Tréner ako diktátor. Zobral im mobily aj rozbil playstation. Aká bola cesta K4 k bronzu?

Štvorkajak získal v Tokiu bronz.
Štvorkajak získal v Tokiu bronz. (Autor: TASR)
Titanilla Bőd|7. aug 2021 o 09:35

Slovenská posádka bola úspešná aj na 500-metrovej trati.

TOKIO. Azda je to prvoaprílový žart, pomyslel si Peter Likér. V poolympijskom roku 2017 trénovali elitní slovenskí kajakári podľa svojho zaužívaného harmonogramu v Kalifornii, keď ich prvého apríla zastihla správa, že sa zmenil olympijský program.

Namiesto kilometrovej trati skrátili súťaž pre „káštvorky“ na polovicu. 500 metrov.

Vytrvalosť i rýchlosť

Na tisícke získalo Slovensko tri olympijské medaily. V Aténach bronz, v Pekingu i v Riu striebro. Doménou slovenských pretekárov bola vždy vytrvalosť a vynikajúca fyzická pripravenosť.

Na polovičnej trati je potrebná aj rýchlosť a neodpúšťa sa ani najmenšie zaváhanie. To bolo trénerovi Likérovi jasné. Ako aj to, že sa zvýši konkurencia – na päťstovke si trúfajú aj šprintéri, ktorým tisícka nevyhovovala.

Komárňanskému koučovi už vtedy začali v hlave prebiehať rôzne scenáre a zostavy.

Hľadá sa optimálne zloženie

V Riu súťažila slovenská posádka v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka.

V tom istom zložení si vyskúšali novú olympijskú disciplínu aj na majstrovstvách sveta 2017 v Račiciach. Skončili na piatom mieste.

Ďalšia slovenská loď s Martinom Nemčekom, Milanom Fraňom, Samuelom Balážom a Gáborom Jakubíkom bola na tisícke tiež piata.

O rok neskôr na svetovom šampionáte v portugalskom Montemore sa zloženie lodí znovu premiešalo. Baláž, Tarr, Vlček a Jakubík získali striebro na kilometri. Na olympijskej päťstovke bola posádka Baláž, Csaba Zalka, Fraňa a Linka siedma.

Botek sa rozhodol pre K4

Myšák v zostavách chýbal, lebo laboroval so zraneným ramenom. Následne vypadol aj Tibor Linka, ktorý si pri behu roztrhol krížny väz v kolene. Juraj Tarr už avizoval koniec kariéry.

Medzitým sa však veľmi nádejne ukazoval Adam Botek. S Petrom Gellem bol druhý na MS v Račiciach v dvojkajaku, bol aj členom medailových lodí z mládežníckych šampionátov.

Likér si ho vyhliadol do štvorkajaka. Botek i post zadáka prvý raz vyskúšal na európskych hrách v Minsku, kde káštvorka získala bronz.

Následne sa definitívne rozhodol pre štvorkajak. Dva mesiace pred kvalifikačným svetovým šampionátom ostal Gelle bez partnera.

Likér však bol presvedčený o správnosti tohto kroku.

„Moja úloha je, aby som káštvorku dostal na olympiádu. Nič iné ma nezaujímalo. Ak by som mal z lode vyhodiť vlastného syna či príbuzného, aj to by som spravil. Táto loď je moja vizitka,“ vysvetľoval neskôr.

Koučovi sa uľavilo

Na majstrovstvách sveta v Szegede 2019 slovenský štvorkajak po prvý raz po oznámení zmeny v olympijskom programe vybojoval medailové umiestnenie aj na 500-metrovej trati.

V zložení Baláž, Vlček, Zalka a Botek obsadili tretie miesto a získali pre Slovensko štyri olympijské miestenky. Piatu pridal Gelle, ktorý sa úspešne preorientoval na singlkajak.

„Do lode som chcel dostať absolútnu elitu, pretože konkurencia na tejto trati je veľmi vyrovnaná. Psychicky sa mi preto uľavilo,“ povedal tréner Likér po úspešných pretekoch.

