ŠTOKHOLM. Ak hľadáte niekoho, kto vám pomôže s tvorbou webovej stránky, počas pátrania vo vyhľadávači Google môžete natrafiť na túto stránku.
Po jej otvorení zistíte, že váš nový web bude hotový „raketovým tempom”. Firma ponúka kvalitný a funkčný dizajn, ale predovšetkým spoľahlivosť.
A prečo ju spomíname? Málokto vie, že stránka Rocket Coder je dielo hokejového reprezentanta Dávida Romaňáka.
Slovenský obranca píše v týchto dňoch príbeh plný kontrastov.
Na prvý pokus to nevyšlo
Po neúspešnej sezóne na klubovej úrovni, keď Spišská Nová Ves ako víťaz základnej časti vypadla vo štvrťfinále so Zvolenom, dostal dvadsaťpäťročný obranca pozvánku do reprezentácie. Druhýkrát v kariére.
V príprave na MS v hokeji 2025 odohral všetkých osem zápasov, proti Francúzsku strelil premiérov gól. „Veľa ich nedávam, pamätám si každý, ale tento bude mať špeciálne miesto,” hovoril.
Trénerov zaujal natoľko, že súčasťou tímu bol do poslednej chvíle a prežil aj záverečný škrt na zraze v Bratislave. „Byť členom reprezentácie je pre mňa veľká česť. Je to dôvod, pre ktorý celý život na sebe pracujem. Ak sa to podarí, bude to splnený sen,” uviedol.
S reprezentáciou odcestoval do dejiska majstrovstiev sveta, no v tíme nemal isté miesto.
Niekoľko hodín po príchode do Štokholmu ho nezapísali na turnajovú súpisku. Prednosť dostal obranca Samuel Kňažko, ktorému sa skončila sezóna v zámorí.
Počas úvodného týždňa majstrovstiev sveta sa Romaňák zbalil a vrátil domov na Slovensko. Tréneri mu pri odchode zo Švédska odkázali, aby sa udržoval v kondícii. Akoby predvídali okolnosti, ku ktorým nakoniec prišlo.
V stretnutí proti Rakúsku sa zranil obranca Michal Ivan. Pri jednom zo zákrokov si zlomil ruku a šampionát sa pre neho skončil predčasne.
„Videl som to v televízii, ale nečakal som, že to bude také zlé,” hovorí Romaňák, ktorý bol pre trénera Vladimíra Országha prvou náhradou.
„Po zápase Slovensko - Rakúsko som hral NHL na PlayStation, keď mi zrazu zavolal pán Šatan,” ozrejmil. O možnosti návratu do Štokholmu vedel, ale vôbec ju nečakal.
Po návrate na Slovensko si stihol oprať veci a dvakrát absolvoval tréning v posilňovni. V utorok poobede sadol do auta a zamieril do Krakova. Z Poľska sa expresne presunie do Švédska, kde sa bude druhýkrát hlásiť reprezentačným trénerom.
Príklad pre mladých hokejistov
Romaňák sa narodil v Poprade. V meste pod Tatrami odštartoval aj svoju hokejovú kariéru. Priznáva, že o hokeji ako mladý chlapec vôbec nič nevedel.
„Pamätám si na to, ako keby to bolo včera. Sledovali sme s otcom doma slovenskú extraligu, hral Poprad. Opýtal sa ma, či by som to nechcel vyskúšať. Ja som súhlasil. Na druhý deň sme šli na štadión a absolvoval som tréning s prípravkou,” opisoval v krátkosti svoje začiatky.
Kariéra mladého hokejistu sa ale nevyvíjala raketovým tempom. Dlho nehral medzi rovesníkmi. Keď bol deviatak, korčuľoval s mladšími, rovnako tak aj v doraste.
Pohyboval sa na hrane tímu, väčšinou nastupoval v štvrtej formácii. Už mladý si prešiel fázou, kedy rozmýšľal, či má jeho snaženie význam.
„Myšlienok na ukončenie kariéry bolo viac,” spomína Romaňák na rok 2023, keď sa u neho začali prejavovať zdravotné problémy.
Závraty, ktoré pripisoval únave v play-off, sa zhoršovali. Až následná lekárska prehliadka odhalila srdcovú arytmiu.
„Prvé chvíle boli pre mňa veľmi náročné. Nevedel som, či budem môcť pokračovať v kariére, pretože typ arytmie bol závažný a v ohrození bolo moje zdravie,“ hovoril v tom čase pre STVR.
„Som stále monitorovaný, každý polrok chodím na kontroly do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Dúfam, že to ostane takto ešte dlho. Arytmia je choroba, ktorá sa môže vrátiť,” konštatuje urastený obranca s pokorou.
V konečnom dôsledku je rád, že myšlienkam na koniec kariéry nepodľahol. „Šiel som si za tým, čo som mal v hlave, svoju víziu. Teraz som šťastný, že sa živím hokejom a že môžem reprezentovať Slovensko,” vraví.
Jeho odhodlanosť môže byť príkladom pre mladých hokejistov, ktorí aktuálne neprežívajú ideálne obdobie a rozmýšľajú, že na šport zanevrú.
„Hokej je dobrý v tom, že vám vráti to, čo do neho dávate. Keď budú do toho dávať maximum, jedného dňa si povedia, že to stálo za to,” odkázal s tým, že jednoducho treba vytrvať.
Hokej nie je jediný spôsob zárobku
Keď prišli momenty kariéry, v ktorých o hokeji pochyboval, hľadal spôsob, ako by sa mohol v živote uplatniť.
„Hľadal som si zadné dvierka. Vtedy som našiel záľubu v programovaní a v tvorbe webových stránok.”
Svoje zručnosti v odbore chcel rozvíjať. Počas pôsobenia v SHL (druhá najvyššia slovenská súťaž) začal študovať na Technickej univerzite v Košiciach. Ako hovorí, školu popri profesionálnom športe bolo náročné dokončiť.
Nateraz vyhral hokej, ale vzdelanie je pre Romaňáka dôležité a v budúcnosti sa k nemu plánuje vrátiť.
„Je to vtipné,” reaguje na to, že je zrejme prvý programátor, ktorý reprezentuje Slovensko na MS v hokeji.
Pri programovaní vypustí myšlienky na hokej. Priznáva, že sú momenty, kedy „nič nefunguje” a sám seba sa pýta, prečo to robí.
„Kým ma to bude baviť, tak to budem robiť. Aktuálne mi to prispieva aj k živobytiu, takže vidím v tom význam,” dodáva.
Jeho hokejovým snom bolo zahrať si vo Švédsku. Istým spôsobom sa mu to môže splniť už na majstrovstvách sveta.
„Nikdy v živote neplánujem veci dopredu. Pre mňa je dôležité odovzdať každý deň hokeju maximum. Potom uvidíme, aké dvere sa mi znovu otvoria.”
Pozrite si kompletný program šampionátu, výsledky a tabuľky.