mají Finové.
importantStřely na bránu po 2. třetině: 15 – 23
40:00
Druhá třetina skončila.
39:34
Juha Jatkola si s přehledem pokryl nahození ještě ze středního pásma. Poslední rozehrávky ve druhé třetině se ujímají Finové.
38:38
A teď už definitivně končí i švédská přesilovka. Trenéři celku, který je dnes psán jako domácí, rozhodně nemohou být spokojení.
38:12
Finsko už je na ledě ve čtyřech hráčích. Těžké chvíle přežilo s noblesou.
37:52
Andrae čekal se svou střelou až příliš dlouho. Brankáře nepřekvapil, trefil mu připravenou lapačku.
37:38
Obětaví Finové zatím skvěle blokují pokusy Tre Kronor. Ještě zhruba třicet sekund zbývá z dvojnásobné početní výhody.
37:23
Švédsko to nyní překombinovalo, ale i nadále zůstává v útočném pásmu.
37:09
Emil Andrae se dostal do kvalitní pozice, ale napálil jen připravenou vyrážečku Jatkoly.
36:45
Hned po buly ale Finové stačili vyhodit touš přes všechny čáry.
36:38
Švédové budou mít k dispozici minutu a půl dlouhou přesilovku pět na tři. Tohle může být zlomový moment dnešního semifinále.
36:38
Vyloučení v týmu Finsko:
Joel Määttä – 2 min., vysoká hůl.
36:12
Eetu Liukas – 2 min., nedovolené bránění.
35:26
Roby Järventie využil své robustní postavy, aby udržel puk u mantinelu. Černá guma putovala až k obráncům. Jeden z nich napřáhl z vrcholu kruhu a švédskému brankáři hrací předmět proskočil těsně vedle zadní tyče.
34:29
Aatu Räty posunul na Topiho Niemelu, jehož rána byla zablokovaná.
34:04
Finové si nyní připsali jednadvacátou střelu na bránu. Ve druhé periodě jsou jasně lepším týmem a Švédové mohou být rádi, že neprohrávají o více branek.
33:45
Kalle Väisänen vybojoval puk a rázem jej okamžitě vyslal na bránu. Jesper Wallstedt dával pozor a chybu spoluhráče napravil.
33:16
Eemil Viro vypálil od modré čáry, ale tato rána brankáři velké potíže nenadělala. Máme tady reklamní pauzu.
32:38
Simon Edvinsson vypomohl útoku a málem se dostal ke střele mezi kruhy. Dostal ovšem prudkou přihrávku, která byla těžko zpracovatelná.
31:28
Kemell se opět dostal do kvalitní pozice, když dostal přihrávku do tandemu. Brankový prostor ale elitní útočník finské juniorky minul.
30:59
Vytáhlý Samuel Helenius už měl za sebou poměrně dlouhé střídání, a tak si pomohl jen nahozením, aby stačil pustit na led čerstvé síly.
30:06
Švédové jsou v plném počtu. Přehoupli jsme se do druhé poloviny řádné hrací doby.
29:40
Dělovka Kemella z kruhu zhruba o dvacet centimetrů minula zadní tyč švédské brány.
29:13
Kasper Puutio hledal krosovou přihrávkou spoluhráče na pravém kruhu. Hokejisté v modrém ale akci přečetli a následně přes celé kluziště vyhodili.
28:33
Finům byla odpískána hra útočícího hráče na brankovišti.
28:14
Joakim Kemell vystřelil ve chvíli, kdy před brankářem stál útočník. Jesper Wallstedt si však kotouč našel a lapačkou jej zastavil.
28:06
Vyloučení v týmu Švédsko:
Helge Grans – 2 min., podrážení.
27:33
Využití přesilovka ale hokejistům Suomi rozhodně pomohla. Finové se rázem dostali do hry a teď de facto pořád drží kotouč hlavně oni.
27:00
Juha Jatkola raději přikryl puk pod svou lapačkou, neboť se na něj řítil Lysell. Po krátkém přerušení budeme pokračovat.
26:35
Fabian Lysell vybojoval puk na útočné polovině, ale následně si jej se spoluhráčem nepředal zrovna nejlépe.
