Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Stávkové podvody ničia šport. Zápasy predávajú aj dorastenci za sto eur

Stávkové podvody sú pre šport problém na každej úrovni. (Autor: ILUSTRAČNÉ TASR / AP)
Michal Trško|Publikované 28. mar 2014 o 19:10

Najpopulárnejší šport už dlho kazia stávkové podvody. Nový trend z Ázie preniká aj do juniorských súťaží.

Starší muž na futbalovom ihrisku pomaly kreslí vápnom čiary, naťahuje siete na bránky. Rozostavuje rohové zástavky a zaháňa hráčov hostí, ktorí sa chcú rozcvičiť priamo na ihrisku s nedávno vysadenou trávou. Trávnik je len na zápasy.

Pripravených je 22 osemnásťročných chalanov, náhradníci dúfajú, že si zahrajú aspoň v druhom polčase. Málokedy príde viac ako desať platiacich divákov, obyčajne sa vstupné nevyberá.

Hráči sa zoraďujú na ihrisku do naučených formácií, pripravení bojovať o víťazstvo. Približne takto vyzerá nedeľné predpoludnie tisícok mladých futbalistov u nás. Majú radosť z hry, niektorí veria, že budú úspešní a raz ich kúpi veľký klub.

Koniec idylky

Túto dlhoročnú idylku začal kaziť nový fenomén. S trochou fantázie by sa dal opísať asi takto: Na nedeľný zápas sa príde pozrieť napríklad bývalý futbalista, ktorý hral aspoň prvú ligu. Niekto, koho mladí hráči poznajú, komu môžu závidieť – nielen strelené góly, ale aj parádne auto, prípadne najkrajšiu frajerku v okolí.

Chlapcom ukáže, že drahé ozdoby môže futbalista získať ľahšie a rýchlejšie, než si doteraz predstavovali. S niekoľkými sa dohodne, aby najbližší zápas hrali horšie než obvykle. Tak, aby ho s istotou prehrali.

Keď im za to sľúbi po sto eur, prvé, ktoré by si zarobili futbalom, berú to ako poctu a cítia sa bližšie k svetu profesionálneho futbalu.

Najbližší nedeľný zápas už hrajú inak. Spoľahlivý obranca prekvapujúco fauluje vo vlastnej šestnástke a zapríčiní jedenástku, útočník minie súperovu bránu z tesnej blízkosti. Zápas je prehraný, ale stovky eur sú vo vrecku. A vo výhľade ďalšie.

Kto to robí?

Zdá sa vám to prehnané a nereálne? Pravda je, že nijaké trestné stíhanie ani vyšetrovanie sa v mládežníckom futbale nerozbehlo. Ale nebezpečenstvo je tak blízko, že je dôvod obávať, či už nie je aj u nás.

V Česku už vyšetrujú prípad stávkových podvodov pri zápasoch prvej dorasteneckej ligy. Podozrivý je bývalý hráč a neskôr šéf treťoligového klubu zo Strakoníc a spolu s ním desiatky ďalších.

„V Nemecku sú dokázané prípady 16- a 17-ročných hráčov, ktorí si zničili kariéru za 50- či stoeurové úplatky, pričom stávkari vyhrali 70-tisíc,“ povedal SME Jozef Hosmaj, zastupujúci na Slovensku rakúsku agentúru Indexxdata, ktorá sa venuje boju proti podvodom na športových zápasoch.

„Zápasy juniorov sú menej sledované a tým aj menej kontrolované, nízka je účasť divákov či televíznych kamier, pod menším dozorom sú hráči aj rozhodcovia,“ hovorí Hosmaj.

Prípad z mládežníckeho futbalu u nás síce ešte nemáme, ale máme Mareka Božoňa, 23-ročného futbalistu, ktorý po nedávnej stávkarskej kauze v Dunajskej Strede dostal 18-ročný dištanc. S futbalom teda skončil, nemôže ani naťahovať siete a kosiť trávnik, hoci predtým sa jeho cena odhadovala na 50-tisíc eur.

match_fixing_tasr_600_r5726.jpg

FOTO: TASR/AP

Stávkari sú všade

Podvody v mládežníckom futbale majú pôvod v Ázii, hlavne v krajinách, kde je legálne tipovanie zakázané, no o to lepšie fungujú nelegálni bookmakeri. Vďaka internetu sa naučili poskytovať služby aj zvyšku sveta.

„Nemáte tam problém s obmedzenou výškou vkladu, výškou výhry, ako by sa stalo v Európe. Šesťmiestne sumy na zápas nie sú výnimočné, dokonca aj na zápas mužstiev do 20 rokov. Celkový obrat z tipovania v Ázii je gigantický,“ hovorí Hosmaj.

