Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Raúl bude v New Yorku Cosmos hrať aj trénovať

Raúl v roku 2010 po prestupe do Schalke. (Autor: archív TASR/AP)
Prémiový obsah
Peter Fukatsch|30. okt 2014 o 22:30

Raúl Gonzáles Blanco podpísal dlhodobú zmluvu s New York Cosmos. Nebude zaň iba hrať, dostal na starosť aj akadémiu.

BRATISLAVA. Newyorský Cosmos, klub, ktorý začal začiatkom sedemdesiatych rokov kliesniť cestu klasickému futbalu v USA, má inú filozofiu ako v prvom období.

Slávneho Španiela neangažoval predovšetkým ako aktívneho hráča, ale zveril mu od budúceho roku úlohu technického poradcu pre rodiacu sa futbalovú akadémiu v klube.

„Všetci vo futbalovom svete poznajú prínos Cosmosu pre americký i svetový futbal. Cenia si príklad Pelého a Beckenbauera, ktorí robili klubu meno,“ povedal pre denník Marca Raúl po podpise zmluvy na neurčitý čas a bez uvedenia sumy.

„Tento klub pomáhal povzniesť futbal v USA z bezvýznamného športu na veľmi populárny. Považujem si za česť, že môžem nadviazať na kroky velikánov, ktorí v New Yorku pôsobili i pôsobia.“

Čestný prezident – Pelé

Čestným prezidentom Cosmosu je Pelé, donedávna bol výkonným športovým riaditeľom svetoznámy Francúz väčšinu aktívnej kariéry pôsobiaci v Manchester United.

New York Cosmos bol prvý klub USA, ktorý sa presadzoval vo futbalovom svete. V prvej fáze, vznikol v roku 1970, založil filozofiu na angažovaní svetoznámych futbalistov.

Newyorčania prilákali Pelého, kapitána brazílskych futbalových majstrov sveta 1970 Carlosa Alberta a menej známeho talianskeho reprezentanta Giorgia Chinagliu.

Futbalovým nadšencom s bohatým zázemím sa darilo v metropole organizovať veľké medzinárodné turnaje, ale hlavný zámer, založiť americkú ligu vo futbale (socceri), sa im nepodaril.

V roku 1985 klub zanikol, hoci sa mu podarilo angažovať aj Beckenbauera, v Los Angeles hrali Best a Cruyff.

Americká futbalová liga (MLS) vznikla až v roku 1993, lebo to bola podmienka Svetovej futbalovej asociácie, aby krajina mohla usporiadať majstrovstvá sveta 1994.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články