25:58
Oliver Kapanen objel svatyni Švédů a poté rychle vypálil. Jesper Wallstedt prostor u své bližší tyče dokonale utěsnil.
25:18
25:18
goalFinsko právě vstřelilo branku!
Finové se přece jen dočkali branky v přesilovce! Založili velmi rychlou akci, která skončila gólem. Aatu Räty posunul do strany na rozjetého KASPERA PUUTIA, jenž se ocitl sám před brankářem, kterého překonal zakončením mezi betony. 0:1. Asistence: Aatu Räty a Topi Niemelä.
25:02
25:02
importantKasper Simontaival měl na hokejce obrovskou šanci. Roby Järventie jej vybídl úplně volného mezi kruhy. Prvně jmenovaný hokejista měl před sebou poloprázdnou bránu, ale Jesper Wallstedt špičkou hole dokázal zasáhnout. Parádní zákrok.
24:22
importantRoby Järventie vypálil zápěstím a rázem se před brankou Švédska vytvořil velký závar. Dorážel Aatu Räty, avšak švédský brankář zasáhl pravým betonem. Puk perfektně vykopl.
23:53
2 min. – příliš mnoho hráčů na ledě, odpyká Albert Sjöberg.
23:51
importantLiam Öhgren si klepl o puk mezi kruhy. Okamžitě vypálil, ale finský brankář si povyjel a včas stačil zacvaknout betony.
23:22
Joni Jurmo už mohl střílet, ale ještě si to rozmyslel a nakonec zvolil kličku. Ideální řešení to rozhodně nebylo.
22:48
Jelikož byl puk tečovaný, tentokráte se icing nepískal. Juha Jatkola tak povyjel za svou klec, aby spoluhráčům pomohl s rozehrávkou.
21:40
Kalle Väisänen se natlačil u mantinelu před obránce, ale prostor k přihrávce nedostal. Stále platí, že nikdo nechce udělat chybu.
20:56
Joel Määttä dostal prostor mezi kruhy, ale než si kotouč pořádně přebral, sebral mu jej protihráč.
20:24
Přihrávka Finů z vlastní třetiny byla velmi nepřesná. Po zakázaném uvolnění se bude vhazovat v jejich pásmu.
20:01
Začala druhá třetina.
Tento zápas zatím rozhodně nepřipomíná juniorský hokej. Je to velice takticky svázaná bitva, a proto jsme v prvním dějství žádné velké gólovky neviděli. Ačkoliv si Finové drželi střeleckou převahu, herně navrch měli ke konci třetiny Švédové.
importantStřely na bránu po 1. třetině: 8 – 11
20:00
První třetina skončila.
19:39
Fabian Lysell si chtěl stáhnout puk za finskou bránu, ale obránce Topi Niemelä jeho záměr přečetl.
19:10
Nahození Simona Edvinssona ze středního pásma doletělo až do ochranné sítě nad finskou svatyní. Kanadští sudí museli hru pochopitelně přerušit.
18:27
Jesper Wallstedt sebral lapačkou puk, načež hru přerušil. Ještě zhruba devadesát sekund se bude hrát v rámci první dvacetiminutovky.
18:04
Finská přihrávka k zadní tyči na opačné straně kluziště rozhodně měla oči. Přesnost ale scházela.
17:12
importantŠvédům teď nechybělo mnoho! Leo Lööf si tělem pokryl kotouč a rázem se ocitl sám na levém kruhu. Puk tlačil do bližší šibenice, ale Juha Jatkola ramenem zasáhl.
16:49
Eemil Viro čeká na dostřídání spoluhráčů. Nyní přidržel puk za klecí svého celku.
15:57
Švédsko je zatím důrazné v soubojích u mantinelu, což se potvrdilo i nyní. Před bránou však mají Finové přehuštěno.
15:16
Emil Andrae krásně pronikl do útočné třetiny. Švédové se rázem ocitli v přečíslení, ale elitní obránce přihrávku nezvládl. Posléze přišla rána od modré čáry, se kterou si Juha Jatkola poradil.
14:34
Simon Edvinsson dvakrát za sebou nahazoval puk do předbrankového prostoru. Nejprve byl zastaven obráncem, podruhé prošel. Žádná větší potíž pro gólmana to ale nebyla.
