Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Slovensko môže hostiť ďalší európsky šampionát. Spolu s Českom a Poľskom

Momentka zo zápasu Slovensko - Nemecko, na snímke strieľa Simona Szarková. (Autor: TASR)
SITA|5. sep 2019 o 15:43

O dejisku sa rozhodne v novembri.

BRATISLAVA. Od začiatku leta je verejne známa informácia, že Slovensko má záujem o organizáciu majstrovstiev Európy v hádzanej žien v roku 2024.

Už vtedy predstavitelia zväzov deklarovali spoločný interes o projekt troch krajín - Slovenska, Česka a Poľska. V súčasnosti už táto iniciatíva naberá čoraz reálnejšie kontúry a dá sa povedať, že bude z toho spoločná kandidatúra.

Česi tentoraz nevycúvali

"Pracujeme na všetkých potrebných dokumentoch, ktoré potrebujeme dodať v súvislosti s kandidatúrou na Európsku hádzanársku federáciu (EHF) do 15. septembra. Robíme všetko pre to, aby sa to stihli," informoval agentúru SITA o aktuálnom stave uchádzačského procesu generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Ivan Sabovik.

V nedávnej minulosti sa stalo, že Česi z podobne avizovaného projektu vycúvali. Išlo o kandidatúru na ME mužov 2022 so Slovenskom a Maďarskom (šampionát sa uskutoční v týchto krajinách - pozn.).

Tentoraz sa tak nestalo.

"Po májových úvodných rokovaniach s poľskou a slovenskou stranou sme dávali dokopy informácie z hľadiska ekonomiky, možností a dejísk. Minulý týždeň naša exekutíva rozhodla, že ideme do toho a budeme kandidovať. Predpokladáme, že nebudeme jedinými kandidátmi. Minimálne vieme, že záujem prejavili Maďarsko a Rakúsko, čo sú veľmi silní protivníci vzhľadom k popularite hádzanej v Maďarsku i veľkej diplomatickej sile rakúskej hádzanej," citoval oficiálny web Českého zväzu hádzanej svojho prezidenta Jaroslava Chvalného.

Kandidáti budú známi v polovici septembra

Slovenská i česká strana chcú hostiť po dve základné skupiny. Kým na Slovensku sa uvažuje o dvoch rôznych dejiskách, v Česku o jednom.

"V našich súčasných plánoch počítame s tým, že základné skupiny sa hrali v Banskej Bystrica a Šamoríne, potom jedna zo skupín hlavnej fázy v Bratislave," prezradil Sabovik.

"Predsa len nemáme skúsenosti s takouto akciou, takže sa cítime na základnú skupinu, resp. dve na jednom mieste," doplnil ho Chvalný.

Najvhodnejším kandidátom sa javí Ostrava.

V roku 2024 pôjde o prvý šampionát žien s 24 účastníkmi, muži budú mať premiéru ešte predtým - už v roku 2020 v Rakúsku, Nórsku a Švédsku.

Okrem triumvirátu Česko, Poľsko a Slovensko prejavilo o ME 2024 v prvej fáze záujem samostatne Rakúsko, Maďarsko, Rusko, Švajčiarsko a hovorilo sa o spoločnom projekte Rakúska, Maďarska a Švajčiarska.

Kto však skutočne pôjde do kandidačného boja, to sa ukáže po 15. septembri. O dejisku kontinentálneho šampionátu by sa malo rozhodnúť najneskôr v priebehu novembra.

Slovensko iba nedávno hostilo ME vo volejbale žien.

Súvisiace články