Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Pocta slovenskej legende. Kropiláka uviedli do siene slávy

Stanislav Kropilák. (Autor: TASR)
SITA, TASR|18. jún 2021 o 16:36

Medzi jej členov patrí aj trénerka Natália Hejková.

BRATISLAVA. Najlepšieho slovenského basketbalistu 20. storočia Stanislava Kropiláka v piatok uviedli do Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). Stalo sa tak počas online ceremoniálu na ME žien v basketbale.

Súčasťou vybranej basketbalovej spoločnosti je od roku 2019 aj trénerka Natália Hejková, ktoré dlhé roky pôsobí v českom tíme USK Praha. 

Poďakoval rodine, klubu aj FIBA

Šesťdesiatšesťročný rodák z Kremnice Stanislav Kropilák je v súčasnosti prezidentom BK Inter Bratislava.

Noví členovia Siene slávy FIBA

Hráči:

 • Stanislav Kropilák (Slovensko)
 • Mathieu Faye (Senegal)
 • Hana Horáková (Česko)
 • Oscar Moglia (Uruguaj, in memoriam)
 • Detlef Schrempf (Nemecko)
 • Penka Stojanovová (Bulharsko, in memoriam)
 • Sergej Tarakanov (Rusko)
 • Panagiotis Giannakis (Grécko)
 • Chaj-sia Čeng (Čína)

Tréneri:

 • Chuck Daly (USA, in memoriam)
 • Tom Maher (Austrália)
 • Ettore Messina (Taliansko)

"Som veľmi rád a šťastný, že som sa dočkal uvedenia do Siene slávy FIBA ako prvý hráč zo Slovenska. Takmer celý môj život bol spojený s najkrajším tímovým športom na svete. Je to basketbal. Chcel by som poďakovať veľkému množstvu ľudí, bez ktorých by som sa takejto pocty nedočkal.

V prvom rade by som chcel poďakovať rodičom, ktorí ma už od útleho veku viedli k športu. Vždy pri mne stáli. Ďakujem tiež všetkým spoluhráčom, trénerom a členom realizačného tímu. Bez nich by nebolo možné získať takéto ocenenie.

Mrzí ma, že nemôžem stretnúť kvôli situácii s koronavírusom ostatných ocenených a užiť si s nimi príjemné okamihy. Chcem sa ešte poďakovať všetkým klubom, v ktorých som počas mojej kariéry hral. Poďakovanie patrí aj reprezentácii Československa, s ktorou som hral na všetkých veľkých podujatiach.

FIBA patrí vďaka za viacnásobné nominovanie do výberu Európy, mohol som si zahrať s najlepšími hráčmi na kontinente a najväčšie poďakovanie patrí môjmu prvému profesionálnemu klubu - Interu Bratislava," uviedol Kropilák vo videu.

Top 50 hráčov histórie

Stanislav Kropilák sa ako pivot preslávil v Európy vo farbách Interu Bratislava, získal s ním štyri československé tituly. Jeden má v zbierke aj s Pardubicami. V zahraničí pôsobil po roku 1985 v Belgicku a Luxembursku.

Po návrate na Slovensko v deväťdesiatych rokoch minulého storočia pracoval ako generálny manažér Interu Bratislava, pôsobil v exekutíve Slovenského olympijského výberu, v rokoch 2002 až 2006 bol poslancom Národnej rady SR.

Od roku 2000 je prezidentom basketbalového Interu.

Medzi rokmi 1981 až 1987 sa pravidelne objavoval vo výberoch Európy. V roku 1991 sa dostal medzi 50 najlepších hráčov basketbalovej histórie.

V rokoch 1975 až 1984 ho desaťkrát bez prerušenia vyhlásili za najlepšieho slovenského basketbalistu, celonárodnú anketu ovládol päťkrát.

Patril medzi opory československej reprezentácie, s ktorou sa predstavil na siedmich ME, pričom v roku 1985 bol súčasťou strieborného výberu, v rokoch 1977 a 1981 bol bronzovom tíme.

Okrem toho sa dvakrát predstavil na OH a dvakrát aj na MS.

Súvisiace články