14:00
Švédský kapitán je zpět na ledové ploše. Finové nevyužili ani druhou početní výhodu.
13:34
Stejný hráč se dostal k ráně i o chvíli později. Pálil rozhodně lépe, jenže i tentokrát bližší tyč minul.
12:58
Aatu Räty dostal od Hirvonena nabito na pravý kruh, ale hrací předmět vůbec netrefil. Možná si u toho i nalomil hokejku.
12:26
Druhou přesilovku Finové načali v útočném pásmu, ale pak celkem snadno přišli o puk. Aleksi Heimosalmi chyboval na modré čáře.
12:00
Emil Andrae – 2 min., vražení na hrazení.
11:13
Švédové jsou v posledních minutách mírně lepším týmem. Daleko více se tlačí do útočení, ale celkovou střeleckou převahu zatím mají Finové.
09:59
Isaku Rosénovi nevyšel manévr na straně kluziště. Posléze ale přišla dlouhá přihrávka k modré čáře, odkud přistála švédská střela, která jen o kousek minula brankový prostor.
09:40
Na konci 10. minuty zastavil Švédy ofsajd. Pokračovat budeme po první komerční pauze.
09:06
Ake Stakkestad projel do útočného pásma jako nůž máslem. Dostal se ke střele na levém kruhu, ale gólmana trefil jen do ramene. Dorážku finští zadáci nedopustili.
08:39
Anton Olsson udržel útočnou třetinu. Kotouč se poté objevil u mantinelu, až jej Finové vyhodili na zakázané uvolnění.
08:11
Aleksi Heimosalmi zvládl sprintérský souboj s útočníkem Tre Kronor, a proto se pískalo zakázané uvolnění.
07:27
Růžky vystrčili také Finové, ale jejich snaha neskončila střelou mezi tři tyče. Odražený puk dokázal Jesper Wallstedt odehrát hokejkou.
06:55
Zajímavá přihrávka před finskou bránu adresáta nenašla. Puk se odrazil do rohu kluziště.
06:22
Finští obránci uklidňují hru za svou bránou. Rozhodně však musíme říct, že úvod utkání je opatrný. Je vidět, o co se dnes hraje.
05:54
Dravý průnik švédského útočníka Lysella po pravém křídle byl zastaven brankářem Jatkolou.
05:02
Roni Karvinen se dostával do solidní pozice před bránou, ale kotouč si nezpracoval úplně dobře. Ke střele se tedy neprodral.
04:34
Eemil Viro nabral kotouč, objel vlastní bránu a poté bekhendem rozehrál. Kotouč ale dostal jen do střední třetiny.
04:04
Simon Edvinsson vybídl mezi kruhy rozjetého Oskara Magnussona, který okamžitě vystřelil. Finský brankář ale ucpal mezírku mezi betony a následně přerušil hru.
03:40
Ake Stakkestad si vzal až moc velké sousto, když chtěl přejít okolo dvou hráčů.
02:48
Samuel Helenius se snažil dostat do pásma soupeřova celku, ale obranná hráz v modrých dresech zapracovala dobře. O chvíli později měl první práci u brankoviště Juha Jatkola.
02:17
Torgersson se vrátil na led. Švédové jsou v plném počtu.
01:39
Roby Järventie nezastavil touš na útočné modré čáře, takže Švédové se opět osvobodili. Zdá se, že první oslabení přežijí.
01:12
Teď už Švédsko dostalo kotouč do neutrální zóny. Finové tedy budou muset znovu do útočného pásma.
00:49
Jesper Wallstedt si připsal první zákrok. Dokázal zlikvidovat střelu z pravého kruhu.
00:26
Krátce po vhazování musela být hra přerušena, neboť došlo k posunutí švédské svatyně.
00:17
Daniel Torgersson – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu.
00:01
Utkání právě začalo.
Oba celky už jsou na ledě, za chvíli začínáme. Švédové dnes hrají v modrém, Finové v bílém.
Úvodní sestavy:

Švédsko: Wallstedt (Clang) – Edvinsson (A), Grans, Lööf, Forsfjäll, Andrae (C), Wallinder, Olsson – Rosén, Ljungman, Lysell – Olausson, Niederbach, Torgersson – Öhgren, Stakkestad (A), Lekkerimäki – Magnusson, Stjernborg, Sjödin – Sjöberg.
Trenér: Tomas Monten

Finsko: Jatkola (Meriläinen) – Rafkin, Niemelä (A), Viro, Heimosalmi, Jurmo, Puutio (A), Rajaniemi – Hirvonen (C), Räty, Kemell – Järventie, Määttä, Simontaival – Liukas, Kapanen, Väisänen – Mäenpää, Helenius, Karvinen – Koivunen.
Trenér: Antti Pennanen

Rozhodčí: Bloski (CAN), Kowalski (CAN) – Špůr (CZE), Mackey (CAN).

ŠVÉDSKO

Junioři Švédska v uplynulých letech takovéto úspěchy nezaznamenali. Z prvenství se naposledy radovali v roce 2012 a od té doby uhráli tři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Na posledním MS juniorů Švédové nepostoupili do semifinále, bronz brali v roce 2020 v Ostravě a Třinci. Hokejisté Tre Kronor nyní skončili po základní skupině na druhém místě. 3:2 porazili Švýcary, 6:0 Rakušany, poté padli 2:3 s USA a nakonec zdolali 4:2 Němce. Ve čtvrtfinále dostali nováčka z Lotyšska, který je pořádně potrápil, Švédsko se ale nakonec radovalo z výhry 2:1. Nejproduktivnějším hráčem Švédů na turnaji je obránce a zároveň kapitán Emil Andrae, který má na kontě 4 branky a stejný počet asistencí.

FINSKO

Vzestup finského hokeje je poznat i v juniorské kategorii. Hokejisté Suomi brali hned třikrát z posledních osmi let zlaté medaile, konkrétně se radovali v letech 2014, 2016 a 2019. Na posledním dohraném MS skončili na třetím místě, když v boji o bronz porazili Rusy. Na letošním MS zatím prohráli jen jednou. V základní skupině porazili 6:1 Lotyšsko, 4:3 po nájezdech Česko, 9:3 Slovensko a až na konci základní skupiny padli s domácí Kanadou ve velmi pohledném zápase 3:6. Ve čtvrtfinále potvrdili roli favoritů a Němce vyřadili poměrem 5:2. Finsko se především může spolehnout na osmnáctiletého útočníka Joakima Kemella, jenž už posbíral 11 kanadských bodů za 3 branky a 8 asistencí. V první čtveřici bodování se drží i Roby Järventie a Aatu Räty.
Oba celky se naposledy potkaly krátce před začátkem tohoto turnaje. V přípravném zápase se radovalo Finsko, které zvítězilo 2:1 po prodloužení.
Hezkou hokejovou noc při sledování textového přenosu z druhého semifinále MS juniorů v hokeji. V boji o finále se utkají dva severské týmy, Švédsko vyzve Finsko. Začínáme krátce po 2:00.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.

Švédsko – Fínsko 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 26. Puutio (Räty, Niemelä)

Domov»Hokej»Reprezentácie»MS v hokeji do 20 rokov 2022: Fínsko porazilo Švédsko a ide do finále