Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Putin viní Američanov z manipulácie Rodčenkova: Čo tam s ním robia?

Vladimir Putin. (Autor: TASR/AP)
SITA|14. dec 2017 o 14:08

Svedectvo Rodčenkova zohralo kľúčovú úlohu pri vyšetrovaniach MOV.

MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin obvinil americké agentúry z manipulácie s dôkazmi od hlavného informátora o dopingu na olympijských hrách v Soči v roku 2014.

Putin uviedol, že bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, ktorý minulý rok utiekol do USA a je chráneným svedkom, sa nachádza "pod kontrolou" amerických agentúr vrátane FBI.

"To, že Rodčenkov je v Spojených štátoch, nie je pre nás pozitívne, ale negatívne. Znamená to, že je pod kontrolou amerických špeciálnych služieb," povedala hlava ruského štátu. "Čo tam s ním robia? Dávajú mu nejaké látky, aby povedal, čo je potrebné?"

Putin dodal, že Rodčenkov v prvom rade nikdy nemal byť poverený vedením moskovského antidopingového laboratória. "Bola to chyba zo strany tých, ktorí to urobili, a viem, kto to urobil," povedal, ale nemenoval nikoho a nevolal po potrestaní vinníkov.

Svedectvo Rodčenkova zohralo kľúčovú úlohu pri vyšetrovaniach Medzinárodného olympijského výboru, ktoré viedli k rozhodnutiu že ruskí športovci môžu súťažiť na nadchádzajúcich ZOH v Pjongančangu iba pod neutrálnou vlajkou.

Rodčenkov povedal, že mu ministerstvo športu nariadilo, aby prehliadal užívanie steroidov ruskými športovcami v mnohých športoch a zakryl doping falšovaním výsledkov testov a výmenou drogových vzoriek za čisté.

"Rozhodnutie MOV dôverovať Rodčenkovým dôkazom je nezmysel," povedal Putin, ktorý zobrazuje vedca ako psychicky nestabilného a opakovane sa odvoláva na ruské vyšetrovania jeho trestných činov.

Ruská vláda poprela, že mala nejakú účasť na dopingu, najmä v súvislosti s olympijskými hrami v Soči, považovaných za kľúčový prestížny projekt.

Oficiálni ruskí predstavitelia predtým tvrdili, že akceptujú, že sa vyskytli isté dopingové prehrešky, ale v oveľa menšom rozsahu ako znejú obvinenia a podľa nich Rodčenkov oklamal niektorých čistých ruských športovcov tým, že im podával dopingové látky, ktoré vydával za povolené doplnky výživy.

Súvisiace články