Kým zomriete, choďte na Superclásico. Je to najväčšie derby na svete

Superclásico má vždy nezabudnuteľnú atmosféru.
Superclásico má vždy nezabudnuteľnú atmosféru. (Autor: SITA/AP)
Juraj Berzedi|26. nov 2018 o 22:07

V Buenos Aires je divočina.

BRATISLAVA. Sú zápasy, ktoré presahujú športovú rovinu. Často sa v nich miešajú politika, náboženstvo či rôzne postoje.

Aký je najväčší zápas na svete? Možno by ním bolo finále Ligy majstrov medzi Realom Madrid a FC Barcelona, možno Svetová séria medzi New York Yankees a Boston Red Sox či boxerský súboj medzi Muhammadom Alim a Joeom Frazierom o titul v ťažkej váhe.

Keď však anglický časopis Observer zostavoval pred desaťročím zoznam päťdesiatich športových podujatí, ktoré musíte vidieť pretým, než umriete, na prvom mieste bolo superclásico.

Tak volajú futbalové derby medzi argentínskymi klubmi Boca Juniors a River Plate.

„Keď sa ráno prebudím, nemôžem si obliecť nič červené alebo biele (klubové farby River Plate - pozn. red.),“ priznal bývalý argentínsky futbalista a legenda Boca Juniors Juan Roman Riquelme.

Keď sa milionári odsťahovali

Pritom na začiatku 20. storočia pôsobili oba kluby spolu v chudobnejšej štvrti Buenos Aires s názvom La Boca.

River Plate bol prevažne robotnícky klub, Boca Juniors zasa založili talianski prisťahovalci. Modrú a žltú farbu si zvolili podľa švédskej lode, ktorá sa tam plavila.

Prvé derby sa konalo v roku 1908 bez výraznejších rozbrojov. Všetko sa zmenilo v roku 1925, keď sa River Plate odsťahovalo do bohatšej štvrte Recoleta.

Boca Juniors ostala ľudovým klubom, ktorému drukovali robotníci a prisťahovalci. Ich mestskému rivalovi priala najmä vyššia stredná trieda a po nákupe viacerých drahých hráčov sa im začalo vravieť „Los Millonarios“.

Odvtedy sa oba tímy neznášajú. Urážajú sa slovami i gestami. Niekedy však vášne na ihrisku, v hľadisku i uliciach prerastú do bitiek a zákerností.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa
Nachádzate sa tu: