Štuhecová získala titul v zjazde, Vonnová si splnila sen

Pódium, ktorému vládne Slovinka Štuhecová (uprostred).
Pódium, ktorému vládne Slovinka Štuhecová (uprostred). (Autor: TASR/AP)
SITA|12. feb 2017 o 12:51

Zjazdárky v nedeľu štartovali z výšky 2745 m a museli absolvovať trať s prevýšením 705 m.

ST. MORITZ. Titul majsterky sveta v zjazde aj po dvoch rokoch zostáva v Slovinsku. Na triumf Tiny Mazeovej z Beaver Creeku 2015 aktuálne v St. Moritzi úspešne nadviazala Ilka Štuhecová a získala prvú veľkú medailu v seniorskej kariére.

Štuhecová zvíťazila s náskokom 40 stotín sekundy pred Rakúšankou Stephanie Venierovou a 45 stotín pred Američankou Lindsey Vonnovou.

"S mojou jazdou som bola spokojná, ale v cieli som si uvedomovala, že po mne ešte nasledujú Lindsey Vonnová či ďalšie kvalitné pretekárky," uviedla Štuhecová.

Vonnovej sen sa splnil

Nebol to môj najlepší výkon, ale treba brať do úvahy, že mi chýbala súťažná prax v tejto sezóne.

Lindsey Vonnová

Rekordérke v počte víťazných pretekov vo Svetovom pohári Vonnovej sa teda splnila túžba odísť zo St. Moritzu s jednou medailou na krku.

Majsterka sveta spred ôsmich rokov z Val d´Isere vynechala prvé dva mesiace sezóny pre zlomenú ruku a na zasnežené súťažné svahy sa vrátila len pred necelým mesiacom v rakúskom Altenmarkte. O smole môže hovoriť Talianka Sofia Goggiová, ktorá skončila štvrtá iba 7 stotín za bronzovou Vonnovou.

Goggiová pritom na poslednom medzičase viedla, ale dve veľké chyby v závere jazdy ho obrali o takmer isté medailové pódium.

Vonnová si splnila sen. Získala medailu.
Vonnová si splnila sen. Získala medailu. (Autor: TASR/AP)

"Som veľmi spokojná, že to vyšlo na medailu. V zjazde som bronzom skompletizovala zbierku z majstrovstiev sveta. Nebol to môj najlepší výkon, ale treba brať do úvahy, že mi chýbala súťažná prax v tejto sezóne," uviedla Lindsey Vonnová v reakcii pre Eurosport.

Vo veku 32 rokov a 117 dní sa stala historicky najstaršou ženskou medailistkou na majstrovstvách sveta.

Štuhecová nebola neznáma

Slovinka Štuhecová vstupovala do nedeľňajších pretekov v zjazde ako jedna z favoritiek a túto pozíciu potvrdila.

V tejto sezóne sa v 26 rokoch ako kométa zjavila na vrchných priečkach pretekov Svetového pohára. Päť z nich vyhrala, trikrát uspela v zjazde a raz v super G aj v alpskej kombinácii.

Pretekárka s klubovou príslušnosťou Branik Maribor bola pred St. Moritzom na majstrovstvách sveta najvyššie v Schladmingu 2013 šiesta v super G.

Domáca Stephanie Venierová skončila druhá.
Domáca Stephanie Venierová skončila druhá. (Autor: TASR/AP)

Štuhecová nebola pred sezónou úplne neznámou tvárou. Ako juniorka dosiahla na titul majsterky sveta v slalome (2007) aj zjazde (2008).

V sumáre bojov o krištáľové glóbusy vo Svetovom pohári bola v celkovom hodnotení sezóny najvyššie vlani v super G dvanásta. Momentálne je líderkou hodnotenia zjazdu v SP a zároveň vedie aj poradie v alpskej kombinácii.

Preteky v zjazde žien ešte pokračujú, ale po odjazdení elitnej tridsiatky z celkového počtu 38 pretekárok by sa poradie v prvej desiatke nemalo meniť.

Celkovo v peknom slnečnom počasí prekonali 2633 m dlhú trať Engiadina s viacerými skokmi, kde niektoré pretekárky dosahovali dĺžku až 40 m.

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní - St. Moritz (Švaj.) - nedeľa - neoficiálne výsledky:
1.Ilka ŠtuhecováSlovinsko1:32,85 min