Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Skejtbordista Tury bojuje o olympiádu v Tokiu. Za pretekmi cestuje po celom svete

Richard Tury je nádejným olympionikom v netradičnom športe - skejtbordingu. (Autor: archív R. Tury)
SITA|28. nov 2019 o 15:19

Slovák plánuje odjazdiť všetky preteky v roku 2020.

BRATISLAVA. Neskutočných 73 leteckých presunov absolvoval v roku 2019 slovenský reprezentant v skejtbordingu Richard Tury.

Prezradil to v rozhovore pre portál kosiceonline.sk po návrate z pretekov v Číne, Brazílii a rakúskom Innsbrucku.

Plánuje odjazdiť všetky preteky

"Našťastie cestujem tak často, že mám už u leteckých spoločností viaceré výhody a nadváha batožiny ma toľko nestojí," priznal 26-ročný Košičan, ktorý bojuje o zisk miestenky na OH 2020 v japonskom Tokiu.

"V priebežnom rebríčku som momentálne druhý pod čiarou, ale to podstatné ešte iba príde. Od februára do mája je totiž naplánovaných až štrnásť súťaží," poznamenal.

V roku 2019 ho ešte čaká podujatie v Nórsku, ktorou sa jeho sezóna skončí a pripravovať sa bude na rok 2020. Ten bude pre slovenského skejtbordistu poriadne hektický.

"Plánujem odjazdiť všetky preteky a bude to taká malá cesta okolo sveta. Výhodou je, že štyri súťaže v rade budú umiestnené do Ázie.

V tých štrnástich súťažiach sa dá získať veľmi veľa bodov do rebríčka a ja samozrejme verím, že to zvládnem tak, aby mi Tokio neušlo. Potrebujem najmä, aby ma podržalo zdravie.

Som totiž presvedčený o tom, že triky na to mám. V každých pretekoch to však chce aj povestný kúsok šťastia," myslí si Richard Tury.

Sezóna ho stojí desiatky tisíc eur

Jedna sezóna ho stojí viac než 50-tisíc eur a s vykrytím financovania mu pomáha skutočnosť, že sa skejtbording dostal do programu OH.

"Do nášho športu začali prúdiť dotácie a vďaka tejto podpore som mohol vykryť svoje náklady spojené s účasťou na pretekoch. V tomto smere sa teda sťažovať nemôžem," informoval kosiceonline.sk.

Medzi mužmi je spomedzi Slovákov najbližšie k OH 2020 Richard Tury, medzi ženami je to Dominika Králiková.

"Šikovný je aj Kristián Nguyen, no on zatiaľ odjazdil iba jednu kvalifikačnú súťaž. Ak chcete byť úspešný, potrebujete absolvovať veľa pretekov a jazdiť tam životné výkony," dodal Tury.

Súvisiace články