Ilegálna stávková kancelária neznamená automaticky aj ovplyvňovanie zápasov. Fungujú vlastne podobným spôsobom ako bežné kancelárie, len majú nižšie náklady a dane neplatia ani výhercovia. Aby prilákali zákazníkov, môžu si dovoliť vyššie kurzy, zabezpečujú úplnú anonymitu. Pohyby peňazí sa potom nedajú vypátrať.

„V poslednom čase sa väčšina veľkých stávok vykonáva cez agenta v hotovosti. Agent môže svoju stávku a vklad presunúť na ďalšieho agenta. Takto vyhrá vždy, pretože jeho provízia je viazaná na kurz, za ktorý stávku predal ďalej,“ vysvetľuje pre SME Rudolf Stefan Stinner, šéf rakúskej Indexxdata.

Bývalý policajný detektív sa od roku 2005 venuje boju proti manipuláciám v medzinárodnom futbale, v minulosti aj ako vyšetrovateľ UEFA v boji proti manipuláciám zápasov.

Mafia

Vďaka anonymite a netransparentnosti sú ilegálne stávkové kancelárie ako zrodené pre podvody. A tým, že umožňujú stávky aj na zápasy dorastencov, ktoré sú mimo hlavnej pozornosti kontroly, dostáva sa rakovina športu aj k mladým hráčom.

„Počul som od ľudí vo futbale argument, že sme predsa futbalovo v podstate malá, nezaujímavá krajina,“ hovorí Hosmaj. Obrovské prípady sa riešia i vo futbalovo malých, v Maďarsku, Rakúsku, Estónsku, vo Fínsku, zo sveta v Kanade, Austrálii. „Čím menej je krajina a zápasy v nej na očiach a hráči sú menej zaplatení, tým zaujímavejším cieľom pre stávkarskú mafiu. Nehovoriac o podstatne nižších „vstupných nákladoch“ ako vo veľkých futbalových krajinách,“ dodáva Hosmaj.

Systém funguje celosvetovo, ovplyvniť zápas na inom konci sveta už nie je problém. Afrických hráčov klubu z fínskeho Rovaniemi napríklad skontaktovali cez Facebook. A ak to nejde po dobrom, pokojne hráčov na spoluprácu navedú inak. Nie náhodou sa organizácia volá stávková mafia.

Vo viacerých krajinách, najmä na Balkáne alebo v krajinách bývalého sovietskeho bloku, boli spojkami ázijských obchodníkov práve nebezpečné skupiny z klasického podsvetia. A metódy sú neobmedzené.

Zaujímavý je prípad, keď taliansky treťoligový brankár po prvom polčase namiešal do pitia spoluhráčom sedatívum, pretože mal dlžoby z tipovania a nutne potreboval, aby jeho tím prehral.

Hráčov často vydierajú aj na prvý pohľad čestne vyzerajúci ľudia. Jedna z hlavných postáv ovplyvňovania zápasov vo svete Wilson Rai Perumal, zatknutý v 2011 vo Fínsku, mal oficiálnu licenciu agenta FIFA.

Mladí a naivní

Okrem technických vymožeností umožňujú rozširovanie stávkarských podvodov sami hráči. Športové prostredie ich môže lákať na rýchle zárobky. Vnímajú honosné prostredie bohatých majiteľov klubov i spôsob ich života, v ktorom tréningy striedajú kávičky s obdivovateľkami. Podľa vzoru starších spoluhráčov aj mladí chcú okúsiť život v luxuse, najlepšie čím skôr.

„Futbalisti? Majú často veľa zlých vlastností. Zaujíma ich najmä alkohol, ženy, gambling a večierky,“ hovorí v nemeckom dokumente o stávkových podvodoch ázijský bookmaker. Svet predstavuje len ako sieť stávkových podvodníkov a športovci a ich neresti sú pre nich len cestou k peniazom.

K závislosti od automatov počas kariéry sa priznal napokon aj bývalý futbalový reprezentant Ivan Hodúr, jeden z obvinených v prípade Dunajská Streda. Štyrom futbalistom vymeral futbalový zväz za dohodnuté výsledky zápasov ich klubu dištanc od 14 do 25 rokov.

gennaro-gattuso_tasr_600_r3175.jpg

Polícia s ovplyvnovaním zápasov spojila aj bývalého talianskeho reprezentanta Gennara Gattusa.

FOTO: TASR/AP

Hendikep a live

Európska futbalová únia sa proti stávkovým podvodom snaží bojovať nasadzovaním softvérových radarov, ktoré vyhodnocujú pohyby kurzov oficiálnych stávkových kancelárií. Vedia teda povedať aj najproblematickejšie typy stávok. Celosvetovo vedie

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Michal Trško

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.