Momentka zo zápasu HBK Hokejmarket Skalica - HBK PROTEF Považská Bystrica.
Momentka zo zápasu HBK Hokejmarket Skalica - HBK PROTEF Považská Bystrica. (Autor: Facebook Hokejbal.sk)
Sportnet|25. máj 2023 o 12:05

Pred očami stoviek fanúšikov z oboch táborov sa hral v prvých dvoch zápasoch kvalitný hokejbal.

SKALICA. Finále Slovenskej hokejbalovej extraligy medzi Hokejmarket Skalica a PROTEF Považská Bystrica je v plnom prúde. Úvodné dva duely počas uplynulého víkendu hostila Skalica.

Prvý zápas zvládli lepšie hostia, ktorí využili hneď prvú presilovku a šli do vedenia v 6. minúte zásluhou Bednára.

Domácim sa síce podarilo ešte pred koncom prvej tretiny v presilovke vyrovnať zásluhou Sobola, avšak na gól Straku zo 41. minúte už nenašli odpoveď a Rufati 24 sekúnd pred koncom gólom do prázdnej brány v oslabení stanovil konečný stav na 3:1 pre Považanov.

Druhý zápas bol o poznanie nervóznejší a priniesol víťazstvo Záhorákov. Prvé tri góly padli z presilových hier a poistku na 3:1 pridal po peknej individuálnej akcii necelé štyri minúty pred koncom Skaličan Válek.

Finálová séria:

1. zápas - sobota 20. máj: Skalica - Považská Bystrica 1:3

2. zápas - nedeľa 21. máj: Skalica - Považská Bystrica 3:1

3. zápas - sobota 27. máj o 13.00 h: Považská Bystrica - Skalica

4. zápas - nedeľa 28. máj o 13.00 h: Považská Bystrica - Skalica

Prípadný rozhodujúci 5. zápas - sobota 3. jún o 13.00 h: Skalica - Považská Bystrica

Hosťom nepomohla ani takmer trojminútová hra bez brankára a stav série je tak po prvom víkende vyrovnaný, 1:1 na zápasy. Škvrnou stretnutia bol zákrok domáceho Holazu 5 sekúnd pred koncom, ktorý za pichnutie protihráča špičkou hokejky dostal vyšší trest.

Finálová séria sa hrá na tri víťazné zápasy, najbližšie sa súperi stretnú v sobotu 27., resp. v nedeľu 28. mája 2023 o 13:00 h na hokejbalovom ihrisku v Považskej Bystrici.

Obhajca titulu LG BB Finance Bratislava v semifinálovej sérii stroskotal na Považskej Bystrici, keď jej podľahol 1:3 na zápasy a získal bronzové medaily.

Vicemajster zo Skalice sa prebojoval do finále cez Nitrianskych Rytierov gólom v predĺžení rozhodujúceho 5. zápasu na domácej pôde.

Začiatku finálovej série predchádzal kontroverzný moment, keď Disciplinárna komisia Slovenskej hokejbalovej únie iba dva dni pred začiatkom prvého finálového duelu omilostila reprezentanta a lídra Skalice Jaroslava Martinusíka.

Ten po skončení posledného finálového duelu ročníka 2021/2022 hokejkou sekol reprezentačného kolegu Michala Šalku z LG Bratislava do chrbtice, súperovi pomliaždil rebrá a vyradil ho tým aj z nominácie na majstrovstvá sveta.

Za svoj prehrešok dostal zákaz činnosti na dvanásť mesiacov a tiež prišiel o šampionát, avšak disciplinárna komisia tesne pred začiatkom finálovej série zmenila jeho zvyšný trest na podmienečný so skúšobnou dobou 12 mesiacov od 18. mája 2023 do 17. mája 2024 a Martinusík tak mohol do finálových bojov zasiahnuť.

V nedeľňajšom finále v presilovke sa mu dokonca podarilo otvoriť skóre a prispieť k vyrovnaniu stavu zápasov na 1:1.

Stanovisko Disciplinárnej komisie Slovenskej hokejbalovej únie (DK SHbÚ)

/zdroj: hokejbal.sk/

Disciplinárna komisia Slovenskej hokejbalovej únie (DK SHbÚ) na svojom zasadnutní dňa 18. 05. 2023 vo veci žiadosti hráča klubu HBK Hokejmarket Skalica Jaroslava Martinusíka.

