RG: Nadal dovŕšil v Paríži víťazný hetrik

SITA|10. jún 2007 o 18:53

PARÍŽ 10. júna (SITA) - Španielsky tenista Rafael Nadal je aj naďalej kráľom antuky. Dvadsaťjedenročný Španiel nasadený ako číslo 2 zdolal vo finále dvojhry mužov v 106. ročníku majstrovstiev Francúzska ...

PARÍŽ 10. júna (SITA) - Španielsky tenista Rafael Nadal je aj naďalej kráľom antuky. Dvadsaťjedenročný Španiel nasadený ako číslo 2 zdolal vo finále dvojhry mužov v 106. ročníku majstrovstiev Francúzska v tenise v Paríži (dotácia 15 264 500 eur) svojho najväčšieho rivala, najvyššie nasadeného Švajčiara Rogera Federera za 190 minút 6:3, 4:6, 6:3, 6:4 a na najprestížnejšom antukovom turnaji na svete dovŕšil víťazný hetrik. Vyrovnal sa tak švédskej legende Björnovi Borgovi, ktorý dosiahol pod Eiffelovkou tri víťazstvá v rade v rokoch 1978 - 1980, pričom o rok neskôr pridal aj štvrté. Nadal vyhral v Paríži po prvý raz v roku 2005, keď zároveň debutoval a v areáli Rolanda Garrosa ťahá sériu 21 zápasov bez prehry. Na druhej strane Federerovi opäť nevyšiel útok na víťazstvo v jedinom grandslamovom turnaji, ktoré mu v zbierke 10 titulov ešte chýba.

Nadal v repríze vlaňajšieho parížskeho finále proti Federerovi zopakoval štvorsetové víťazstvo a dokázal, že nedávne zaváhanie proti Švajčiarovi v Hamburgu bolo len malou epizódkou v jeho suverénnom antukovom ťaženie. V celkovo dvanástom súboji tenisových titanov súčasnosti vyhral mladší Španiel už po ôsmy raz (bilancia 8:4), z toho šiestykrát na antuke. Federer neodohral svoj najlepší zápas na turnaji. Urobil až 60 nevynútených chýb, čo bol jeden z hlavných dôvodov jeho opätovnej prehry.

Víťaz prevzal legendárny Pohár mušketierov a zároveň šek na 1 milión eur. Zdolanému finalistovi pripadla polovičná, čiže polmiliónová prémia. Víťaznú trofej odovzdal Nadalovi jeho úspešný predchodca Brazílčan Gustavo Kuerten, ktorý získal pred Španielom tiež tri parížske tituly, nie však v rade (1997, 2000, 2001).

Dvojhra mužov - finále:

• Rafael Nadal (2-Šp.) - Roger Federer (1-Švajč.) 6:3, 4:6, 6:3, 6:4 za 190 minút

Veľké finále začali obaja hráči koncentrovane, ale o niečo lepšie Švajčiar. Federer sa rozhodol hrať ofenzívne, Nadala tlačil najmä po jeho druhom podaní a počas prvého setu si vypracoval dovedna 10 brejkových možností. Nevyužil však ani jednu, zatiaľ čo Španiel bol v tomto smere stopercentný. Federerov servis prelomil v siedmom a deviatom geme a získal prvý set za 51 minút v pomere 6:3.

V druhom sete Federer naďalej vytrvalo útočil, no zároveň pokračoval v ponúkaní chýb najmä z jeho silnej forhendovej strany. V siedmom geme sa 25-ročný bazilejský rodák napokon dočkal prvého brejku a vzápätí ho potvrdil pri svojom podaní na 5:3. Aktívnejší Federer vyhral druhé dejstvo 6:4, pričom to bola vôbec prvá Nadalova strata setu na tohtoročnom parížskom superturnaji. Po 106 minútach sa začínalo prakticky odznova.

V treťom dejstve držiteľ 10 grandslamových titulov Federer "zaspal" úvod a Nadal mu ušiel na 3:0. Tento náskok sa ukázal byť pre kráľa antuky dostatočným a naoko bezproblémovo dotiahol set na 6:3. Zatiaľ čo Nadal sa dostal do psychickej výhody, Federer mal pred sebou zdanlivo nemožné - vziať ľavákovi z Manacoru dva sety za sebou. A to sa mu napokon ani nepodarilo. S pribúdajúcom časom Nadal získaval čoraz zreteľnejšie navrch. Poslúchal ho servis, nekazil v dlhých výmenách a tvrdými topspinmi vedel aj víťazne zakončiť. V treťom geme sa mu opäť podarilo vziať Švajčiarovi podanie a vzápätí brejk potvrdil na 3:1. Federer už viditeľne nervózny, v ďalšom priebehu nenašiel recept na strojovú antukovú hru Nadala. Za stavu 5:3 bol Španiel pri Švajčiarovom podaní dvakrát dve loptičky od víťazstva, musel si však počkať až na svoj servis. Vyhral ho bez problémov na nulu a po tretí raz skončil v závere parížskeho finále horeznačky na znak triumfu.

Štatistiky z finále:

Rafael Nadal (2-Šp.) 6 4 6 6

Roger Federer (1-Švajč.) 3 6 3 4

51´ 55´ 40´ 44´

Nadal - Federer

1. podanie (úspešnosť v %) 106 zo 137 = 77% - 76 zo 118 = 64%

využitie 1. podania: 74 zo 106 = 70% - 50 zo 76 = 66%

využitie 2. podania: 17 z 31 = 55% - 23 zo 42 = 55%

najrýchlejšie podanie: 190 km/h - 213 km/h

využitie brejkbalov: 4 z 10 (40%) - 1 zo 17 (6%)

3. kolo: Albert Montanes (Šp.) 6:1, 6:3, 6:2

osemfinále: Lleyton Hewitt (14-Austr.) 6:3, 6:1, 7:6 (5)

štvrťfinále: Carlos Moya (23-Šp.) 6:4, 6:3, 6:0

semifinále: Novak Djokovič (6-Srb.) 7:5, 6:4, 6:2

Prehľad výsledkov predchádzajúcich desiatich finále dvojhry mužov na Roland Garros:

2006 Rafael Nadal (Šp.) - Roger Federer (Švajč.) 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4)

2005 Rafael Nadal (Šp.) - Mariano Puerta (Arg.) 6:7 (6), 6:3, 6:1, 7:5

2004 Gaston Gaudio (Arg.) - Guillermo Coria (Arg.) 0:6, 3:6, 6:4, 6:1, 8:6

2003 Juan Carlos Ferrero (Šp.) - Martin Verkerk (Hol.) 6:1, 6:3, 6:2

2002 Albert Costa (Šp.) - Juan Carlos Ferrero (Šp.) 6:1, 6:0, 4:6, 6:3

2001 Gustavo Kuerten (Braz.) - Alex Corretja (Šp.) 6:7 (3), 7:5, 6:2, 6:0

2000 Gustavo Kuerten (Braz.) - Magnus Norman (Švéd.) 6:2, 6:3, 2:6, 7:6 (6)

1999 Andre Agassi (USA) - Andrej Medvedev (Ukr.) 1:6, 2:6, 6:4, 6:3, 6:4