Radosť trénera Petra Likéra v Tokiu.
Radosť trénera Petra Likéra v Tokiu. (Autor: TASR)

Diktátor na brehu

Považujú ho za diktátora a on neprotestuje. Imidž brutálne tvrdého kouča mu vôbec nevadí. V Komárne koluje legenda, že raz rozbil Botekov Playstation. Mladý kajakár trávil hraním priveľa času.

Likér sa netají tým, že by chcel kontrolovať aj súkromný život svojich zverencov.

„Zhovárame sa aj o tom, že nechcem veľmi tolerovať lásku. Mladí chlapci sa vedia veľmi zaľúbiť, a väčšina z nich sa s tým nevie vysporiadať. Ale zamilovať sa môžeš aj ako storočný, pričom olympiáda bude možno jedinečná príležitosť v tvojom živote,“ zdôraznil.

Zlomená noha v karanténe

Pred Tokiom však komplikácie neprišli pre lásku. Vlani na jar, v čase tradičného amerického sústredenia kajakárov si svet uvedomil, že koronavírus nie je iba problém Číny. Aj na Slovensku zaviedli prísne opatrenia, kajakárska výprava sa musela predčasne vrátiť domov.

Povinnú dvojtýždňovú karanténu absolvovali v lodenici, jedlo im nosila aj Likérova matka.

Dlhý čas si krátili stolným tenisom i nohejbalom. Stačil jediný nešťastný moment, jeden zlý dopad a sen o šiestej olympiáde Erika Vlčeka sa takmer rozplynul.

38-ročný veterán si pri nohejbale nešťastne zlomil nohu. Kosť museli upevniť ôsmimi skrutkami. Bola to vôbec prvá operácia v živote výborného kajakára.

Pikantériou bolo, že na ňu musel niekoľko dní čakať, lebo aj chirurg bol práve v karanténe.

Na brehu v Tokiu zavládla spontánna radosť.
Na brehu v Tokiu zavládla spontánna radosť. (Autor: TASR)

Šiesta olympiáda pre Vlčeka

Jedinou výhodou odloženej olympiády pre Vlčeka bolo, že sa dovtedy stihol dať úplne do poriadku.

Po zranení sa vrátil vo veľmi dobrej forme i Myšák a zrazu na štyri miesta v kajaku bolo päť skvelých pretekárov. Nezaobišlo sa to bez napätia. Traja členovia posádky boli istí. O štvrtom musel rozhodnúť rozstrel medzi Csabom Zalkom a Erikom Vlčekom.

Absolvovali dvakrát 400 metrov v singlkajaku, lebo výkon na tejto trati je porovnateľný s tým, ktorý musí kajakár podať v káštvorke na 500 metrov.

Vlček vyhral obe jazdy a stal sa slovenským rekordérom – nikto iný pred ním neštartoval na šiestich olympiádach.

Bez smartfónov za úspechom

Peter Likér na predolympijskom sústredení zaviedol ešte tvrdší režim – pretekárom zobral smartfóny a rozdal im staré, tlačidlové mobily. Na to, aby si zavolali s blízkymi, podľa neho stačia aj tie a sociálne siete nepotrebujú.

Maximálna sústredenosť sa vyplatila. Štvorkajak v Tokiu ukázal svoju silu už v rozjazde, s prehľadom postúpil aj zo semifinále a vo finále napokon získal jagavý bronz.

„Tešíme sa na voľno,“ vyhlásil pred kamerami RTVS Adam Botek, ktorý už po pretekoch v K2 so Samuelom Balážom avizoval, že po skončení všetkých povinností to roztočia aj v jedálni.

Členovia medailovej lode sa už nebudú musieť obmedzovať ani na sociálnych sieťach. Určite dostanú stovky správ a zaslúžených gratulácií.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Rýchlostná kanoistika»Tréner ako diktátor. Zobral im mobily aj rozbil playstation. Aká bola cesta K4 k bronzu?