DK rozhodla, že žiadosti hráča disciplinárna komisia vyhovuje. Zvyšný trest hráča sa mení na podmienečný so skúšobnou dobou 12 mesiacov od 18. 05. 2023 do 17. 05. 2024

Odôvodnenie:

DK má za to, že trest, ktorý hráč absolvoval, je dostatočne dlhý. DK má z vyjadrení hráča dostatočne preukázané, že hráč svoj skutok oľutoval. Pri rozhodovaní vzala DK do úvahy zásluhy, ktoré hráč vykonal pre Slovenskú hokejbalovú úniu.

DK SHbÚ prijala toto rozhodnutie po hlasovaní pomerom hlasov 3 ZA vyhovenie 1 hlas PROTI vyhoveniu a 1 NEHLASOVAL.

Poučenie:

Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustné odvolanie.

Matej Pleško, predseda disciplinárnej komisie

Slovenská hokejbalová extraliga - finále, 1. zápas:

Hokejmarket Skalica - PROTEF Považská Bystrica 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Góly: 12. Sobol (Fraňo, Válek) - 6. Bednár (Piják), 41. Straka (Korbáš), 45. Rufati

Rozhodovali: Kralovič - Hozák. Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Slanička (P. Bystrica) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1

Hlasy po 1. zápase

/zdroj: Youtube kanál HBK PROTEF Považská Bystrica/

Milan Rampáček, hráč Skalice: „Prvú tretinu sme mali celkom dobrú, ale druhú tretinu sme hrali veľmi pomaly, Považania sa lepšie hýbali a hra sa odohrávala takmer celú tretinu v našom obrannom pásme. Potom to už bolo o jednom góle, šance sme mali aj my, ale hostia dali gól po vyhratom vhadzovaní a zvíťazili. Je to 1:0 pre nich, ale séria ešte neskončila.“

Peter Buliš, brankár Považskej Bystrice: „Mali sme dobrý vstup do zápasu, no záver prvej tretiny ovplyvnilo to, že sme mali dvoch vylúčených hráčov po sebe, Skalica sa dostala do tlaku a vyrovnala skóre. V druhej tretine sme dominovali, hralo sa prakticky na jednu bránu, ja som si v bráne aj oddýchol. V tretej tretine sme to našťastie zlomili na svoju stranu a myslím si, že sme zaslúžene vyhrali.“

Lukáš Bednár, hráč Považskej Bytrice a autor prvého gólu: „Z našej strany bola prvá tretina trochu slabšia, súpera sme dostali na koňa najmä našimi zbytočnými vylúčeniami. Myslím si však, že zvyšné dve tretiny sme boli lepší a zaslúžene sme vyhrali.“

Slovenská hokejbalová extraliga - finále, 2. zápas:

Hokejmarket Skalica - PROTEF Považská Bystrica 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 11. Martinusík (Rampáček, Lukačovič), 18. Sobol (Pa. Janáč), 41. Válek (Pa. Janáč) - 13. Straka (Korbáš)

Rozhodovali: Bogáň - Krist. Vylúčení: 9:11 na 2 min, navyše Holaza (Skalica) 5+DKZ za pichnutie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Hlasy po 2. zápase

Richard Válek, hráč Skalice: „Oproti včerajšku sme zlepšili pohyb, boli sme agresívnejší a myslím si, že bod za víťazstvo sme si dnes zaslúžene uchmatli my. Bolo to aj o presilovkách, ktoré nám dnes vyšli lepšie. Do Považskej Bystrice ideme s cieľom vyhrať minimálne jeden zápas a sériu vrátiť do Skalice, prípadne rovno rozhodnúť o našom titule na Považí.“

Lukáš Piják, hráč Považskej Bystrice: „Dnes sme chceli zobrať druhý bod za víťazstvo. Bolo to otvorené, žiaľ sme dostali gól na 1:2 a už sa nám nepodarilo vyrovnať, naopak sme dostali ešte jeden gól a prehrali sme. Je to 1:1 na zápasy, zápasy si rozanalyzujeme a verím, že doma ukážeme, že vieme hrať ešte lepšie.“

Vladimír Omelka, hráč Považskej Bytrice: „Opäť to bol vyrovnaný zápas, ktorý sme si pokazili sami, najmä vylúčeniami. Myslím si však, že sme v sérii lepší, no budeme sa musieť vyvarovať chybám čo robíme a bude to dobré.“

Domov»Halové športy»Hokejbal»Vyrovnaná séria aj napäté pozadie. V hokejbalovom finále skóroval hráč, ktorému náhle zrušili ročnú stopku